Osoby z niepełnosprawnością stanowią dużą grupę pracujących w Polsce. Główny Urząd Statystyczny przygotował raport obrazujący ich sytuację na rynku pracy w Polsce w pierwszym roku pandemii.
Pracujące osoby z niepełnosprawnością według sekcji PKD w 2020 roku
W 2020 r. wiele grup społecznych dotknęły trudności związane z życiem zawodowym. Masowe zwolnienia, redukcja wypłat rzuciły się cieniem na rynek zatrudnienia. Również w grupie osób z niepełnosprawnościami zanotowano spadek zatrudnienia. Zgodnie z zestawieniem Głównego Urzędu Statystycznego pt. Osoby niepełnosprawne w 2020 r. w porównaniu z 2019 rokiem w średnich i dużych przedsiębiorstwach nastąpił spadek liczby pracowników z niepełnosprawnością o 3,1%.
W 2020 r. we wspomnianych średnich i dużych podmiotach (czyli takich, w których pracuje co najmniej 10 osób) było zatrudnionych łącznie 333,7 tys. osób z niepełnosprawnością.
Najwięcej pracowników z niepełnosprawnością wykonywało obowiązki w firmach zajmujących się działalnością w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej (31,2%). W ramach tej sekcji 19,0% przedsiębiorstw zatrudniających osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności prowadziło działalność detektywistyczną bądź ochroniarską, a kolejne 9,0% – działalność usługową związaną z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowaniem terenów zieleni.
23,8% pracowników z niepełnosprawnością było zatrudnionych w zakładach przetwórstwa przemysłowego, 10,3% w placówkach opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, 9,4% – w sklepach, hurtowniach lub punktach naprawy pojazdów, a 7,1% – w instytucjach administracji publicznej i obrony narodowej / obowiązkowym zabezpieczeniu społecznym.
Osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub stopniu niezdolności do pracy w 2020 r. według:
-
płci
Jak czytamy w raporcie GUS, w 2020 r. 2,4 mln osób otrzymywało świadczenia związane z orzeczeniem o stopniu niezdolności do pracy lub orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Mężczyźni stanowili 52,6% tej grupy.
-
grup wieku
Wśród osób posiadających powyższe orzeczenia najwięcej było mężczyzn w wieku 64 lat – łącznie 54,4 tys. Kolejne 52,7 tys. stanowili mężczyźni w wieku 63 lat.
Wśród kobiet z orzeczeniem, największą grupę tworzył 71-latki – łącznie 31,7 tys. Drugą pod względem liczbowym grupę stanowiły kobiety w wieku 59 lat – 30,7 tys, a trzecią pamie w wieku 70 lat – 30,5 tys.
Źródło danych: GUS.