Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Olsztyn: rynek pracy – aktualna sytuacja

Olsztyn: rynek pracy – aktualna sytuacja

 
Olsztyn: rynek pracy – aktualna sytuacja

Olsztyn – jako stolica województwa warmińsko-mazurskiego – jest największym ośrodkiem gospodarczym, administracyjnym, edukacyjno-kulturalnym w regionie. Warmia i Mazury to obszar z dominującą turystyką oraz rolnictwem. Sporo tu obiektów noclegowych, gastronomicznych, firm usługowych, ale też gospodarstw agroturystycznych, rolnych, nastawionych na ekologiczną produkcję. Okolica sprzyja rozwojowi przetwórstwa rolno-spożywczego, przemysłu drzewnego.

Największy rynek zatrudnienia w regionie w połączeniu z bliskością natury stwarzają w Olsztynie dogodne warunki do życia i pracy. Z pewnością warto poznać to miasto bliżej. Czytaj dalej, aby:

  • dowiedzieć się, jak wygląda stan bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim i jego stolicy,
  • poznać zapotrzebowanie na rynku pracy,
  • sprawdzić perspektywiczne branże i dowiedzieć się, w jakich firmach czeka praca w Olsztynie

 

Bezrobotni: Olsztyn – ile wynosi stopa bezrobocia?

 

Wg danych GUS za luty 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła w woj. warmińsko-mazurskim 9,0%. Średni poziom bezrobocia w Polsce był równy natomiast 5,5%.

Jak wspomniano na wstępie, dominującymi sektorami gospodarki Warmii i Mazur są rolnictwo, turystyka, usługi. Przemysł działa tu na niewielką skalę. Całe województwo znajduje się na obszarze funkcjonalnym Zielonych Płuc Polski. Oznacza to, że wszelka działalność produkcyjna musi być prowadzona z minimalną ingerencją w środowisko naturalne. W tej części kraju nie spotkamy ogromnych zakładów przemysłu ciężkiego, gęstość zaludnienia jest dość niska. To wszystko ma wpływ na kształt rynku zatrudnienia. Duże zakłady pracy skupiają się w największych miastach województwa – Olsztynie, Elblągu, Ełku, Iławie.

Olsztyn jako stolica województwa jest też największym rynkiem pracy w regionie. W lutym 2022 r. stopa bezrobocia w Olsztynie wynosiła 2,4% i był to najniższy wynik spośród wszystkich powiatów w województwie. W powiecie olsztyńskim wskaźnik miał natomiast znacznie wyższą wartość – 8,0%.

Osoby poszukujące wsparcia w poszukiwaniu zatrudnienia mogą zgłosić się m.in. do urzędu pracy.

Miejski Urząd Pracy w Olsztynie:
Al. Piłsudskiego 64B
10-450 Olsztyn
tel.: 89 537 28 13, 89 537 28 09, 89 533 01 56.
e-mail: mup@olsztyn.mup.gov.pl

 

 

Zawody nadwyżkowe i deficytowe – Olsztyn

 

Szukając zatrudnienia, warto dokładnie poznać realia lokalnego rynku pracy, sprawdzić, jakie są poszukiwane zawody. To zadanie ułatwia Barometr zawodów, czyli prognoza sytuacji w poszczególnych powiatach i województwach kraju, a także w skali ogólnopolskiej. Corocznie powstają raporty dotyczące sytuacji w poszczególnych regionów kraju, zawierające także wykaz zawodów deficytowych i nadwyżkowych oraz będących w równowadze z ofertami zatrudnienia. Jak wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy w Olsztynie?

 

zawody deficytowe

 

Zacznijmy od dokładnego zdefiniowania, jak należy rozumieć termin "zawody deficytowe". Mówimy o nich wtedy, gdy liczba ofert dostępnych w urzędzie pracy wyraźnie przewyższa liczbę zarejestrowanych bezrobotnych, którzy mają wymagane kwalifikacje i uprawnienia. Osoby w grupie z deficytem, mogą liczyć na pracę w Olsztynie od zaraz.

Zawody deficytowe to:

  • w branży budowlanej – brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
  • w branży usług medycznych i opiekuńczych – opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i masażyści,
  • w branży metalowej – operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, ślusarze,
  • w branży motoryzacyjnej – mechanicy pojazdów samochodowych, blacharze i lakiernicy samochodowi,
  • w branży elektronicznej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, monterzy elektronicy, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
  • w branży TSL – spedytorzy i logistycy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy,
  • w gastronomii – kucharze, pomoce kuchenne,
  • w branży edukacyjnej – nauczyciele przedmiotów zawodowych,
  • w finansach, księgowości – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi,
  • w innych obszarach zawodowych – pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, krawcy i pracownicy produkcji odzieży.


Jak widać, w zestawieniu zawodów deficytowych jest duże zróżnicowanie. Na liście znajdują się zarówno specjaliści, pracownicy z wyższym wykształceniem, jak i osoby po szkołach zawodowych, rzemieślnicy z konkretnymi uprawnieniami.


zawody nadwyżkowe


A jak wygląda lista zawodów nadwyżkowych, czyli takich, dla których liczba ofert pracy dostępnych w urzędach pracy jest znacznie niższa niż liczba bezrobotnych z odpowiednimi kwalifikacjami? Dobra wiadomość dla osób poszukujących w Olsztynie pracy brzmi: w mieście nie ma zawodów nadwyżkowych.

Rozwinięte branże, firmy – Olsztyn

 

W Olsztynie działają firmy o zróżnicowanej strukturze kadrowej, z polskim i zagranicznym kapitałem.

Jakie sektory reprezentują najwięksi pracodawcy w mieście? W czołówce znajdują się znany w całej Europie producent opon i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Liczne miejsca pracy dostępne są w przetwórstwie rolno-spożywczym, przemyśle drobiarskim, branży drzewno-meblarskiej, firmach budowlanych.

Jeśli chodzi o najsilniej reprezentowane sekcje PKD w Olsztynie, wymienić należy handel, usługi naprawcze pojazdów, działalność profesjonalną, naukową i techniczną, budownictwo, działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości, opiekę zdrowotną i pomoc społeczną. Przemysł jest obecny, ale schodzi na dalszy plan. Podmioty zajmujące się przetwórstwem przemysłowym stanowią 5,5% ogółu.

Podsumowując, Olsztyn to największe i najbardziej perspektywiczne miasto, jeśli chodzi o rynek pracy w województwie. Choć w regionie sytuacja jest dość trudna, to jednak można znaleźć obszary zawodowe, w których jest praca.

 

Praca dla Ukraińców:

 

bez znajomości języka polskiego


Poszukiwanie pracy zawsze warto prowadzić aktywnie i wielotorowo. Na praca.pl publikowane są aktualne oferty typu: praca Olsztyn. Znajdziesz je w różnorodnych obszarach zawodowych – w sprzedaży i obsłudze klienta, informatyce, programowaniu, budownictwie, edukacji, pracy fizycznej, TSL i wielu innych. Część stanowisk można objąć bez znajomości języka polskiego. Praca.pl stara się ułatwiać poszukiwanie pracy Ukraińcom – wyszukiwarka na stronie obsługuje hasła w języku ukraińskim.

W dobrej sytuacji w Polsce są również osoby biegle posługujące się językiem angielskim, a niemówiące po polsku. Na specjalistów czeka m.in. branża IT.

 

ze znajomością języka polskiego

 

Dzięki temu, że rynek pracy w Polsce otworzył się dla Ukraińców, osoby znające język polski mogą znaleźć zatrudnienie w wielu zawodach, także tych regulowanych (jak lekarz czy nauczyciel). Ukrainiec ma takie same prawa jak obywatel Polski. Dotyczy to zarówno wysokości wynagrodzenia, czasu, jak i warunków pracy.

Ukraińska wersja językowa: Ольштин: ринок праці – поточна ситуація

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Zabrze    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Tychy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Lider Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.