Co to jest hipoterapia?
Hipoterapią nazywamy rodzaj rehabilitacji psychoruchowej, prowadzonej z udziałem konia. Nad przebiegiem zajęć ze zwierzęciem czuwa wykwalifikowany specjalista – psychoterapeuta. Zwykle ten rodzaj rehabilitacji łączony jest z innymi metodami leczenia. Pokrewną metodą do hipoterapii jest tzw. onoterapia, czyli rehabilitacja przy udziale osłów.
Instruktor hipoterapii jest zawodem wpisanym do Klasyfikacji zawodów i specjalności pod numerem 323006. Osoba wykonująca tę profesję dobiera odpowiednie zwierzę do pracy z pacjentem, a także metody rehabilitacji. Prowadzi wywiad, konsultuje się z innymi specjalistami prowadzącymi terapię czy leczenie chorego, opracowuje scenariusz zajęć, nadzoruje ich przebieg, instruując podopiecznego i dbając o jego bezpieczeństwo.
Hipoterapeuta ma również opiekować się końmi, dbać o ich czystość i dobrostan. Dodatkowo specjalista prowadzi niezbędną dokumentację. Jest to zawód wymagający szerokich umiejętności i wiedzy, zarówno z zakresu fizjoterapii, psychologii, elementów weterynarii, pedagogiki, medycyny. Z oczywistych względów musi być to również osoba uprawiająca jeździectwo. Dlatego wykonywać go mogą jedynie osoby uprawnione – niezbędne jest szkolenie zawodowe.
Kursy hipoterapii prowadzi np. Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne (PTHip), wydając licencje instruktora hipoterapii.
Hipoterapia – dla kogo?
Hipoterapia ma szerokie zastosowanie, zarówno przy leczeniu schorzeń neurologicznych, motorycznych, problemów psychologicznych czy społecznych. Prowadzone są zarówno zajęcia hipoterapii dla dorosłych, seniorów, jak i na przykład hipoterapia dla dzieci z autyzmem.
Chętni mogą umówić się na serię wizyt. Zajęcia odbywają są wówczas w miejscu prowadzenia stadniny, w ramach jednej z oferowanych przez nią usług, np. przy szkole jeździeckiej. Innym sposobem skorzystania z tej formy leczenia jest turnus rehabilitacyjny, w ramach którego zostają zakwaterowani w ośrodku przystosowanym dla pacjentów. Hipoterapia nad morzem czy w górach stanowić może atrakcyjną formę wyjazdu sanatoryjnego.
Jak założyć ośrodek hipoterapii?
By otworzyć placówkę hipoterapii, niezbędne jest uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu lub zatrudnienie odpowiednich specjalistów. Wskazówki dotyczące tego, jak założyć ośrodek hipoterapii w Polsce dostarcza na swojej stronie wspomniane PTHip.
Początkujące przedsiębiorca musi przede wszystkim zarejestrować działalność, podając PKD o numerach do wyboru:
- 86.90.A – Działalność fizjoterapeutyczna,
- 86.90.E – Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana.
Warto jednak wiedzieć, że placówkę hipoterapii można prowadzić nie tylko w ramach działalności gospodarczej, ale też jako fundację lub stowarzyszenie. W takim przypadku wymagania będą nieco inne (np. stowarzyszenie może założyć minimum 15 osób o pełnej zdolności do czynności prawnych, w przypadku fundacji niezbędna jest osoba zapewniająca fundusze na cel użyteczności publicznej).
Ośrodek hipoterapii – czy to się opłaca?
Ośrodek hipoterapii ma szansę powodzenia szczególnie w miejscowościach tradycyjnie związanych z działalnością sanatoryjną i uzdrowiskową, w której stały napływ osób szukających różnych form leczenia i terapii jest zapewniony np. dzięki korzystnym dla zdrowia zasobom naturalnym (źródła, termy, czyste powietrze, otoczenie natury itd.). Wiele zależy również od skuteczności promocji własnego ośrodka – dobra, szeroko zakrojona reklama, szczególnie w internecie, może zachęcić rehabilitantów do odwiedzenia placówki nawet odległej od miejsca zamieszkania.