Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Opieka nad osobami starszymi - czym jest, praca, zarobki

Opieka nad osobami starszymi - czym jest, praca, zarobki

 
Opieka nad osobami starszymi - czym jest, praca, zarobki

Nasze społeczeństwo starzeje się, a to oznacza, że w niedalekiej przyszłości będzie rozwijał się rynek pracy związany z opieką nad osobami starszymi. Obecnie coraz częściej poszukiwani są wykwalifikowani opiekunowie, którzy będą w stanie wykonać podstawowe zabiegi medyczne, a także pomóc osobie starszej w codziennych obowiązkach.

 

Opiekunka osób starszych


W związku z rozwijającym się zapotrzebowaniem na rynku pracy, uczelnie wyższe oraz szkoły policealne coraz częściej otwierają takie kierunki, jak opiekun osoby starszej. W 2007 roku do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej została wpisana nowa profesja. Aby uzyskać kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu, należy ukończyć kurs oraz zdać specjalny egzamin przygotowywany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Zdanie takiego egzaminu jest równoznaczne z uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu na terenie całej Unii Europejskiej. Opiekunowie medyczni mogą pracować bezpośrednio w domach swoich podopiecznych, a także w szpitalach, hospicjach, placówkach medycznych. Zakres ich obowiązków to wykonywanie podstawowych zabiegów medycznych pod nadzorem pielęgniarek, pomoc w wykonywaniu czynności związanych z higieną osobistą. Oprócz tych obowiązków, opiekun pomaga także osobie starszej w zakupach, a także innych czynnościach, często też stara się aktywizować podopiecznych, aby część domowych zadań znowu mogli samodzielnie wykonywać.

 

Opieka nad osobami starszymi MOPS 


W niektórych przypadkach można ubiegać się o pomoc z Ośrodków Pomocy Społecznej. Aby uzyskać finansowe wsparcie należy złożyć wniosek w Ośrodku Pomocy Społecznej lub w urzędzie gminy. Także w przypadku ubiegania się o przyjęcie starszej osoby do MOPSU decyzja zostaje podjęta po złożeniu wniosku oraz po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. 

 

Opieka nad osobami starszymi, gdzie szukać pracy?


Jeżeli mamy odpowiednie kwalifikacje, pracy można szukać w Ośrodkach Pomocy Społecznej, szpitalach, hospicjach oraz sanatoriach. Coraz częściej opiekunowie są też zatrudniani w prywatnych domach, w których rodzina nie jest w stanie zapewnić członkom rodziny podstawowej opieki.

 

Opieka nad osobami starszymi zarobki


Zdany egzamin na opiekuna osób starszych daje nam możliwości pracy za granicą. Wielu ludzi decyduje się zatem na wyjazd za pracą głównie ze względu na korzystniejsze warunki finansowe. Najczęściej decydujemy się na wyjazd do Niemiec, gdzie w wielu przypadkach jest od razu zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie. Zarobki w Niemczech wahają się w granicach 1000 -1400 Euro miesięcznie netto, ale są także możliwości zarobku nawet 2000 Euro miesięcznie. Zależy to w głównej mierze od posiadanego doświadczenie oraz znajomości języka obcego.

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Socco Stuttgart GmbH

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.