Domowe ciasteczka, torty bez chemicznych dodatków czy drożdżówki „jak u babci” obecnie są bardzo modne. Dlatego jeśli znajomi chwalą twoje wypieki, a z lukru potrafisz wyczarować cuda, weź pod uwagę przekucie swojej pasji w biznes. Jak zacząć zarabiać na pieczeniu ciast domowych na zamówienie? Należy pamiętać o załatwieniu kilku ważnych formalności.
Domowe wypieki – biznes
Choć pasja i zapał znaczą bardzo wiele, mogą być niewystarczające, gdy chodzi o prowadzenie firmy. Dlatego pierwszym krokiem zawsze powinno być badanie rynku oraz opracowanie biznesplanu. To pierwsze pozwoli ci ustalić poziom ryzyka, a więc między innymi to, jak dużą będziesz mieć konkurencję i czy jest zapotrzebowanie na dany rodzaj usługi. Być może pieczenie domowych ciast w twojej okolicy oferuje już tak wiele osób, że kolejna mikrocukiernia po prostu nie będzie w stanie się utrzymać?
Z kolei w biznesplanie powinieneś rzetelnie oszacować koszty, jakie poniesiesz w związku ze swoją działalnością. Będą to wydatki między innymi na zakup produktów do pieczenia, akcesoriów, ale także te związane z wykorzystaniem wody, gazu i energii elektrycznej czy reklamowaniem swoich usług, na przykład za pomocą ulotek. Ponadto należy wziąć pod uwagę składki ZUS i inne koszty administracyjne (np. dotyczące prowadzenia księgowości).
Pieczenie ciast na zamówienie w domu – jak zacząć?
By móc legalnie rozpocząć pieczenie ciast na zamówienie i nie mieć problemów z fiskusem, należy pamiętać o zarejestrowaniu własnej działalności gospodarczej. Nie jest to trudne, wystarczy udać się do urzędu miasta lub urzędu gminy i wypełnić niezbędne dokumenty.
Fakt prowadzenia działalności gospodarczej trzeba zgłosić również do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli tego nie zrobisz, ZUS i tak się do ciebie zgłosi dzięki formularzom, które wypełniłeś w czasie rejestrowania firmy. Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą musi opłacać składki na ubezpieczenie.
Własne wypieki a sanepid
Jako cukiernik, nawet w firmie jednoosobowej, możesz się spodziewać kontroli inspektorów sanepidu, którzy sprawdzą, czy twoje torty i ciasta są wytwarzane we właściwych warunkach oraz czy są bezpieczne dla zdrowia.
Przede wszystkim należy złożyć w najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wniosek o rejestrację oraz uzyskać zatwierdzenie dla działalności. Kolejnym krokiem jest dostosowanie własnej kuchni bądź innego wykorzystywanego miejsca do wytycznych sanepidu. Niezbędne informacje w zakresie warunków wytwarzania żywności na sprzedaż w domu można znaleźć na stronie tej instytucji.