Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Patologia w pracy - podstawowe informacje

Patologia w pracy - podstawowe informacje

 
Patologia w pracy - podstawowe informacje

Patologia w pracy - co to jest?

 

W jednej z definicji podanej w Internetowym Słowniku Języka Polskiego PWN patologię definiuje się jako „nieprawidłowe zjawiska w życiu społecznym”.

 

Patologie w organizacji, przedsiębiorstwie, mogą być wynikiem działań zarówno właścicieli, przełożonych, jak i szeregowych pracowników. Skala zjawiska też jest zróżnicowania, zmienia się jego natężenie. Niektóre patologiczne zachowania są od początku skrajnie niebezpiecznie lub nieodpowiedzialne, inne dopiero po pewnym czasie zaczynają nabierać znamion patologii. Bardzo ważne jest, by wcześnie je rozpoznać i jak najszybciej zatrzymać.

 

Patologie w miejscu pracy - czego dotyczą?

 

Przyczyną patologii w pracy są najczęściej konflikty, chęć szybkiego wzbogacenia się (różnych osób w hierarchii firmy) minimalnym kosztem. Jakie zachowania patologiczne obserwuje się w miejscach pracy?

 

Do patologii może dojść na przykład w przypadku awansowania pracowników bez względu na ich umiejętności i kwalifikacje. Złośliwości między kandydatami walczącymi o wyższe stanowisko, przeszkadzanie w wykonywaniu obowiązków, nastawianie całego zespołu przeciwko jednemu pracownikowi… Można tak jeszcze wymieniać bardzo długo.

 

Patologiczne jest również zachowanie despotycznego szefa, który krzyczy na podwładnych, poniża ich, często przy większej grupie pracowników. Do patologii może dochodzić także w przypadku nękania pracownika w jego wolnym czasie, w zupełnie nieistotnych kwestiach. Zjawiska patologiczne zawsze będą powstawały w miejscu, gdzie zbiera się grupa ludzi, gdzie występują między nimi różnego typu zależności (przewodnictwa, zależności wiedzowej, finansowej itd.).

 

Mobbing jako patologia w środowisku pracy jest jednym ze skrajnych przypadków. Mimo że pracodawca ma obowiązek przeciwdziałania temu zjawisku, to jednak jeszcze wielu boi się lub wstydzi zgłaszać takie zdarzenia i im przeciwdziałać.

 

Patologie w środowisku pracy - jak reagować?

 

Patologia w pracy jest spotykana na różnych szczeblach i w wielu stadiach rozwoju. Bardzo ważne jest, by reagować na wszelkie nieprawidłowości występujące w naszym najbliższym otoczeniu, w tym na przykład w biurze.

 

Jedną z najistotniejszych kwestii jest rola kierownika, osoby zarządzającej zespołem. To ona wyznacza cele i zasady działania - więc po pierwsze reguły powinny być jasne dla wszystkich od samego początku. Dzięki temu łatwiej zapobiec nieporozumieniom, które później przekształcają się w konflikty. Kierownik widzi jakie są postępy grupy, jakie są jej wady i zalety. To on wychwytuje najmocniejsze i najsłabsze ogniwa, ma szanse najszybszą reakcję.

 

Jeśli to nam bezpośrednio dzieje się krzywda to również powinniśmy reagować. W jaki sposób? Wszystko zależy od stopnia zaobserwowanej patologii. Czasami wystarczy rozmowa, zwrócenie uwagi, że ktoś przekroczył pewne granice i powinien przystopować. Gdy jednak to nie zadziała, warto rozeznać się w innych możliwościach. W skrajnych przypadkach można zawiadomić np. Państwową Inspekcję Pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    22 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    22 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.
  • Szef kuchni

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Zakres obowiązków: przygotowywanie potraw i dań zgodnie z obowiązującymi standardami, organizacja pracy kuchni, zapewnienie wysokiej jakości produktów i usług, przestrzeganie obowiązujących norm i standardów (w tym HACCP), estetyczne i prawidłowe prezentowanie potraw i dań, dbanie o...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.