Rozwiązanie umowy o pracę skutkuje ustaniem stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronne oświadczenie woli jednej ze stron, którego celem jest zaprzestanie świadczenia stosunku pracy po upływie okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenia może dokonać zarówno pracodawca, jak i pracownik.
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony
Zmiany, które nastąpiły w 2016 roku, regulują długość oraz liczbę następujących po sobie umów na czas określony, a także okres wypowiedzenia. W związku z tym umowa na czas określony może zostać zawarta na okres nie dłuższy niż 33 miesiące. Łączna liczba tego rodzaju umów nie może przekroczyć trzech. Gdy granica jest przekroczona, kolejna umowa na mocy prawa przekształca się automatycznie w umowę na czas nieokreślony. Dodatkowo okres wypowiedzenia umowy na czas określony jest taki sam jak w przypadku okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Z kolei umowy na czas zastępstwa, w celu pracy w charakterze dorywczym, sezonowym, kadencyjnym są nielimitowane.
Okres wypowiedzenia a staż pracy
Zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zarówno na czas określony, jak i nieokreślony zależny jest od okresu zatrudnienia pracownika u tego samego pracodawcy. Oznacza to, że okres wypowiedzenia wynosi kolejno:
- 2 tygodnie - poniżej 6 miesięcy stażu pracy u tego samego pracodawcy,
- 1 miesiąc - co najmniej 6 miesięcy stażu pracy u tego samego pracodawcy,
- 3 miesiące - co najmniej 3 lata stażu pracy u tego samego pracodawcy.
Wyjątkiem jest przejęcie/przejście firmy na innego pracodawcę - art. 231 Kodeksu pracy. Wtedy, gdy nowy pracodawca staje się następcą prawnym, staż pracy u poprzedniego pracodawcy wlicza się do okresu zatrudnienia.
Okres wypowiedzenia umowy na czas określony - okres próbny
Na czas określony zawierana jest także umowa na okres próbny. W związku z tym podczas okresu próbnego wypowiedzenie złożone przez pracownika lub pracodawcę określa Kodeks pracy w art. 34. Ile trwa okres wypowiedzenia w tym przypadku? Długość okresu wypowiedzenia wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące. *
Długość okresu wypowiedzenia
Jak liczyć okres wypowiedzenia, kiedy umowa na czas określony została zawarta przed wprowadzeniem zmian w 2016 roku? Ile trwa okres wypowiedzenia z pracy?
22 lutego 2016 roku ujednolicono okresy wypowiedzenia dla umów na czas określony i od tego momentu liczone są jak w przypadku tych bezterminowych. Problemem okazały umowy zawarte przed tą datą, a konkretnie jak liczyć okres wypowiedzenia dla nich? Niektóre zawarte były nawet na okres kilku lat. W tym przypadku obowiązują tzw. przepisy przejściowe. Kodeks pracy okresy wypowiedzenia umowy o pracę określa jasno. Przepisy przejściowe mówią, że dla umów na czas określony trwających 22 lutego 2016, których wypowiedzenie nastąpiło po tej dacie, nie uwzględnia się stażu pracy u danego pracodawcy przypadającego przed 22 lutego 2016. Oznacza to, że nie ma możliwości ustalenia okresu wypowiedzenia i stażu pracy dla umów, które zawarte zostały nawet na kilka lat przed dniem 22 lutego 2016. Okres wypowiedzenia i staż pracy liczony będzie adekwatnie od daty 22 lutego 2016.
Przykład:
Pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o prace na czas określony od 1 grudnia 2015 do 31 grudnia 2017. Otrzymuje wypowiedzenie od pracodawcy w październiku 2017. Staż pracy do okresu wypowiedzenia liczony jest od dnia 22 lutego 2016, to znaczy, że staż pracy wynosi powyżej 6 miesięcy, dlatego też pracownik ma miesięczny okres wypowiedzenia. Gdy wypowiedzenie zostało wręczone np. w maju 2019, wtedy obowiązuje już trzymiesięczne wypowiedzenie. Z kolei wypowiedzenie wręczone w maju 2016 to dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia przez pracownika liczony jest tak samo.
Kodeks pracy - wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony
Wiemy już, jaki okres wypowiedzenia obowiązuje dla umowy na czas określony. W razie wątpliwości można dodatkowo wesprzeć się kalkulatorem okresu wypowiedzenia, który obliczy przysługujący nam okres wypowiedzenia. Drugą niezwykle istotną kwestią jest termin wypowiedzenia umowy o pracę. Od kiedy liczy się wypowiedzenie umowy o pracę?
Prawo pracy - wypowiedzenie
Wypowiedzenie umowy na czas określony Kodeks pracy umacnia z dniem 1 miesiąca następującego po miesiącu, w którym został złożony dokument. Zatem termin wypowiedzenia liczony dla miesięcznego okresu zaczyna się 1 dnia miesiąca, a kończy z ostatnim dniem tego samego miesiąca. Jeżeli więc złożyłeś wypowiedzenie 31 lipca, twój termin wypowiedzenia umowy wskazuje na okres wypowiedzenia od 1 do 31 sierpnia. Nawet jeśli złożysz wypowiedzenie 1 lipca i tak uprawomocni się dopiero z dniem 1 sierpnia.
Jeżeli masz dwutygodniowe wypowiedzenie, wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony Kodeks pracy określa w dniach kalendarzowych. Oznacza to, że moment, w którym wypowiedzenie rozpoczyna bieg, następuje z pierwszą niedzielą po dniu złożenia wypowiedzenia, a kończy po upływie dwóch tygodni kalendarzowych, czyli w tym wypadku w sobotę.
Jak liczyć trzymiesięczny okres wypowiedzenia? Jeżeli zgodnie z Kodeksem pracy okres wypowiedzenia umowy wynosi trzy miesiące, jego początek przypada na pierwszy dzień miesiąca, następującego po tym, w którym zostało złożone wypowiedzenie. Schemat jest taki sam jak w przypadku miesięcznego okresu, jednak kończy się z ostatnim dniem trzeciego miesiąca.
Czy w trakcie wypowiedzenia trzeba nadal pracować?
Praca w okresie wypowiedzenia zazwyczaj nie jest już tak produktywna. Poza tym coraz więcej obowiązków jest przekazywanych innym osobom. Czasami możesz być poproszony o wdrożenie nowej osoby, zwłaszcza jeśli to ty złożyłeś wypowiedzenie. Zazwyczaj w okresie wypowiedzenia wykorzystywany jest urlop wypoczynkowy. Wysyłając pracownika na urlop, pracodawcy nie muszą mu wypłacać ekwiwalentu za niewykorzystane dni. Gdy pracownik miał do czynienia z ważnymi danymi, pracodawcy coraz częściej zwalniają go z obowiązku świadczenia pracy. Dopuszcza się także wcześniejsze rozwiązanie umowy na podstawie porozumienia zgodnie z art. 36 § 6 Kodeksu pracy.
Ponadto, gdy nie ma zakazu konkurencji pracownik już w okresie wypowiedzenia umowy u jednego pracodawcy, może podjąć nową pracę na umowę o pracę u innego pracodawcy.
* Podstawa prawna:Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.