OFE czy ZUS?

 
OFE czy ZUS?

Od 1 kwietnia przyszli emeryci muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolą zostać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy też decydują się na przeniesienie swoich składek do OFE. Kolejna taka szansa pojawi się za 2 lata. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Na przemyślenia mamy całkiem sporo czasu, bo prawie cztery miesiące – wyznaczony przez rząd termin upływa 31 lipca tego roku. Warto jednak pomyśleć o tym już teraz i nie zostawiać sprawy na ostatnią chwilę. Mimo że – w myśl wprowadzonych niedawno regulacji – niezależnie od podjętej teraz decyzji nasze składki prędzej czy później zasilą konto ZUS (nowe przepisy przewidują, że środki zgromadzone w OFE na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez ubezpieczonego będą przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na specjalnym subkoncie ZUS), to i tak warto rozważyć wszystkie „za i przeciw”.

Przeniesienie składek do OFE


Na pytanie: pozostaję w ZUS, czy przenoszę składki do otwartego funduszu emerytalnego musi odpowiedzieć sobie prawie 16 mln Polaków. Ubezpieczeni, którzy nie zdecydują do końca lipca na żaden krok, pozostaną w ZUS, natomiast ci, którzy podejmą decyzję o przeniesieniu swoich oszczędności do OFE, muszą wypełnić i złożyć specjalne oświadczenie. Znajdziemy je na stronie: www.emerytura.gov.pl. Zamieszczony tutaj formularz trzeba wypełnić (potrzebne będą m.in. podstawowe dane adresowe i identyfikacyjne takie jak: imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL) i dostarczyć do ZUS. Można to zrobić na trzy sposoby: osobiście, listownie lub za pośrednictwem konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS: pue.zus.pl.  


Warto wiedzieć, że już między kwietniem a lipcem 2016 roku będziemy mogli ponownie podjąć decyzję dotyczącą sposobu odkładania pieniędzy na emeryturę. Kolejna szansa na zmiany, czyli tzw. okienko transferowe, pojawi się również w 2020, a także później – raz na 4 lata.


OFE czy ZUS? 


Zanim jednak zdecydujemy się na ewentualne złożenie oświadczenia musimy podjąć decyzję. Wybór niestety nie jest prosty, bo nikt nie jest w stanie jednoznacznie wskazać, co będzie się bardziej opłacało statystycznemu Kowalskiemu czy Nowakowi. Kalkulacje dotyczące wysokości stopy zwrotu z OFE i w subkoncie ZUS są zbliżone. Trzeba pamiętać także o tym, że decyzja dotycząca wyboru otwartego funduszu emerytanego oznacza, że na nasz rachunek w OFE trafi jedynie część składki, dokładnie 2,92 proc.


Dwie najistotniejsze przesłanki, jakie warto wziąć pod uwagę przed podjęciem tej decyzji to: wysokość naszych zarobków i metryka. Decyzja ZUS czy OFE będzie miała zdecydowanie mniejsze znaczenie dla pań, które przekroczyły 50. rok życia i dla panów, którzy mają więcej niż 55 lat. Ich składki, nawet w przypadku wskazania otwartego funduszu emerytalnego i tak stopniowo będą zasilały subkonto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja będzie więc miała większe znaczenie w przypadku ubezpieczonych osób młodych i w średnim wieku. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę wysokość zarobków, to OFE może okazać się rozwiązaniem podwyższającym wysokość emerytury osób najlepiej zarabiających, czyli tych, którzy osiągają dochody wyższe niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie (obecnie średnia krajowa wynosi ponad 3700 zł brutto).


Warto wiedzieć, że bez względu na to czy składka emerytalna będzie trafiała do ZUS czy do OFE, to pieniądze te będą podlegały dziedziczeniu. Oznacza to, że – niezależnie podjętej przez nas decyzji – jeśli nie uda nam się dożyć do emerytury lub umrzemy w ciągu trzech lat po uzyskaniu uprawnień emerytalnych, część pieniędzy zgromadzonych na naszym subkoncie trafi do członków naszej rodziny.



Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.