Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Opinie o pracodawcach - sprawdź, gdzie aplikujesz

Opinie o pracodawcach - sprawdź, gdzie aplikujesz

 
Opinie o pracodawcach - sprawdź, gdzie aplikujesz

Zanim podpiszesz umowę o pracę, dokładnie sprawdź pracodawcę! Ale jak zrobić to skutecznie i gdzie znaleźć rzetelne informacje?

 

Opinie o pracodawcach - gdzie szukać

 

Zazwyczaj gdy poszukujemy pracy, aby zwiększyć nasze szanse na zatrudnienie, odpowiadamy dziennie na kilka albo nawet kilkanaście ogłoszeń. Kiedy jesteśmy zapraszani na rozmowę kwalifikacyjną, warto dokładnie sprawdzić informacje o firmie, która się z nami skontaktowała. I to nie tylko pod kątem profilu jej działalności, ale także oceny przedsiębiorstwa jako miejsca pracy. Aby znaleźć opinie o pracodawcach, wystarczy wpisać nazwę firmy w wyszukiwarkę internetową. To najprostsza droga, jednak miejmy na uwadze, że to, co znajdziemy w sieci nie zawsze będzie zgodne z prawdą.

 

Opinie o firmach - czy są rzetelne

 

Pamiętajmy, że Internet to miejsce, w którym może wyrazić swoje poglądy każdy, a teoretyczna anonimowość wypowiedzi sprawia, że często ludzie oczerniają pracodawców i zupełnie bezpodstawnie wystawiają negatywne opinie o firmach.

Wypowiedzi na forum czy komentarze na fanpage’u są subiektywnym zdaniem użytkowników tych portali i mogą wynikać z zupełnie prywatnych przekonań i doświadczeń.

 

Nieprzychylną ocenę pracodawcy może wystawić np. zwolniony dyscyplinarnie pracownik albo osoba, która w danej firmie nigdy nie pracowała i np. ma konflikt z prezesem, zupełnie niezwiązany z działalnością przedsiębiorstwa. Niekiedy nagromadzenie niepochlebnych opinii może być także wynikiem celowego działania konkurencji. Podobnie jest z pozytywną opinią o firmie – może być tak, że dany pracodawca sam próbuje podreperować swój wizerunek na rynku pracy.

 

Pamiętając o tym wszystkim, zanim zdecydujemy, gdzie się zatrudnić, poświęćmy czas na sprawdzenie opinii o pracodawcach i firmach. Warto korzystać z kilku źródeł. Jeśli zdania są skrajnie różne i trudno na ich podstawie wywnioskować, jaka jest prawda, możemy poszukać opinii znajomych. Być może okaże się, że jest wśród nich pracownik firmy, bądź ktoś, kto zna taką osobę. Informacje z pierwszej ręki są na pewno cenniejsze, niż anonimowe sądy i komentarze o pracodawcach.

 

Taki research, zrobiony jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną, pozwoli nam precyzyjnie ocenić sytuację. Także wizyta w siedzibie firmy jest świetną okazją do zaobserwowania atmosfery panującej w biurze. Podczas spotkania z rekruterem warto dokładnie ustalić zasady współpracy. Nie bójmy się zadawać pytań – świadczą one o naszym zainteresowaniu i zaangażowaniu, a solidny pracodawca z pewnością to doceni.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?