Osoby z niepełnosprawnością wciąż muszą mierzyć się z trudnościami na rynku zatrudnienia. Uprzedzenia, ableizm w miejscu pracy, przekonanie społeczeństwa, że choroba dyskwalifikuje na drodze do kariery zawodowej, to duże przeszkody. Poza nimi podejmowanie pracy często bywa skomplikowane ze względów logistycznych. Szansą na znalezienie nowego zajęcia dla osób mających problemy z przemieszczaniem się, ale znających obsługę komputera jest praca zdalna. Od początku pandemii tryb home office zdobył niezwykłą popularność i wielu pracodawców deklaruje, że będzie korzystać z tego rozwiązania, nawet gdy zagrożenie zarażeniem się zmniejszy. Oto kilka zawodów, które można wykonywać, pracując w domowym zaciszu.
Copywriter
Praca online jako copywriter to świetne rozwiązanie dla osób kreatywnych, mających lekkie pióro i umiejętność sprawnego posługiwania się językiem polskim lub wybranym językiem obcym. Zlecenia publikowane są na internetowych platformach, można również podjąć pracę w ramach etatu. Opcji jest naprawdę wiele, a zapotrzebowanie na różnorodne materiały bardzo duże. Poza tworzeniem własnych treści można także zająć się przepisywaniem tekstów z plików audio lub video. Co więcej, w sieci znajdziemy wiele ciekawych narzędzi ułatwiających pisanie, a także kursy e-learningowe, które pomogą nam poprawić warsztat i tworzyć profesjonalnie teksty.
Specjalista ds. wprowadzania danych
Specjalista ds. wprowadzania danych również może pracować z domu. Aby zacząć, tak naprawdę wystarczy umiejętność obsługi komputera, programów biurowych oraz sprawne pisanie na klawiaturze. Wprowadzanie danych nie wymaga szczególnych umiejętności – pracodawca na początku dostarcza dane oraz instrukcję, zgodnie z którą trzeba je przenieść do systemu.
Rekruter zdalny
Wśród ofert pracy w HR znajdziemy wiele propozycji pracy w domu. Przed kandydatem na stanowisko rekrutera zdalnego stawiany jest jednak szereg wymagań. Podstawy to wiedza z zakresu technik rekrutacji, narzędzi, sposobów publikowania ogłoszeń, poszukiwania kandydatów i prowadzenia z nimi rozmów (telefonicznie, za pomocą wideokonferencji czy komunikatorów tekstowych). Pracodawcy cenią kandydatów otwartych i komunikatywnych, zaangażowanych oraz ambitnych.
Tester aplikacji
IT stale potrzebuje nowych pracowników. To bardzo rozwojowa branża, która gwarantuje jasne ścieżki kariery i konkurencyjne zarobki. Wiele osób uważa, że praca jako tester manualny jest jednym z najprostszych sposobów, aby wejść do świata IT. W tym przypadku trzeba jednak zdobyć wiedzę teoretyczną. Podstaw testowania można nauczyć się na własną rękę albo na wybranym kursie. Warto zainteresować się również zdobyciem certyfikatu, który pokaże przyszłemu pracodawcy, że mamy podstawy do tej pracy w IT.
Programista
Programiści, podobnie jak inni pracownicy IT, nie narzekają na brak ofert. W tej branży zdecydowanie panuje rynek pracownika, dlatego tak wielu przedstawicieli różnorodnych zawodów decyduje się na przebranżowienie i uczy się języków programowania. Obowiązki programisty można w pełni wykonywać w ramach pracy zdalnej. Warto jednak podkreślić, że wejście do zawodu wymaga dużego zaangażowania i czasu na naukę. Choć nie jest to niemożliwe, to trudno nauczyć się programować samodzielnie. Warto więc sprawdzić ofertę e-learningową i zaplanować czas na systematyczne poszerzanie wiedzy.