Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Olsztyn: rynek pracy – aktualna sytuacja

Olsztyn: rynek pracy – aktualna sytuacja

 
Olsztyn: rynek pracy – aktualna sytuacja

Olsztyn – jako stolica województwa warmińsko-mazurskiego – jest największym ośrodkiem gospodarczym, administracyjnym, edukacyjno-kulturalnym w regionie. Warmia i Mazury to obszar z dominującą turystyką oraz rolnictwem. Sporo tu obiektów noclegowych, gastronomicznych, firm usługowych, ale też gospodarstw agroturystycznych, rolnych, nastawionych na ekologiczną produkcję. Okolica sprzyja rozwojowi przetwórstwa rolno-spożywczego, przemysłu drzewnego.

Największy rynek zatrudnienia w regionie w połączeniu z bliskością natury stwarzają w Olsztynie dogodne warunki do życia i pracy. Z pewnością warto poznać to miasto bliżej. Czytaj dalej, aby:

  • dowiedzieć się, jak wygląda stan bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim i jego stolicy,
  • poznać zapotrzebowanie na rynku pracy,
  • sprawdzić perspektywiczne branże i dowiedzieć się, w jakich firmach czeka praca w Olsztynie

 

Bezrobotni: Olsztyn – ile wynosi stopa bezrobocia?

 

Wg danych GUS za luty 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła w woj. warmińsko-mazurskim 9,0%. Średni poziom bezrobocia w Polsce był równy natomiast 5,5%.

Jak wspomniano na wstępie, dominującymi sektorami gospodarki Warmii i Mazur są rolnictwo, turystyka, usługi. Przemysł działa tu na niewielką skalę. Całe województwo znajduje się na obszarze funkcjonalnym Zielonych Płuc Polski. Oznacza to, że wszelka działalność produkcyjna musi być prowadzona z minimalną ingerencją w środowisko naturalne. W tej części kraju nie spotkamy ogromnych zakładów przemysłu ciężkiego, gęstość zaludnienia jest dość niska. To wszystko ma wpływ na kształt rynku zatrudnienia. Duże zakłady pracy skupiają się w największych miastach województwa – Olsztynie, Elblągu, Ełku, Iławie.

Olsztyn jako stolica województwa jest też największym rynkiem pracy w regionie. W lutym 2022 r. stopa bezrobocia w Olsztynie wynosiła 2,4% i był to najniższy wynik spośród wszystkich powiatów w województwie. W powiecie olsztyńskim wskaźnik miał natomiast znacznie wyższą wartość – 8,0%.

Osoby poszukujące wsparcia w poszukiwaniu zatrudnienia mogą zgłosić się m.in. do urzędu pracy.

Miejski Urząd Pracy w Olsztynie:
Al. Piłsudskiego 64B
10-450 Olsztyn
tel.: 89 537 28 13, 89 537 28 09, 89 533 01 56.
e-mail: mup@olsztyn.mup.gov.pl

 

 

Zawody nadwyżkowe i deficytowe – Olsztyn

 

Szukając zatrudnienia, warto dokładnie poznać realia lokalnego rynku pracy, sprawdzić, jakie są poszukiwane zawody. To zadanie ułatwia Barometr zawodów, czyli prognoza sytuacji w poszczególnych powiatach i województwach kraju, a także w skali ogólnopolskiej. Corocznie powstają raporty dotyczące sytuacji w poszczególnych regionów kraju, zawierające także wykaz zawodów deficytowych i nadwyżkowych oraz będących w równowadze z ofertami zatrudnienia. Jak wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy w Olsztynie?

 

zawody deficytowe

 

Zacznijmy od dokładnego zdefiniowania, jak należy rozumieć termin "zawody deficytowe". Mówimy o nich wtedy, gdy liczba ofert dostępnych w urzędzie pracy wyraźnie przewyższa liczbę zarejestrowanych bezrobotnych, którzy mają wymagane kwalifikacje i uprawnienia. Osoby w grupie z deficytem, mogą liczyć na pracę w Olsztynie od zaraz.

Zawody deficytowe to:

  • w branży budowlanej – brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
  • w branży usług medycznych i opiekuńczych – opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i masażyści,
  • w branży metalowej – operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, ślusarze,
  • w branży motoryzacyjnej – mechanicy pojazdów samochodowych, blacharze i lakiernicy samochodowi,
  • w branży elektronicznej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, monterzy elektronicy, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
  • w branży TSL – spedytorzy i logistycy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy,
  • w gastronomii – kucharze, pomoce kuchenne,
  • w branży edukacyjnej – nauczyciele przedmiotów zawodowych,
  • w finansach, księgowości – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi,
  • w innych obszarach zawodowych – pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, krawcy i pracownicy produkcji odzieży.


Jak widać, w zestawieniu zawodów deficytowych jest duże zróżnicowanie. Na liście znajdują się zarówno specjaliści, pracownicy z wyższym wykształceniem, jak i osoby po szkołach zawodowych, rzemieślnicy z konkretnymi uprawnieniami.


zawody nadwyżkowe


A jak wygląda lista zawodów nadwyżkowych, czyli takich, dla których liczba ofert pracy dostępnych w urzędach pracy jest znacznie niższa niż liczba bezrobotnych z odpowiednimi kwalifikacjami? Dobra wiadomość dla osób poszukujących w Olsztynie pracy brzmi: w mieście nie ma zawodów nadwyżkowych.

Rozwinięte branże, firmy – Olsztyn

 

W Olsztynie działają firmy o zróżnicowanej strukturze kadrowej, z polskim i zagranicznym kapitałem.

Jakie sektory reprezentują najwięksi pracodawcy w mieście? W czołówce znajdują się znany w całej Europie producent opon i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Liczne miejsca pracy dostępne są w przetwórstwie rolno-spożywczym, przemyśle drobiarskim, branży drzewno-meblarskiej, firmach budowlanych.

Jeśli chodzi o najsilniej reprezentowane sekcje PKD w Olsztynie, wymienić należy handel, usługi naprawcze pojazdów, działalność profesjonalną, naukową i techniczną, budownictwo, działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości, opiekę zdrowotną i pomoc społeczną. Przemysł jest obecny, ale schodzi na dalszy plan. Podmioty zajmujące się przetwórstwem przemysłowym stanowią 5,5% ogółu.

Podsumowując, Olsztyn to największe i najbardziej perspektywiczne miasto, jeśli chodzi o rynek pracy w województwie. Choć w regionie sytuacja jest dość trudna, to jednak można znaleźć obszary zawodowe, w których jest praca.

 

Praca dla Ukraińców:

 

bez znajomości języka polskiego


Poszukiwanie pracy zawsze warto prowadzić aktywnie i wielotorowo. Na praca.pl publikowane są aktualne oferty typu: praca Olsztyn. Znajdziesz je w różnorodnych obszarach zawodowych – w sprzedaży i obsłudze klienta, informatyce, programowaniu, budownictwie, edukacji, pracy fizycznej, TSL i wielu innych. Część stanowisk można objąć bez znajomości języka polskiego. Praca.pl stara się ułatwiać poszukiwanie pracy Ukraińcom – wyszukiwarka na stronie obsługuje hasła w języku ukraińskim.

W dobrej sytuacji w Polsce są również osoby biegle posługujące się językiem angielskim, a niemówiące po polsku. Na specjalistów czeka m.in. branża IT.

 

ze znajomością języka polskiego

 

Dzięki temu, że rynek pracy w Polsce otworzył się dla Ukraińców, osoby znające język polski mogą znaleźć zatrudnienie w wielu zawodach, także tych regulowanych (jak lekarz czy nauczyciel). Ukrainiec ma takie same prawa jak obywatel Polski. Dotyczy to zarówno wysokości wynagrodzenia, czasu, jak i warunków pracy.

Ukraińska wersja językowa: Ольштин: ринок праці – поточна ситуація

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    19 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.