Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Okres próbny w pracy – wyzwanie dla pracownika

Okres próbny w pracy – wyzwanie dla pracownika

 
Okres próbny w pracy – wyzwanie dla pracownika

Po pozytywnym przejściu rekrutacji i rozpoczęciu nowej pracy, przed wieloma osobami stoi jeszcze jedno wyzwanie. Dobrze zaprezentować się na okresie próbnym i zapracować na otrzymanie kolejnej umowy.

 

Ile trwa okres próbny?

 

Umowa na okres próbny podpisywana jest na maksymalnie 3 miesiące. Po tym czasie pracodawca może (ale nie musi) zatrudnić daną osobę, proponując jej umowę na czas określony lub nieokreślony. Należy pamiętać, że trzecia umowa o pracę z tym samym pracodawcą musi być umową bezterminową.

 

Umowa próbna to często stosowane rozwiązanie. Pozwala pracodawcy sprawdzić w praktyce kompetencje nowo zatrudnionej osoby. Pracownikowi umożliwia z kolei poznanie firmy i wypróbowanie swoich sił w nowym środowisku. Podwładny ma wtedy czas, aby potwierdzić swoje umiejętności i pokazać, że decyzja o zatrudnieniu go była właściwa.

 

Podpowiadamy, na jakie elementy powinno się zwrócić uwagę, by okres próbny stał się przepustką do kolejnej umowy.

 

Okres próbny – wynagrodzenie

 

Zgodnie z Kodeksem pracy za wypełnianie obowiązków służbowych każdemu pracownikowi należy się wynagrodzenie. Wypłaty za pracę nie można przenieść na inną osobę (poza wyjątkiem wymienionym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym) lub z niej zrezygnować. Dotyczy to również umowy o pracę na okres próbny. Podwładnemu na takim kontrakcie należy się więc zapłata nie niższa niż tzw. minimalne wynagrodzenie na dany rok. Co istotne, od pensji potrącane są składki na ubezpieczenie społeczne jak w przypadku każdej innej umowy o pracę.

 

Umowa próbna a urlop

 

Przez pierwsze miesiące nowej pracy należy dołożyć starań, by zaprezentować się jako osoba ambitna i chętna do pracy. Źle widziane bywają wykorzystywane w nadmiarze dni urlopu czy nawet zwolnienia lekarskie. Szef może bowiem nabrać wątpliwości, co do motywacji i zaangażowania takiego pracownika.

 

Niemniej w świetle prawa podwładny nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego już po miesiącu pracy. Jest to tzw. urlop cząstkowy w wymiarze 1/12 pełnego urlopu wypoczynkowego (który wynosi 20 lub 26 dni).

 

Okres próbny – rozwiązanie umowy o pracę

 

Umowa na okres próbny ma wskazany termin wygaśnięcia, jednak obie strony mają możliwość wcześniejszego rozwiązania takiego kontraktu. Obowiązują wówczas następujące okresy wypowiedzenia:
• umowa trwająca do 2 tygodni – 3 dni robocze,
• umowa dłuższa niż 2 tygodnie – tydzień,
• umowa na 3 miesiące – 2 tygodnie.

 

Istnieje również możliwość dyscyplinarnego wypowiedzenia umowy na okres próbny – wówczas okres wypowiedzenia nie obowiązuje.

 

Jak odnaleźć się w nowej pracy?

 

Początek pracy w nowej firmie jest zawsze dużym przeżyciem i oprócz ciekawości czy ekscytacji może wywoływać także stres. Pracownik wchodzi bowiem w nieznane środowisko, musi przystosować się do panujących w nim zasad. Co więcej, towarzyszy mu niepewność co do dalszej zawodowej przyszłości.

 

Warto więc od samego początku zadbać o zrobienie tzw. dobrego wrażenia na współpracownikach oraz nowych przełożonych. Sprzyja temu profesjonalne zachowanie, wykazywane zainteresowanie sprawami firmy czy zgłaszanie własnych pomysłów i inicjatyw.

 

Przydatne rady na okres próbny

 

Nowa firma, nowe środowisko, nowe obowiązki. Nie sposób od pierwszego dnia zorientować się we wszystkim, dlatego warto pytać – oczywiście w granicach rozsądku. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko popełnienia błędów, a wykonane zadania mają szansę być wyżej ocenione. Można także wyrobić sobie opinię „gracza zespołowego”, który potrafi czerpać wiedzę od innych.

 

Warto cały czas pamiętać, czym przekonało się pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej i w codziennej pracy potwierdzać te atuty. To może utwierdzić przełożonych w przekonaniu, że dokonali właściwego wyboru. Niech w praktyce zobaczą to, czego oczekiwali i o czym była mowa podczas rekrutacji.

 

Zaletą dobrego pracownika jest umiejętność wyciągania wniosków i uczenia się na błędach. Dlatego warto po pewnym czasie poprosić szefa o spotkanie i porozmawiać o dotychczasowej współpracy. Pozwoli to doprecyzować obopólne oczekiwania, otrzymać cenne wskazówki i wyeliminować pewne niedociągnięcia, które pojawiały się do tej pory.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?