Patent - definicja
Instytucją, która prawnie chroni przedmioty własności przemysłowej jest Urząd Patentowy. Według informacji zawartej na stronie urzędu: „Patent jest to prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku przez określony czas, w sposób zarobkowy (przemysłowy, handlowy) na terytorium danego państwa lub państw, przyznane przez kompetentny organ państwowy, regionalny lub międzynarodowy”. Definicję warto poszerzyć jeszcze o drugie pojęcie: „Prawo ochronne jest to prawo do wyłącznego korzystania ze wzoru użytkowego przez określony czas, w sposób zarobkowy (przemysłowy, handlowy) na terytorium danego państwa lub państw, przyznane przez kompetentny organ państwowy, regionalny lub międzynarodowy”.
Ochrona patentowa
Powyższa definicja patentu i prawa ochronnego rozróżnia rodzaje ochrony - patent dotyczy wynalazków, a prawo ochronne wzorów użytkowych.
Jakie warunki musi spełnić przedmiot, by objęła go ochrona patentowa? Ustala to Prawo Własności Przemysłowej (ustawa z dn. 30 czerwca 2000 r., ze zmianami). Wg artykułu 24. nie chodzi o konkretną dziedzinę techniki. Kryterium klasyfikacji wynalazków, warunkujące ubieganie się o patent, jest określone takimi wymogami jak: nowość, poziom wynalazczości oraz możliwość przemysłowego stosowania.
Rodzaje patentów
Rodzaje patentów są uzależnione od zasięgu terytorialnego. Ochrona krajowa jest wydawana przez urząd patentowy danego państwa. Europejski Urząd Patentowy przyznaje prawo ochrony na terenie regionalnym (europejskim) w krajach wyznaczonych przez osobę zgłaszającą patent. Istnieje również możliwość uzyskania patentu międzynarodowego (PCT). Odpowiedni wniosek składa się w krajowych urzędach patentowych lub organizacjach o charakterze międzynarodowym.
Występuje również rozróżnienie na patent zależny i wcześniejszy, które są zdefiniowane między innymi przez Portal Innowacji. Patent zależny to „patent, z którego korzystanie wkraczałoby w zakres przedmiotowy patentu wcześniejszego. Uznanie patentu za zależny upoważnia jego właściciela do żądania licencji przymusowej na korzystanie z patentu wcześniejszego”.
Istnieje również coś takiego jak patent dodatkowy - to patent na ulepszenie albo uzupełnienie danego wynalazku, które nie może być samoistnie stosowane (art. 30. ustawy o Prawie własności przemysłowej).
Zgłoszenie patentowe a patent
Zgłoszenie patentowe stosuje się w celu uzyskania patentu. Jest to zbiór dokumentów, zawierających m.in. podanie, opis patentowy, zastrzeżenie patentowe, skrót opisu, odpowiednie rysunki wynalazku oraz szereg oświadczeń, których szczegółowy opis możemy znaleźć na stronie urzędu. Aby rozpoczął się proces patentowy, mający doprowadzić do uzyskania ochrony, konieczne jest także uiszczenie odpowiednich opłat. Zgłoszenie patentu kończy się wydaniem decyzji o udzieleniu (bądź nie) ochrony patentowej.