Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 13 procent. Wynik ten jest lepszy niż oczekiwali ekonomiści. W lipcu bieżącego roku wskaźnik ten kształtował się na poziomie 13,1 procent. To szósty miesiąc z rzędu, w którym osób bez pracy w Polsce jest mniej.
Niestety, odsetek bezrobotnych wciąż jest wyższy niż w ubiegłych latach o tej porze.
Najwyższy poziom utrzymuje się w województwach: warmińsko-mazurskim
(20,2 proc.), kujawsko-pomorskim (17,3 proc.), zachodniopomorskim (16,6 proc.) i świętokrzyskim (15,6 proc.). Najniższy poziom odnotowano w województwie wielkopolskim (9,5 proc.), w mazowieckim i śląskim (11,1 proc.) i w małopolskim
(11,3 proc.). – podał GUS.
W sierpniu liczba nowo zarejestrowanych w urzędach wyniosła 203,6 tys. To mniej o 32,7 tys. niż w poprzednim miesiącu. W stosunku do lipca spadek odnotowano w jedenastu województwach. Znaczącą poprawę zaobserwowano w łódzkim (o 1,3 proc.), pomorskim (o 1,1 proc.) i zachodniopomorskim (o 1,0 proc.).
W porównaniu z rokiem ubiegłym, liczba osób pozostających bez zatrudnienia zwiększyła się we wszystkich województwach. W największym stopniu w mazowieckim (10,6 proc.), śląskim (9,0 proc.) i małopolskim (8,2 proc.). Pracodawcy w sierpniu zgłosili do urzędów pracy 52,6 tys. ofert pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Natomiast w lipcu tego roku ofert było 51 tys. W sierpniu poprzedniego roku takich propozycji odnotowano 51,8 tys. – dowiadujemy się z raportu GUS.
Dane z rynku są zgodne z tymi, które na początku września podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Przewiduje się, że stopa bezrobocia na koniec tego roku ukształtuje się na poziomie niższym niż 14 procent. Miesiące jesienne mogą być czasem wzrostu liczby osób bez zatrudnienia. Resort będzie wnioskować do Ministerstwa Finansów o zwiększenie środków w ramach Funduszu Pracy w tym roku o 0,5 mld zł.