Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pełnomocnictwo do reprezentowania firmy — ustanowienie pełnomocnictwa, wniosek

Pełnomocnictwo do reprezentowania firmy — ustanowienie pełnomocnictwa, wniosek

 
Pełnomocnictwo do reprezentowania firmy — ustanowienie pełnomocnictwa, wniosek

Pełnomocnik to osoba upoważniona do działania w czyimś imieniu. W jakich sytuacjach udziela się pełnomocnictwa, jak wygląda ustanowienie pełnomocnika oraz jakie prawa ma pełnomocnik w działalności gospodarczej?

 

Pełnomocnictwo do reprezentowania firmy


Pełnomocnictwo to czynność prawna, która umożliwia upoważnienie osoby fizycznej do działania w imieniu mocodawcy i wykonywania w jego imieniu czynności prawnych. Tym mocodawcą może być inna osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna (które określa art. 33.1 Kodeksu cywilnego). Pełnomocnictwa nie należy mylić z upoważnieniem.


Pełnomocnik przedsiębiorcy może otrzymać:


    • pełne pełnomocnictwo (tzw. pełnomocnictwo ogólne), które uprawnia pełnomocnika do wykonywania wszystkich czynności w imieniu zarządu,
    • pełnomocnictwo rodzajowe, które upoważnia pełnomocnika jedynie do określonych czynności (np. zawierania umów o pracę czy umów sprzedaży, pełnomocnictwo do prowadzenia księgowości),
    • pełnomocnictwo incydentalne, które jest przygotowywane w związku z konkretną sytuacją – np. sprzedania jednej nieruchomości firmy.


Pełnomocnik w jednoosobowej działalności gospodarczej


Każdy przedsiębiorca posiadający jednoosobową działalność gospodarczą może załatwiać sprawy w CEIDG za pośrednictwem pełnomocnika.Dzięki wpisaniu pełnomocników do ewidencji CEIDG nie jest konieczne posługiwanie się papierową wersją dokumentu. Takiej osobie można przekazać każdy rodzaj pełnomocnictwa.


Rejestr pełnomocników prowadzony w ramach CEIDG pozwala na umieszczenie w nim pełnomocników ustanowionych zgodnie z odrębnymi przepisami (np. Kodeks cywilny). Pełnomocnik firmy jednoosobowej, który znajduje się we wpisie CEIDG, może dokonywać on-line zmian we wpisie, zwieszać, wznawiać i wykreślać działalność z CEIDG (o ile został do tego upoważniony). Nie może prowadzić spraw podatkowych.


Ustanowienie pełnomocnictwa


Ustanowienie pełnomocnika wymaga złożenia przez mocodawcę oświadczenia woli, przy czym jest to działanie jednostronne. Oznacza to, że osoba wskazana jako pełnomocnik nie musi się zgadzać na bycie pełnomocnikiem i nie musi ze swoich kompetencji korzystać.


Pełnomocnictwo do reprezentowania firmy może być udzielone jednej lub kilku osobom.
W polskim prawie możliwe jest udzielenie pełnomocnictwa osobie fizycznej lub prawnej (nie do wszystkich czynności).

 

Pełnomocnikiem może być osoba o:


    • ograniczonej zdolności prawnej (między 13 a 18 rokiem życia),
    • pełnej zdolności prawnej (osoby pełnoletnie).


W praktyce pełnomocnictwo firmy jest udzielane osobom posiadającym pełną zdolność prawną. Do niektórych czynności konieczne jest ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika, którym może być radca prawny, adwokat, rzecznik patentowy bądź doradca podatkowy.


Aby ustanowić pełnomocnictwo firmowe ogólne, konieczne jest sporządzenie dokumentu (pełnomocnictwa), które musi zostać podpisane przez osoby upoważnione do reprezentowania firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej będzie to właściciel firmy, a w przypadku organizacji (spółki) wszystkie osoby, które w statusie wskazano jako uprawnione do reprezentowania spółki.
To, czy pełnomocnictwo musi być poświadczone notarialnie, wynika bezpośrednio z czynności prawnej, do jakiej będzie wykorzystywane pełnomocnictwo. Jeśli dana czynność wymaga aktu notarialnego (np. sprzedaż nieruchomości), to pełnomocnictwo również musi być popisane notarialnie.

 

Wniosek o pełnomocnictwo


Aby móc działać w prowadzeniu firmy jednoosobowej przez pełnomocnika, konieczne jest wpisanie go do CEIDG. Złożenie wniosku o pełnomocnictwo w CEIDG nie wymaga od pełnomocnika posługiwania się papierowym pełnomocnictwem i nie będzie też konieczne wnoszenie opłaty skarbowej (17 zł), która jest konieczna, jeśli pełnomocnik nie jest wpisany do CEIDG lub nie jest rodziną.
Jeśli chodzi o pisemne pełnomocnictwo w firmie jednoosobowej, wzór edytowalny można znaleźć na stronie CEIDG. Zawiera ono dane przedsiębiorcy, jego numer dowodu osobistego, dane pełnomocnika oraz informację, do jakich czynności upoważnia się pełnomocnika.
Aby prowadzić sprawy w ZUS przez pełnomocnika, konieczne jest złożenie wniosku o pełnomocnictwo w ZUS na formularzu ZUS-PEL (lub wpis do CEIDG).
Przy spółce, prokurenta zgłasza się na formularzu KRS-Z3.

 

Wzór pełnomocnictwa do reprezentowania firmy


Nie ma jednego obowiązującego wzoru pełnomocnictwa, jaki należy sporządzić. Decydując się na notarialne pełnomocnictwo do prowadzenia firmy, wzór takiego dokumentu będzie miał notariusz i można polecić mu jego przygotowanie. Jeśli sporządzamy pełnomocnictwo bez poświadczenia notarialnego, wystarczy w nim wpisać:


    • dane obu stron (w tym NIP, KRS, Regon spółki i dane pełnomocnika),
    • zakres, w jakim ma być prowadzone reprezentowanie firmy (czy będzie to pełnomocnictwo ogólne, szczegółowe czy incydentalne),
    • datę ważności pełnomocnictwa (od kiedy do kiedy, bądź bezterminowo),
    • informacje o zasadach odwołania pełnomocnictwa,
    • podstaw prawną (art. 95 i dalsze Dz.U.2018.0.1025 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?