Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pielęgniarka środowiskowa – obowiązki, zarobki, jak zostać

Pielęgniarka środowiskowa – obowiązki, zarobki, jak zostać

 
Pielęgniarka środowiskowa – obowiązki, zarobki, jak zostać

Pielęgniarka środowiskowa sprawuje opiekę nad chorym w miejscu jego zamieszkania.

 

Kurs pielęgniarki środowiskowej – jak wygląda, ile trwa?

 

Na wstępie należy zauważyć, że pielęgniarstwo środowiskowe nie znalazło się na liście specjalizacji dotyczącej tego zawodu (ujętej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne). Pomoc pielęgniarska w domu wykonywana jest przez osoby wyspecjalizowane w pielęgniarstwie rodzinnym, opiece paliatywnej czy opiece długoterminowej.

 

By rozpocząć pracę jako pielęgniarka lub pielęgniarz, zgodnie z art. 28. Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej należy:

  • ukończyć szkołę pielęgniarską w Polsce/państwie członkowskim UE (taki dyplom musi zostać uznany jako równorzędne świadectwo do polskiego) – kształcenie odbywa się w ramach studiów wyższych na kierunku pielęgniarstwo;
  • mieć pełną zdolność do czynności prawnych;
  • cechować się dobrym zdrowiem (tzn. pozwalającym do wykonywania zawodu, co potwierdzi lekarz medycyny pracy);
  • wykazywać nienaganną postawę etyczną.

Uzyskanie specjalizacji odbywa się natomiast w ramach studiów podyplomowych. Osoba, która uzyskała kwalifikacje może posługiwać się tytułem specjalisty w wybranej dziedzinie.

 

Pielęgniarka środowiskowa: zakres obowiązków

 

Zadania pielęgniarki środowiskowej różnią się w zależności od wieku, stanu zdrowia chorego i innych czynników, determinowanych na przykład przez okoliczności domowe i rodzinne, rozwój medycyny umożliwiający na stosowanie nowych metod opieki/terapii, pojawianie się nowych zagrożeń.

 

Osoba na tym stanowisku organizuje opiekę w domu pod względem zabezpieczenia potrzeb chorego. Rozpoznaje czynniki środowiskowe, które mają istotny wpływ na stan zdrowia pacjenta. Dokonuje również oceny kondycji biopsychospołecznej otoczenia chorego. Opracowuje program działania – leczenia i profilaktyki zdrowotnej – dla domowników. Do zadań pielęgniarki należy też przygotowanie członków rodziny do pełnienie nieprofesjonalnej opieki nad chorym. Pielęgniarka czy pielęgniarz środowiskowy promuje aktywności prozdrowotne, profilaktyczne, prowadzi edukację dla dzieci i osób starszych.

 

Zarobki pielęgniarki środowiskowej

 

Praca pielęgniarek i pielęgniarzy jest niezwykle istotna – bez ich poświęcenia i zaangażowania nie ma mowy o sprawnie funkcjonującej służbie zdrowia. Jest to zawód zdominowany przez kobiety (stanowią ponad 90% kadry). Szeroki zakres obowiązków i duża odpowiedzialność nie zawsze jednak jest wynagradzana płacami na satysfakcjonującym poziomie. Więcej zarabiają osoby z dużym stażem pracy oraz w placówkach prywatnych. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzen mediana pensji pielęgniarki wynosi 3960 zł brutto miesięcznie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?