Operator żurawia wieżowego
Żuraw wieżowy to po prostu dźwig. Urządzenie dźwignicowe tego typu jest największą maszyną roboczą. Wysokość podnoszenia może sięgać około 100 metrów. Nawet największe urządzenia potrzebują wprawionej ręki, która nimi pokieruje. Żurawiem steruje operator dźwigu.
Według Klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy do operatora żurawia przypisany jest kod zawodu o numerze 834317.
Praca operatora żurawia wieżowego polega na przemieszczaniu za pomocą urządzenia ładunków o znacznej wadze przy przeładunku, transporcie oraz montażu.
Operator żurawia wieżowego musi być osobą opanowaną, dokładną, rzetelną i odpowiedzialnie podchodzić do wykonywanych zadań. Ważna jest silna psychika, samodyscyplina i bardzo dobra organizacja pracy. Ze względu na to, że osoba pracująca jako operator narażona jest na różnorodne czynniki stresujące, liczy się odporność na stres. Nie bez znaczenia jest także umiejętność pracy zespołowej. Praca na wysokościach, w zmiennych warunkach, hałas, wibracje, przeciążenia mogą stanowić dyskomfort, który osłabia koncentrację.
Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. Zalicza się do nich zaburzenia:
• równowagi,
• percepcji wzrokowej i słuchowej,
choroby:
• somatyczne (nowotwory, cukrzyca, guz mózgu),
• układu kostno-stawowego,
• układu pokarmowego,
• układu krążenia i oddechowego,
• choroby serca i alergie.
Operator dźwigu - jak zostać?
Praca na żurawiach wymaga odpowiednich kwalifikacji oraz uprawnień. Na początek należy zrobić kurs operatora żurawia. Najlepiej, jeśli będzie to kurs dla żurawi przenośnych, czyli kategoria II Ż i IŻ. Tego rodzaju kursy pozwolą Ci zapoznać się z pracą na wysokościach. Każdy operator obowiązkowo musi zapoznać się z instrukcją obsługi konkretnego żurawia tzn. dokładnie zapoznać się z książką dźwigu oraz dedykowanym pod określony dźwig filmem instruktażowym.
Każdy operator musi wiedzieć, jak prawidłowo rozkładać maszynę i na niej pracować, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków, czy uszkodzeń sprzętów.
Kurs IIŻ to kurs dedykowany obsłudze żurawi stacjonarnych, przenośnych, przewoźnych oraz samojezdnych. Kurs IŻ dotyczy z kolei żurawi wieżowych, szybko montujących oraz szynowych.
Wytyczne kursów, szkoleń operatora dźwigu ustalane są przez Urząd Dozoru Technicznego. Dzięki temu każda osoba po odbytym kursie jest w stanie wyznaczyć trasę transportu, obsługi maszyny oraz określić zasady bezpieczeństwa i oszacować ryzyko w trakcie przenoszenia ciężkich ładunków.
Operator żurawia - uprawnienia
Aby podjąć pracę operatora żurawia, przede wszystkim trzeba posiadać bardzo dobry stan zdrowia oraz uprawnienia. Uprawnienia do wykonywania zawodu w przypadku pracy operatora dźwigu to zaświadczenie o uzyskaniu kwalifikacji. Te kwalifikacje wymagane są przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych. Jednak, aby uzyskać zaświadczenie, należy zdać egzamin kwalifikacyjny. Ma on na celu potwierdzenie znajomości warunków technicznych, norm i przepisów prawnych, a także umiejętność praktycznego wykonywania czynności obsługi żurawia wieżowego.
Zdobyte zaświadczenie uprawnia do obsługi żurawi wieżowych oraz szybkomontujących. Urząd Dozoru Technicznego to jednostka odpowiedzialna za wydawanie takich uprawnień. Ich zakres może być ograniczony do typu lub udźwigu maszyny. Niekiedy uprawnienia operatora dźwigu wydaje Transportowy Dozór Techniczny lub Wojskowy Dozór Techniczny, gdyż niektóre żurawie wieżowe zaklasyfikowane są jako specjalistyczne urządzenia techniczne.
Operator żurawia praca - praca za granicą
Agencje pracy tymczasowej lub agencje pośrednictwa pracy mają w swoich zasobach wiele ofert pracy za granicą przeznaczonych dla operatorów. W kategorii „żurawie wieżowe praca za granicą’’ średnie zarobki oscylują w ramach 60-90 PLN za godzinę. Do tego często doliczany jest dodatek za pracę. W ogłoszeniach gwarantowane są także: zakwaterowanie, a niekiedy nawet wyżywienie. Wymagane natomiast jest doświadczenie i posiadanie uprawnień. Jednak bardzo często przewija się podstawowa znajomość języka kraju, w którym oferowane jest zatrudnienie.
Operator żurawia zarobki
Na forach operatorów żurawi wieżowych można znaleźć podzielone opinie na temat zarobków operatorów dźwigów. Stawki w Polsce są zróżnicowane. Można znaleźć informację, że zarobki operatora żurawia średnio wynoszą około 15-20 zł za godzinę. Operatorzy często spędzają w górze około 10 h dziennie bez przerwy.
Według Sedlak&Sedlak operator żurawia samojezdnego zarabia pomiędzy 2 528 a 4 210 PLN. Mediana zarobków operatora żurawia samojezdnego to 3 389 PLN. W tym zawodzie pracują głównie mężczyźni. Kobieta - operator dźwigu samojezdnego jest dość rzadkim widokiem.
Praca operatora dźwigu samojezdnego jest czasami dodatkowo gratyfikowana w formie ubezpieczenia na życie/NWW. Niekiedy pracownicy otrzymują także dostęp do prywatnej opieki medycznej. Jednak te benefity oferowane są głównie przez duże zagraniczne firmy, mające w Polsce swoje oddziały.
To, ile zarabia operator dźwigu wieżowego, uzależnione jest także od wielkości firmy, w której pracuje, jaki ma staż pracy oraz gdzie pracuje. Zarobki operatora żurawia wieżowego według Sedlak&Sedlak znajdują się w tym samym przedziale jak zarobki operatora dźwigu samojezdnego. Za wykonywanie tych samych czynności za granicą można zarobić znacznie więcej. Problemem czasami jest brak podstawowej znajomości języka. Jednak nawet to nie odstrasza tych, którzy chcą pracować.