Pracodawca nie może bez konsekwencji wstrzymywać wypłaty wynagrodzenia należącego się podwładnym za pracę. Co więcej, spóźnienie się z wypłatą pensji może go drogo kosztować. Zgodnie z Kodeksem pracy za każdy dzień zwłoki naliczane są odsetki, które przełożony ma obowiązek doliczyć do zaległej pensji. Niemniej chronione w ten sposób są jedynie te osoby, które wiąże z firmą stosunek pracy.
Wypłata zaległego wynagrodzenia
Wypłacanie wynagrodzenia za wykonaną pracę stanowi jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy i jest zagwarantowane przez stosowne przepisy. Ponadto szef musi wypłacać je w terminie wskazanym w umowie, regulaminie zakładowym bądź innym dokumencie, w którym zostały określone warunki zatrudnienia pracowników. Termin otrzymywania wynagrodzenia musi być jawny dla wszystkich podwładnych.
Niemniej na odsetki od zaległej pensji w praktyce mogą liczyć jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę. Taki rodzaj rekompensaty za zwłokę dla pracownika i zarazem rodzaj ponaglenia dla firmy naliczany jest już pierwszego dnia po upłynięciu terminu.
Nie ma tutaj znaczenia fakt, czy pracodawca spóźnił się z przelewami z własnej winy, czy też z niezależnych przyczyn - odsetki za spóźnienie i tak należą się zatrudnionemu.
Na dodatek otrzymane z opóźnieniem wynagrodzenie pracownik może w pierwszej kolejności uznać jako odsetki i wciąż oczekiwać od pracodawcy wypłatę reszty należnego wynagrodzenia. Warto przy tym jednak pamiętać, że odsetki to rodzaj „dodatku” do pensji. Nie mają zatem wypływu na przykład na wysokość wynagrodzenia chorobowego czy urlopowego.
Odsetki od zaległej pensji - jak liczyć?
Stawki dotyczące odsetek za zwłokę ustalone są ustawowo. W 2019 r. ich wysokość wynosi 7% sumy wynagrodzenia brutto w stosunku rocznym. Jeśli w ciągu roku wysokość ustawowych odsetek zostanie zmieniona, wówczas odszkodowanie jest obliczane proporcjonalnie dla obu okresów obowiązywania różnych stawek. Warto pamiętać też, że regulamin wewnątrzzakładowy bądź kontrakt podpisywany z pracownikiem mogą stanowić, że w przypadku opóźnień odszkodowanie będzie wyższe niż przewiduje ustawodawca.
Jak wygląda kalkulator odsetek od zaległej pensji? Najlepiej pokazać to na przykładzie. Jeśli pracownik zarabia 3500 zł miesięcznie, a szef spóźnił się z wypłatą wynagrodzenia o 7 dni, należy dokonać obliczenia:
3500 (zł) x 7 (dni) x 7% / 365 (dni w roku) = 4,69 (zł)
W tym wypadku odsetki wyniosą 4,69 zł.