Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pieniądze na własny biznes – dawno nie było tylu możliwości

Pieniądze na własny biznes – dawno nie było tylu możliwości

 
Pieniądze na własny biznes – dawno nie było tylu możliwości

Szykuje się prawdziwy deszcz gotówki dla młodych, przedsiębiorczych Polaków, którzy planują założenie firmy lub jej rozwój. Uroczyście uruchomione pod koniec lutego Regionalne Programy Operacyjne 2014-2020, skierowany do młodych nowy PO Wiedza, Edukacja, Rozwój; PO Inteligentny Rozwój, unijne wsparcie dla pięciu województw w ramach Polski Wschodniej czy rządowa inicjatywa „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie – to tutaj młodzi przedsiębiorcy będą mogli szukać dofinansowania dla swoich pomysłów.
 
Wzmacnianie konkurencyjności przedsiębiorstw, tworzenie nowych miejsc pracy i zwalczanie bezrobocia, a także działania związane ze wsparciem młodych ludzi, stawiających pierwsze kroki na rynku pracy – te działania wyrastają na jedne z najważniejszych w ramach unijnych programów regionalnych 2014-2020. Działania nastawione na wzrost innowacyjności i rozwój przedsiębiorczości – to właśnie w tych obszarach – w porównaniu do poprzedniej perspektywy unijnej 2007-2013 – najbardziej wzrośnie pula dostępnych pieniędzy. To, że na szczególne przywileje może liczyć rozwój przedsiębiorczości wśród młodych Polaków, to doskonała informacja dla osób, które myślą o założeniu własnego biznesu.

Przedsiębiorczość w Regionalnych Programach Operacyjnych


W czwartek, 26 lutego uroczyście i oficjalnie uruchomione zostały, zatwierdzone wcześniej przez Komisję Europejską, Regionalne Programy Operacyjne na lata 2014-2020 dla szesnastu województw i unijne programy krajowe (jest ich sześć, m.in. Program Operacyjny Polska Cyfrowa, stawiający na innowacyjność firm Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, Polska Wschodnia czy skierowany do młodych PO WER – Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój). Według szacunków rządu, dzięki wszystkim inwestycjom, które zostaną sfinansowane ze środków unijnych, w najbliższych latach w Polsce utworzonych zostanie blisko pół miliona nowych miejsc pracy.


Za   pośrednictwem programów regionalnych prawie połowa wszystkich unijnych środków trafi do poszczególnych samorządów. Na pierwsze konkursy w ramach nowych środków jeszcze jednak trochę poczekamy – ruszą dopiero jesienią. Początkujący przedsiębiorcy będą mogli liczyć na szeroką ofertę dotacji i pożyczek. Chociaż, najbardziej powszechne i popularne w poprzedniej perspektywie finansowej, bezzwrotne dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej wciąż będą obowiązywać, w najbliższych latach dużo łatwiej będzie uzyskać zwrotną pożyczkę na preferencyjnych warunkach.  

W wielu województwach przedsiębiorcy, osoby chcące założyć własną działalność gospodarczą czy bezrobotni będą grupami priorytetowymi – na projekty dla nich przeznaczone zostaną największe środki. Przykładowo, w ramach RPO województwa lubelskiego największa pula pieniędzy (aż 291 mln euro) trafi właśnie do przedsiębiorców (pieniądze mają być przeznaczone na zwiększanie konkurencyjności firm), natomiast prawie 200 mln euro zostanie przeznaczonych na działania związane z tworzeniem nowych miejsc pracy i zwalczanie bezrobocia (m.in. tutaj mieścić się będzie pomoc dla młodych, początkujących przedsiębiorców). Województwo podlaskie na powstawanie nowych firm czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych  zamierza natomiast wydać ponad 350 mln euro.     

Polska Wschodnia – olbrzymie dotacje dla początkujących przedsiębiorców


Innowacyjne pomysły na biznes będzie można sfinansować w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Z pieniędzy, z tzw. Platform startowych dla nowych pomysłów, będą mogły skorzystać osoby, które nie mają więcej niż 35 lat, mieszkają na terenie jednego z województw: świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego i mają innowacyjny pomysł na biznes. Główne zasady realizacji projektów będą takie same w każdym z wymienionych województw.

Tylko w województwie świętokrzyskim na dofinansowanie takich firm przeznaczonych zostanie niebagatelna suma 200 mln euro. Pomysłowi, młodzi przedsiębiorcy będą mogli starać się nawet o 800 tys. złotych dotacji na rozkręcenie swojego biznesu. Co najistotniejsze, tych pieniędzy nie będą musieli oddawać. Osoby, które będą chciały skorzystać z dotacji będą musiały jednak dysponować wkładem własnym, najprawdopodobniej na poziomie 15 proc. Najlepsze pomysły, najbardziej innowacyjne start-upy wyłaniane będą na drodze konkursu. W ramach projektu, autorzy najlepszych pomysłów otrzymają też niezbędną pomoc merytoryczną i doradztwo.

 

Inteligentny Rozwój dla rozwoju firm


Do firm – zarówno tych istniejących, jak i nowo powstających skierowane są także działania w ramach innego krajowego programu. Chodzi o Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, którego podstawowym założeniem jest kompleksowe, finansowe wsparcie innowacyjnych projektów – od pomysłu do realizacji (a w przypadku prac badawczo-rozwojowych i współpracy z sektorem nauki, także ich komercjalizacji). Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli rozpocząć wytwarzanie innowacyjnych produktów lub usług i będą chcieli skorzystać ze środków unijnych, np. na zakup nowoczesnych technologii w ramach PO IR, powinni wiedzieć, że tym razem większy nacisk zostanie położony na pożyczki , inne instrumenty zwrotne i mieszane.       

POWER dla młodych


Jednym z priorytetów innego programu krajowego – Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój będzie wsparcie dla najmłodszych bezrobotnych – osób w wieku 15-29 lat. Głównie tzw. NEET-sów (ang. Not in Education, Employment, or Training), czyli młodzież, która nie uczy się, nie szkoli i nie pracuje. W ramach tego programu o pieniądze na założenie własnej działalności gospodarczej będą mogli starać się przedsiębiorczy absolwenci i osoby zarejestrowane jako bezrobotne. W ramach PO WER  przewidziane są także środki dla przedsiębiorców już prowadzących firmy, którzy będą chcieli zatrudnić osoby z grupy objętej wsparciem w ramach tego programu.

Wsparcie rządowe


Innym sposobem na pozyskanie środków na start własnego biznesu jest rządowy program dla osób, które ukończyły szkołę średnią, studentów ostatniego roku studiów, absolwentów do 4 lat od uzyskania dyplomu wyższej uczelni oraz osób bezrobotnych - „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Co ważne, program jest obecnie realizowany, także na pieniądze nie trzeba będzie czekać tak długo, jak będzie to miało miejsce w przypadku środków unijnych. W przypadku programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” po złożeniu kompletu dokumentów (m.in. wniosku i biznesplanu) na decyzję czeka się maksymalnie 14 dni.

By mieć szansę na uzyskanie preferencyjnej pożyczki w ramach tej inicjatywy nie trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy. Wcześniejsze prowadzenie działalności gospodarczej również nie jest dyskwalifikujące. Jednak w takiej sytuacji od zamknięcia poprzedniej firmy musi upłynąć co najmniej 12 miesięcy.

W ramach rządowego programu, który realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego i wyłonionych operatorów wojewódzkich można uzyskać obecnie niemal 79 tys. złotych pożyczki na preferencyjnych zasadach. Program zakłada wsparcie młodych przedsiębiorców w założeniu własnej działalności gospodarczej i finansowanie tworzonych przez nich nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych. Maksymalny okres spłaty pożyczki wynosi 7 lat. Obecnie jej oprocentowanie nieznacznie przekracza 0,5 proc. w skali roku.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.