Przedsiębiorca, którego firma boryka się z problemami finansowymi, nie musi obawiać się konsekwencji z uwagi na nieterminowe opłacanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Istnieje bowiem możliwość odroczenia obowiązkowej płatności. By uniknąć dotkliwych odsetek bądź postępowania egzekucyjnego, wystarczy podpisać z ZUS-em umowę. Kto może skorzystać z takiej możliwości?
Odroczenie płatności składek ZUS - kiedy jest możliwe
Wszelkich informacji dotyczących odraczania składek udziela na swojej stronie internetowej Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z opcji odroczenia skorzystać może każdy płatnik zmagający się z chwilowymi problemami finansowymi, które uniemożliwiają mu terminowe wywiązywanie się z obowiązku dokonywania płatności.
Odroczyć można zarówno składki na ubezpieczenie zdrowotne, jak i społeczne, a także na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Co istotne, przesunięcie terminu płatności jest możliwe jedynie w przypadku składek bieżących oraz przyszłych, a nie tych, których termin płatności już upłynął.
Wniosek o odroczenie terminu płatności składek ZUS
By odroczyć składki, należy złożyć wniosek najpóźniej w dniu terminu ich płatności. Dokument można pobrać bezpośrednio ze strony ZUS-u (zakładka Ulgi i umorzenia). Istotne jest to, że złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z odsunięciem płatności w czasie. W przypadku odmownej decyzji przedsiębiorca musi dokonać zaległej płatności wraz z odsetkami naliczanymi do dnia zapłaty (a nie do dnia złożenia wniosku).
Co daje odroczenie płatności składek ZUS?
Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi na wniosek, płatnik podpisuje z ZUS-em umowę, dzięki której będzie mógł opłacić składki w późniejszym terminie. Ponadto przedsiębiorca zwalniany jest z odsetek, musi natomiast uiścić opłatę prolongacyjną. Jej wysokość stanowi 50% stawki odsetek, obowiązującej w dniu zawarcia umowy. Jak podaje ZUS, opłata naliczana jest od dnia następującego po terminie płatności składek do dnia odroczenia włącznie.
Umowę odraczającą płatność można rozwiązać. W tym wypadku płatnik będzie jednak musiał natychmiast opłacić wszystkie składki wraz z odsetkami. Ponadto, gdy jego sytuacja finansowa ulegnie poprawie lub pogorszeniu, ma możliwość złożenia wniosku o zmianę warunków umowy (np. zmianę terminu lub zmniejszenie opłaty prolongacyjnej), jednak przed upływem terminu płatności odroczonych składek. Do wniosku należy dołączyć dokumenty uzasadniające prośbę.