Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Okres wypowiedzenia umowy na czas określony

Okres wypowiedzenia umowy na czas określony

 
Okres wypowiedzenia umowy na czas określony

 

Okres wypowiedzenia umowy

 

Rozwiązanie umowy o pracę skutkuje ustaniem stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli jednej ze stron, którego celem jest zaprzestanie świadczenia stosunku pracy po upływie okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenia może dokonać zarówno pracodawca, jak i pracownik. 

 

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

 

Zmiany, które nastąpiły w 2016 roku, regulują długość oraz liczbę następujących po sobie umów na czas określony, a także okres wypowiedzenia. W związku z tym umowa na czas określony może zostać zawarta na okres nie dłuższy niż 33 miesiące. Łączna liczba tego rodzaju umów nie może przekroczyć trzech. Gdy granica jest przekroczona, kolejna umowa na mocy prawa przekształca się automatycznie w umowę na czas nieokreślony. Dodatkowo okres wypowiedzenia umowy na czas określony jest taki sam jak w przypadku okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Z kolei umowy na czas zastępstwa, w celu pracy w charakterze dorywczym, sezonowym, kadencyjnym są nielimitowane. 

 

Okres wypowiedzenia a staż pracy

 

Zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zarówno na czas określony, jak i nieokreślony zależny jest od okresu zatrudnienia pracownika u tego samego pracodawcy. Oznacza to, że okres wypowiedzenia wynosi kolejno:

  • 2 tygodnie - poniżej 6 miesięcy stażu pracy u tego samego pracodawcy,
  • 1 miesiąc - co najmniej 6 miesięcy stażu pracy u tego samego pracodawcy,
  • 3 miesiące - co najmniej 3 lata stażu pracy u tego samego pracodawcy.

 

Wyjątkiem jest przejęcie/przejście firmy na innego pracodawcę - art. 231 Kodeksu pracy. Wtedy, gdy nowy pracodawca staje się następcą prawnym, staż pracy u poprzedniego pracodawcy wlicza się do okresu zatrudnienia. 

 

Okres wypowiedzenia umowy na czas określony - okres próbny

 

Na czas określony zawierana jest także umowa na okres próbny. W związku z tym  podczas okresu próbnego wypowiedzenie złożone przez pracownika lub pracodawcę określa Kodeks pracy w art. 34. Ile trwa okres wypowiedzenia w tym przypadku? Długość okresu wypowiedzenia wynosi:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące. *

Długość okresu wypowiedzenia

 

Jak liczyć okres wypowiedzenia, kiedy umowa na czas określony została zawarta przed wprowadzeniem zmian w 2016 roku? Ile trwa okres wypowiedzenia z pracy? 

 

22 lutego 2016 roku ujednolicono okresy wypowiedzenia dla umów na czas określony i od tego momentu liczone są jak w przypadku tych bezterminowych. Problemem okazały umowy zawarte przed tą datą, a konkretnie jak liczyć okres wypowiedzenia dla nich? Niektóre zawarte były nawet na okres kilku lat. W tym przypadku obowiązują tzw. przepisy przejściowe. Kodeks pracy okresy wypowiedzenia umowy o pracę określa jasno. Przepisy przejściowe mówią, że  dla umów na czas określony trwających 22 lutego 2016, których wypowiedzenie nastąpiło po tej dacie, nie uwzględnia się stażu pracy u danego pracodawcy przypadającego przed 22 lutego 2016. Oznacza to, że nie ma możliwości ustalenia okresu wypowiedzenia i stażu pracy dla umów, które zawarte zostały nawet na kilka lat przed dniem 22 lutego 2016. Okres wypowiedzenia i staż pracy liczony będzie adekwatnie od daty 22 lutego 2016. 

 

Przykład:

Pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o prace na czas określony od 1 grudnia 2015 do 31 grudnia 2017. Otrzymuje wypowiedzenie od pracodawcy w październiku 2017. Staż pracy do okresu wypowiedzenia liczony jest od dnia 22 lutego 2016, to znaczy, że staż pracy wynosi powyżej 6 miesięcy, dlatego też pracownik ma miesięczny okres wypowiedzenia. Gdy wypowiedzenie zostało wręczone np. w maju 2019, wtedy obowiązuje już trzymiesięczne wypowiedzenie. Z kolei wypowiedzenie wręczone w maju 2016 to dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia przez pracownika liczony jest tak samo. 

 

Kodeks pracy - wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

 

Wiemy już, jaki okres wypowiedzenia obowiązuje dla umowy na czas określony. W razie wątpliwości można dodatkowo wesprzeć się kalkulatorem okresu wypowiedzenia, który obliczy przysługujący nam okres wypowiedzenia. Drugą niezwykle istotną kwestią jest termin wypowiedzenia umowy o pracę. Od kiedy liczy się wypowiedzenie umowy o pracę? 

 

Prawo pracy - wypowiedzenie

 

Wypowiedzenie umowy na czas określony Kodeks pracy umacnia z dniem 1 miesiąca następującego po miesiącu, w którym został złożony dokument. Zatem termin wypowiedzenia liczony dla miesięcznego okresu zaczyna się 1 dnia miesiąca, a kończy z ostatnim dniem tego samego miesiąca. Jeżeli więc złożyłeś wypowiedzenie 31 lipca, twój termin wypowiedzenia umowy wskazuje na okres wypowiedzenia od 1 do 31 sierpnia. Nawet jeśli złożysz wypowiedzenie 1 lipca i tak uprawomocni się dopiero z dniem 1 sierpnia. 

 

Jeżeli masz dwutygodniowe wypowiedzenie, wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony Kodeks pracy określa w dniach kalendarzowych. Oznacza to, że moment, w którym wypowiedzenie rozpoczyna bieg, następuje z pierwszą niedzielą po dniu złożenia wypowiedzenia, a kończy po upływie dwóch tygodni kalendarzowych, czyli w tym wypadku w sobotę. 

 

Jak liczyć trzymiesięczny okres wypowiedzenia? Jeżeli zgodnie z Kodeksem pracy okres wypowiedzenia umowy wynosi trzy miesiące, jego początek przypada na pierwszy dzień miesiąca, następującego po tym, w którym zostało złożone wypowiedzenie. Schemat jest taki sam jak w przypadku miesięcznego okresu, jednak kończy się z ostatnim dniem trzeciego miesiąca. 

 

Czy w trakcie wypowiedzenia trzeba nadal pracować?

 

Praca w okresie wypowiedzenia zazwyczaj nie jest już tak produktywna. Poza tym coraz więcej obowiązków jest przekazywanych innym osobom. Czasami możesz być poproszony o wdrożenie nowej osoby, zwłaszcza jeśli to ty złożyłeś wypowiedzenie. Zazwyczaj w okresie wypowiedzenia wykorzystywany jest urlop wypoczynkowy. Wysyłając pracownika na urlop, pracodawcy nie muszą mu wypłacać ekwiwalentu za niewykorzystane dni. Gdy pracownik miał do czynienia z ważnymi danymi, pracodawcy coraz częściej zwalniają go z obowiązku świadczenia pracy. Dopuszcza się także wcześniejsze rozwiązanie umowy na podstawie porozumienia zgodnie z art. 36 § 6 Kodeksu pracy. 

 

Ponadto, gdy nie ma zakazu konkurencji pracownik już w okresie wypowiedzenia umowy u jednego pracodawcy, może podjąć nową pracę na umowę o pracę u innego pracodawcy. 

 

* Podstawa prawna:Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentów; dekretowanie i księgowanie operacji gospodarczych; sporządzanie deklaracji podatkowych; sporządzanie raportów finansowych; sporządzanie raportów wewnętrznych; księgowanie list płac;...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Account Coordinator

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików. Wpływ na zespołową realizacje projektów rekrutacyjnych z obszaru transportu. Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie Niemiec...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.