Pielęgniarka środowiskowa sprawuje opiekę nad chorym w miejscu jego zamieszkania.
Kurs pielęgniarki środowiskowej – jak wygląda, ile trwa?
Na wstępie należy zauważyć, że pielęgniarstwo środowiskowe nie znalazło się na liście specjalizacji dotyczącej tego zawodu (ujętej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne). Pomoc pielęgniarska w domu wykonywana jest przez osoby wyspecjalizowane w pielęgniarstwie rodzinnym, opiece paliatywnej czy opiece długoterminowej.
By rozpocząć pracę jako pielęgniarka lub pielęgniarz, zgodnie z art. 28. Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej należy:
- ukończyć szkołę pielęgniarską w Polsce/państwie członkowskim UE (taki dyplom musi zostać uznany jako równorzędne świadectwo do polskiego) – kształcenie odbywa się w ramach studiów wyższych na kierunku pielęgniarstwo;
- mieć pełną zdolność do czynności prawnych;
- cechować się dobrym zdrowiem (tzn. pozwalającym do wykonywania zawodu, co potwierdzi lekarz medycyny pracy);
- wykazywać nienaganną postawę etyczną.
Uzyskanie specjalizacji odbywa się natomiast w ramach studiów podyplomowych. Osoba, która uzyskała kwalifikacje może posługiwać się tytułem specjalisty w wybranej dziedzinie.
Pielęgniarka środowiskowa: zakres obowiązków
Zadania pielęgniarki środowiskowej różnią się w zależności od wieku, stanu zdrowia chorego i innych czynników, determinowanych na przykład przez okoliczności domowe i rodzinne, rozwój medycyny umożliwiający na stosowanie nowych metod opieki/terapii, pojawianie się nowych zagrożeń.
Osoba na tym stanowisku organizuje opiekę w domu pod względem zabezpieczenia potrzeb chorego. Rozpoznaje czynniki środowiskowe, które mają istotny wpływ na stan zdrowia pacjenta. Dokonuje również oceny kondycji biopsychospołecznej otoczenia chorego. Opracowuje program działania – leczenia i profilaktyki zdrowotnej – dla domowników. Do zadań pielęgniarki należy też przygotowanie członków rodziny do pełnienie nieprofesjonalnej opieki nad chorym. Pielęgniarka czy pielęgniarz środowiskowy promuje aktywności prozdrowotne, profilaktyczne, prowadzi edukację dla dzieci i osób starszych.
Zarobki pielęgniarki środowiskowej
Praca pielęgniarek i pielęgniarzy jest niezwykle istotna – bez ich poświęcenia i zaangażowania nie ma mowy o sprawnie funkcjonującej służbie zdrowia. Jest to zawód zdominowany przez kobiety (stanowią ponad 90% kadry). Szeroki zakres obowiązków i duża odpowiedzialność nie zawsze jednak jest wynagradzana płacami na satysfakcjonującym poziomie. Więcej zarabiają osoby z dużym stażem pracy oraz w placówkach prywatnych. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzen mediana pensji pielęgniarki wynosi 3960 zł brutto miesięcznie.