Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Pączki na tłusty czwartek a koszty uzyskania przychodu

Pączki na tłusty czwartek a koszty uzyskania przychodu

 
Pączki na tłusty czwartek a koszty uzyskania przychodu

Jedni czekają na oprószone cukrem pudrem lub lukrowane, nadziane różą lub marmoladą pączki tradycyjne, inni wolą pączki z dziurką albo domowe pączki z twarogiem. O gustach się nie dyskutuje, warto natomiast zastanowić się, jak tłusty czwartek w firmie wpływa na sprawy podatkowe. Czy faktury za słodkości umilające dzień klientom, kontrahentom i zatrudnionym można wrzucić w koszty uzyskania przychodu?

 

Spis treści

Koszty podatkowe a zakup pączków przez przedsiębiorcę

 

  • dla pracowników

 

Pączki na tłusty czwartek w wielu firmach są już niemal niepisaną tradycją. Poczęstunek  od szefa to nie tylko miły gest. Takie działania integrują pracowników, budują wizerunek przedsiębiorstwa i motywują. W miłej atmosferze lepiej się pracuje, zatrudnieni są mniej zestresowani, a przez to wydajniejsi.

 

Czy zatem słodkości, pączki i chrusty można wziąć na fakturę i wliczyć w koszty? Po odpowiedź na to pytanie należy sięgnąć do Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych albo Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

 

Art. 22.1 Ustawy o PIT.:

 

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

 

Analogiczny zapis znajduje się w art. 15. 1. Ustawy o CIT, wyjątki w art. 16.

 

 

Wśród wydatków, które, pomimo że są bezpośrednio związane z uzyskaniem albo zabezpieczeniem przychodu, nie można odliczać, ustawodawca wymienia koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Jednocześnie niekiedy trudno bezsprzecznie stwierdzić, co oznacza owa reprezentacja, zwłaszcza że w prawie podatkowej nie zostało to pojęcie zdefiniowane. Czy spotkanie pracownicze z poczęstunkiem na tłusty czwartek będzie służyć zabezpieczeniu źródła przychodu, czy może są to działania wizerunkowe, reprezentacyjne?

 

Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej wielokrotnie już w interpretacjach indywidualnych klasyfikował pączki dla pracowników jako wydatki związane z uzyskaniem przychodu. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, by wydatek miał swoje uzasadnienie i był odpowiednio udokumentowany. W razie kontroli i wątpliwości urzędu skarbowego to na właścicielu firmy spoczywa odpowiedzialność wykazania, że pączek służył uzyskaniu lub zabezpieczeniu przychodu.

 

  • dla klientów

 

Czy poczęstunek dla klientów, kontrahentów lub innych osób odwiedzających siedzibę firmy w tłusty czwartek można potraktować tak samo, jak dla pracowników, czy jednak to wydatki na reprezentację, budowanie prestiżu i wizerunku przedsiębiorstwa? Fiskus z reguły nie kwestionuje zasadności wliczenia w koszty uzyskania przychodu pączków. Jest to drobny poczęstunek, podawany podczas prowadzenia rozmów w zakresie prowadzonej przez firmę działalności gospodarczej. Za zasadnością takiej praktyki przemawia też fakt, że pączki stały się niemal standardem, podobnie jak kawa i herbata dla pracowników lub proponowana podczas biznesowych spotkań. Na koniec raz jeszcze warto podkreślić, że każdy wydatek przedsiębiorca powinien potrafić racjonalnie uzasadnić i powiązać z przychodem firmy.

 

Czytaj także: Tłusty czwartek w pracy zdalnej

 

Tłusty czwartek a koszty uzyskania przychodu – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy pączki dla pracowników można wliczyć w koszty uzyskania przychodu?

 

Pączki dla pracowników mogą być klasyfikowane jako wydatki związane z uzyskaniem przychodu, niemniej w takim wypadku na przedsiębiorcy ciąży obowiązek odpowiedniego uzasadnienia i udokumentowania okoliczności, które to usprawiedliwiają.

 

  • Czy pączki dostarczone do firmy służą reprezentacji?

 

Zgodnie z Ustawą o PIT do kosztów uzyskania przychodu nie wlicza się między innymi wydatków na reprezentację. Często jednak trudno jednoznacznie stwierdzić, czy dany koszt służył reprezentacji i działaniom wizerunkowym, czy zabezpieczeniu źródła przychodu. Przedsiębiorca powinien rozważyć każdą okoliczność zakupu np. słodyczy do firmy indywidualnie, by odpowiednio zaklasyfikować dany wydatek.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Sprzedawca - Doradca Klienta Wólczanka

    VRG S.A.   Warszawa, Wola Park    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Samodzielny Księgowy

    Kancelaria Podatkowo-Rachunkowa SALDO sp. z o.o.   Wojkowice    praca zdalna / hybrydowa
    umowa o dzieło / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie ksiąg rachunkowych klientów biura, sporządzanie deklaracji podatkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych, kontakt z klientami oraz instytucjami zewnętrznymi, uzgadnianie kont księgowych, prowadzenie ewidencji dla celów podatkowych;
  • Księgowy / Księgowa

    EUROCAR GROUP SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Warszawa, Białołęka    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu   7 000 - 9 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Firma EUROCAR GROUP sp. z o.o. specjalizuje się w sprzedaży hurtowej i detalicznej samochodów oraz transporcie międzynarodowym. Poszukuje osoby do działu księgowości, która dołączy do naszego zespołu. Jeśli jesteś osobą z wykształceniem średnim lub wyższym...
  • Doradca Klienta PZU

    GRUPA PZU   Koło    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat ubezpieczeń; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów;
  • Trener działu szkoleń

    Concentrix   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy doświadczonego Trenera do pracy w środowisku call center. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za prowadzenie codziennych szkoleń dla agentów, monitorowanie ich postępów oraz wspieranie ich w procesie nauki poprzez udzielanie informacji zwrotnych i...
  • Friendly Moves Limited Sp.z.o.o.
    kierownik/koordynator / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 100 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Sprzedaż oraz rozwój usług transportowych i logistycznych w zakresie działania firmy (kraj + UE). Aktywne pozyskiwanie klientów korzystających z międzynarodowych i krajowych usług transportowych (transport drobnicowy; częściowy i całopojazdowy). Pozyskiwanie klientów na usługi...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?