Resort pracy opracował nowelizację kodeksu pracy przewidującą wprowadzenie nowej kategorii urlopu związanego z opieką nad dzieckiem – urlopu rodzicielskiego. Zmiana jest bardzo korzystna dla zatrudnionych, ale pytanie czy nie spowoduje ona jeszcze większej niechęci do zatrudniania młodych kobiet?
Wymiar tego urlopu ma wynosić aż do 26 tygodni, a będzie on udzielany bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim. Powyższy wymiar będzie niezależny od liczby urodzonych dzieci. Urlop ten będzie mógł być udzielany w częściach, ale nie więcej niż trzech, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni. Co ważne z urlopu będą mogli równolegle korzystać obydwoje rodzice dziecka, ale wtedy jego łączny wymiar nie będzie mógł przekroczyć 26 tygodni, czyli chcąc go w całości wspólnie wykorzystać mogą to zrobić biorąc po 13 tygodni urlopu.
Urlop będzie udzielany na pisemny wniosek pracownika składany z minimalnym wyprzedzeniem wynoszącym 14 dni, a wniosek ten będzie wiążący dla pracodawcy.
Za czas takiego urlopu pracownikom będzie przysługiwał zasiłek macierzyński, ale jego wysokość ma być uzależniona od tego czy rodzic skorzysta w ciągu z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego na podstawie jednego wniosku, czy też urlopy te będą udzielane kolejno na podstawie odrębnych wniosków. W drugim przypadku za okres macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku, a za urlop rodzicielski w wysokości 60%. Z kolei w razie jednorazowego wystąpienia o wszystkie urlopy od początku będzie wypłacany zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku za wszystkie kolejne rodzaje urlopu. W tym przypadku może się jednak zdarzyć, że pracownik nie skorzysta jednak z urlopu rodzicielskiego i wtedy będzie miał prawo do jednorazowego wyrównania zasiłku za urlopy macierzyński i dodatkowy macierzyński do 100% podstawy wymiaru.
Łukasz Prasołek