Ergonomia pracy przy komputerze to absolutna podstawa dla osób, które długie godziny spędzają w niezmiennej pozycji. Nacisk na krążki międzykręgowe może powodować uciążliwy ból pleców, a nawet trwałe uszkodzenie kręgosłupa, dlatego ważne jest, aby znaleźć sposób, by zachowana została prawidłowa pozycja przy biurku. Jak to zrobić? Odpowiedzią może być czasowa zamiana fotela na piłkę rehabilitacyjną. Sprawdź, dlaczego siedzenie na takiej piłce to dobry pomysł.
Spis treści
Siedzenie na piłce przy biurku – czy to jest zdrowe?
Siedzenie na piłce rehabilitacyjnej to dla wielu osób ulga dla kręgosłupa. Piłka sama w sobie jest dość niestabilna. Utrzymanie na niej równowagi wymaga pracy mięśni grzbietu, które w dłuższej perspektywie czasu są wzmacniane. Prawidłowe korzystanie z piłki może być sposobem na poprawienie kondycji oraz zwiększenie ukrwienia mięśni tułowia.
Dzięki zachowaniu prawidłowej postawy przy komputerze tak powszechna dolegliwość jak ból pleców podczas siedzenia przez długie godziny – przestaje być problemem.
Siedzenie na piłce – jak prawidłowo siedzieć w pracy?
Siedzenie na piłce przy biurku to ciekawa alternatywa dla osób, które pracują umysłowo. Zanim jednak zamienimy krzesło z piłką, powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo siedzieć w pracy. Wbrew pozorom nie jest łatwo uniknąć bólu pleców, a zawodowa rutyna utrudnia zachowanie właściwej, bezpiecznej pozycji przez kilka godzin pod rząd.
Aby siedzenie przy biurku nie wpływało negatywnie na plecy, należy zmieniać pozycję ciała, jednocześnie nie przeciążając kręgosłupa. Jest to możliwe, jeśli piłka rehabilitacyjna zastąpi zwykłe krzesło biurowe przez kilka godzin dziennie. Fizjoterapeuci wskazują, że optymalny czas korzystania z piłki to trzy godziny. Mięśnie nie zostaną przeciążone i nie pojawi się ból przy siedzeniu.
Dopiero zaczynasz? Przygodę z piłką lekarską warto zacząć od stopniowego przyzwyczajania ciała do nowych warunków pracy. Na początek wystarczy od kilkunastu do około trzydziestu minut pracy na piłce, później można ten czas wydłużać.
Siedzenie na piłce przy biurku a BHP
Ergonomia pracy przy komputerze to podstawa, tak samo jak stosowanie się do zasad BHP. Pracodawca ma obowiązek zadbać o wygodę siedzenia, a jednocześnie o stabilne podparcie dla wszystkich części ciała.
Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (z dnia 1 grudnia 1998 r.) piłka rehabilitacyjna nie spełnia tych warunków. Oznacza to, że zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika bezpieczną opcją jest stosowanie się do ogólnie przyjętych wytycznych dla BHP przy komputerze.
Przypomnijmy, że zgodnie z przywołanym rozporządzeniem:
5. 1. Krzesło stanowiące wyposażenie stanowiska pracy powinno posiadać:
a. dostateczną stabilność, przez wyposażenie go w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi,
b. wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów,
c. regulację wysokości siedziska w zakresie 400÷500 mm, licząc od podłogi,
d. regulację wysokości oparcia oraz regulację pochylenia oparcia w zakresie: 5° do przodu i 30° do tyłu,
e. wyprofilowanie płyty siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego kończyn dolnych,
f. możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°,
g. podłokietniki.
Piłka do siedzenia przy biurku – jaką wybrać?
Piłka rehabilitacyjna może zastąpić – ale jedynie w ograniczonym odstępie czasu – tradycyjne krzesło do biurka. Aby jednak przyniosła oczekiwane rezultaty, musi zostać zachowana prawidłowa postawa siedząca. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy piłka jest właściwie dopasowana do wzrostu użytkownika.
Im wyższa osoba, tym większa średnica piłki lekarskiej. Ważne jest też, aby podczas siedzenia biodra nie znajdowały się w pozycji powyżej kolan. Specjaliści zalecają, by przed każdym użyciem sprawdzać, czy piłka jest dobrze napompowana – dzięki temu zawsze zachowana jest prawidłowa pozycja przed komputerem.
Siedzenie na piłce – plusy
Inwestycja we własne zdrowie zawsze jest opłacalna. To dlatego wiele osób pracujących zdalnie lub na stałe przy biurku szuka rozwiązania uciążliwych problemów z kręgosłupem wynikających z długotrwałego przesiadywania przed komputerem. Długie siedzenie wpływa negatywnie na mięśnie i sprzyja utrwaleniu nieprawidłowej postawy ciała.
Jak siedzieć przy komputerze? Najważniejsza jest aktywna pozycja siedząca, której utrzymanie wspiera piłka lekarska. Ciało musi stale zachowywać równowagę wymuszając wzmożoną pracę mięśni bioder, kolan i kostek. Dodatkowo można wzmocnić mięśnie brzucha i kręgosłupa. Prawidłowa pozycja przy biurku to także ciągła korekcja pozycji ciała, co powoduje mikroruchy sprzyjające wzmocnieniu barków i mięśni grzbietu.
W praktyce siedzenie na piłce przekłada się na niwelowanie bólu pleców podczas pracy przy komputerze, może też zapobiegać trwałemu uszkodzeniu kręgosłupa. Trzeba przy tym pamiętać, że najlepiej stosowanie piłki lekarskiej skonsultować z lekarzem albo fizjoterapeutą.