Szykuje się prawdziwy deszcz gotówki dla młodych, przedsiębiorczych Polaków, którzy planują założenie firmy lub jej rozwój. Uroczyście uruchomione pod koniec lutego Regionalne Programy Operacyjne 2014-2020, skierowany do młodych nowy PO Wiedza, Edukacja, Rozwój; PO Inteligentny Rozwój, unijne wsparcie dla pięciu województw w ramach Polski Wschodniej czy rządowa inicjatywa „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie – to tutaj młodzi przedsiębiorcy będą mogli szukać dofinansowania dla swoich pomysłów.
Wzmacnianie konkurencyjności przedsiębiorstw, tworzenie nowych miejsc pracy i zwalczanie bezrobocia, a także działania związane ze wsparciem młodych ludzi, stawiających pierwsze kroki na rynku pracy – te działania wyrastają na jedne z najważniejszych w ramach unijnych programów regionalnych 2014-2020. Działania nastawione na wzrost innowacyjności i rozwój przedsiębiorczości – to właśnie w tych obszarach – w porównaniu do poprzedniej perspektywy unijnej 2007-2013 – najbardziej wzrośnie pula dostępnych pieniędzy. To, że na szczególne przywileje może liczyć rozwój przedsiębiorczości wśród młodych Polaków, to doskonała informacja dla osób, które myślą o założeniu własnego biznesu.
Przedsiębiorczość w Regionalnych Programach Operacyjnych
W czwartek, 26 lutego uroczyście i oficjalnie uruchomione zostały, zatwierdzone wcześniej przez Komisję Europejską, Regionalne Programy Operacyjne na lata 2014-2020 dla szesnastu województw i unijne programy krajowe (jest ich sześć, m.in. Program Operacyjny Polska Cyfrowa, stawiający na innowacyjność firm Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, Polska Wschodnia czy skierowany do młodych PO WER – Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój). Według szacunków rządu, dzięki wszystkim inwestycjom, które zostaną sfinansowane ze środków unijnych, w najbliższych latach w Polsce utworzonych zostanie blisko pół miliona nowych miejsc pracy.
Za pośrednictwem programów regionalnych prawie połowa wszystkich unijnych środków trafi do poszczególnych samorządów. Na pierwsze konkursy w ramach nowych środków jeszcze jednak trochę poczekamy – ruszą dopiero jesienią. Początkujący przedsiębiorcy będą mogli liczyć na szeroką ofertę dotacji i pożyczek. Chociaż, najbardziej powszechne i popularne w poprzedniej perspektywie finansowej, bezzwrotne dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej wciąż będą obowiązywać, w najbliższych latach dużo łatwiej będzie uzyskać zwrotną pożyczkę na preferencyjnych warunkach.
W wielu województwach przedsiębiorcy, osoby chcące założyć własną działalność gospodarczą czy bezrobotni będą grupami priorytetowymi – na projekty dla nich przeznaczone zostaną największe środki. Przykładowo, w ramach RPO województwa lubelskiego największa pula pieniędzy (aż 291 mln euro) trafi właśnie do przedsiębiorców (pieniądze mają być przeznaczone na zwiększanie konkurencyjności firm), natomiast prawie 200 mln euro zostanie przeznaczonych na działania związane z tworzeniem nowych miejsc pracy i zwalczanie bezrobocia (m.in. tutaj mieścić się będzie pomoc dla młodych, początkujących przedsiębiorców). Województwo podlaskie na powstawanie nowych firm czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych zamierza natomiast wydać ponad 350 mln euro.
Polska Wschodnia – olbrzymie dotacje dla początkujących przedsiębiorców
Innowacyjne pomysły na biznes będzie można sfinansować w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Z pieniędzy, z tzw. Platform startowych dla nowych pomysłów, będą mogły skorzystać osoby, które nie mają więcej niż 35 lat, mieszkają na terenie jednego z województw: świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego i mają innowacyjny pomysł na biznes. Główne zasady realizacji projektów będą takie same w każdym z wymienionych województw.
Tylko w województwie świętokrzyskim na dofinansowanie takich firm przeznaczonych zostanie niebagatelna suma 200 mln euro. Pomysłowi, młodzi przedsiębiorcy będą mogli starać się nawet o 800 tys. złotych dotacji na rozkręcenie swojego biznesu. Co najistotniejsze, tych pieniędzy nie będą musieli oddawać. Osoby, które będą chciały skorzystać z dotacji będą musiały jednak dysponować wkładem własnym, najprawdopodobniej na poziomie 15 proc. Najlepsze pomysły, najbardziej innowacyjne start-upy wyłaniane będą na drodze konkursu. W ramach projektu, autorzy najlepszych pomysłów otrzymają też niezbędną pomoc merytoryczną i doradztwo.
Inteligentny Rozwój dla rozwoju firm
Do firm – zarówno tych istniejących, jak i nowo powstających skierowane są także działania w ramach innego krajowego programu. Chodzi o Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, którego podstawowym założeniem jest kompleksowe, finansowe wsparcie innowacyjnych projektów – od pomysłu do realizacji (a w przypadku prac badawczo-rozwojowych i współpracy z sektorem nauki, także ich komercjalizacji). Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli rozpocząć wytwarzanie innowacyjnych produktów lub usług i będą chcieli skorzystać ze środków unijnych, np. na zakup nowoczesnych technologii w ramach PO IR, powinni wiedzieć, że tym razem większy nacisk zostanie położony na pożyczki , inne instrumenty zwrotne i mieszane.
POWER dla młodych
Jednym z priorytetów innego programu krajowego – Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój będzie wsparcie dla najmłodszych bezrobotnych – osób w wieku 15-29 lat. Głównie tzw. NEET-sów (ang. Not in Education, Employment, or Training), czyli młodzież, która nie uczy się, nie szkoli i nie pracuje. W ramach tego programu o pieniądze na założenie własnej działalności gospodarczej będą mogli starać się przedsiębiorczy absolwenci i osoby zarejestrowane jako bezrobotne. W ramach PO WER przewidziane są także środki dla przedsiębiorców już prowadzących firmy, którzy będą chcieli zatrudnić osoby z grupy objętej wsparciem w ramach tego programu.
Wsparcie rządowe
Innym sposobem na pozyskanie środków na start własnego biznesu jest rządowy program dla osób, które ukończyły szkołę średnią, studentów ostatniego roku studiów, absolwentów do 4 lat od uzyskania dyplomu wyższej uczelni oraz osób bezrobotnych - „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Co ważne, program jest obecnie realizowany, także na pieniądze nie trzeba będzie czekać tak długo, jak będzie to miało miejsce w przypadku środków unijnych. W przypadku programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” po złożeniu kompletu dokumentów (m.in. wniosku i biznesplanu) na decyzję czeka się maksymalnie 14 dni.
By mieć szansę na uzyskanie preferencyjnej pożyczki w ramach tej inicjatywy nie trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy. Wcześniejsze prowadzenie działalności gospodarczej również nie jest dyskwalifikujące. Jednak w takiej sytuacji od zamknięcia poprzedniej firmy musi upłynąć co najmniej 12 miesięcy.
W ramach rządowego programu, który realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego i wyłonionych operatorów wojewódzkich można uzyskać obecnie niemal 79 tys. złotych pożyczki na preferencyjnych zasadach. Program zakłada wsparcie młodych przedsiębiorców w założeniu własnej działalności gospodarczej i finansowanie tworzonych przez nich nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych. Maksymalny okres spłaty pożyczki wynosi 7 lat. Obecnie jej oprocentowanie nieznacznie przekracza 0,5 proc. w skali roku.