Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ochrona informacji niejawnych - klauzula tajności, ustawa

Ochrona informacji niejawnych - klauzula tajności, ustawa

 
Ochrona informacji niejawnych - klauzula tajności, ustawa

Istnieją takie dane, takie zbiory informacji, które powinny być dostępne tylko odpowiednim osobom lub instytucjom. Są tajemnice mogące zaszkodzić poszczególnym osobom, ich rodzinom, ale też dotyczące bezpieczeństwa całego kraju. W jaki sposób państwo je chroni, jak zarządza taką informacją? O tym poniżej.

 

Ochrona informacji niejawnych

 

Ochrona informacji niejawnych to ochrona takich zasobów wiedzy, których ujawnienie w nieodpowiedni sposób miałoby negatywne konsekwencje dla Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi nie tylko o gotową informację, ale też informacje w trakcie opracowywania, oraz sposób i formę ich wyrażania.

 

Dla zachowania odpowiednich standardów chronienia szczególnych informacji zatrudnia się specjalistę ochrony informacji niejawnych. To właśnie taka osoba zajmuje się organizacją polityki bezpieczeństwa, planu ochrony informacji niejawnych. Do jej zadań należy też między innymi monitorowanie i analizowanie aktualnych procesów ochrony informacji. Osoba, która zostanie na tym stanowisku zatrudniona, musi spełnić odpowiednie warunki. Charakterystyka zawodu, w klasyfikacji zamieszczonej na Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia podaje, że konieczne jest np. przedłożenie „poświadczenia bezpieczeństwa wydanego przez właściwy organ lub pisemnego upoważnienia wydanego przez kierownika jednostki organizacyjnej oraz zaświadczenia o odbytym szkoleniu w zakresie ochrony informacji niejawnych”.

 

Ustawa o ochronie informacji niejawnych

 

Wszelkie regulacje dotyczące ochrony reguluje Ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych. W związku z tym, że cały czas doskonali się procedury związane z ochroną, dokument ulega aktualizacjom. Ostatniej zmiany dokonano dokumentem o nazwie: Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 lutego 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie informacji niejawnych.

 

Ustawa o ochronie informacji niejawnych zawiera wytyczne dotyczące między innymi klasyfikacji poszczególnych informacji, organizacji ochrony, przetwarzania takich informacji. Określa również, wobec kogo ma zastosowanie.

 

Klauzula tajności

 

Oprócz tego, że dana informacja jest określona jako niejawna, dodatkowo tę niejawność kategoryzuje się wedle stopnia tajności. W ustawie o informacjach niejawnych występuje podział na 4 kategorie:
• ściśle tajne,
• tajne,
• poufne,
• zastrzeżone.

 

Klasyfikacja ta opiera się na rodzaju szkód (m. in. zagrożeń, utrudnień, zakłóceń), jakie mogłoby wyrządzić ujawnienie informacji niejawnych.
Oprócz tego, na podstawie rodzaju klauzuli tajności, określa się np. okres, na jaki wydaje się poświadczenie bezpieczeństwa (dokument, który upoważnia do dostępu do określonych informacji) lub świadectwo, które potwierdza zdolność do ochrony danych niejawnych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Unum: miejsce, gdzie wartości mają znaczenie

Unum: miejsce, gdzie wartości mają znaczenie

W samym sercu Warszawy znajduje się wyjątkowe miejsce, które przyciąga nie tylko możliwościami zawodowymi, ale przede wszystkim atmosferą i kulturą, promującymi wartości na pierwszym miejscu. Mowa o Unum – firmie, która łączy profesjonalizm z ludzką twarzą, stając się nie tylko miejscem pracy, ale również przestrzenią do rozwoju i samorealizacji.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji na temat tego, jak zostać pilotem! Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego mamy dla Was przewodnik po tym, jak zostać pilotem i przypominamy, że Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, w którym najlepsi kandydaci na pilotów mogą zdobyć większość uprawnień za darmo!

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Studia online – na czym polegają? Dla kogo? Rekrutacja

Studia online – na czym polegają? Dla kogo? Rekrutacja

E-learning pozwala łączyć studia z pracą, życiem osobistym czy rodzinnym, przez co jest dla niektórych jedyną szansą na uzyskanie wykształcenia wyższego. Na czym polegają studia online, na jakich kierunkach są dostępne i czy mają taką samą wartość, jak tradycyjna forma kształcenia? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o studiowaniu przez internet, zanim zapiszesz się na zajęcia.

Latarnik – praca, obowiązki zawodowe, pensja

Latarnik – praca, obowiązki zawodowe, pensja

Mówi się, że to najbardziej samotny zawód świata, a oferty dotyczące pracy w latarniach na odludnych wysepkach oceanów rozbudzają wyobraźnię wielu osób. Jak tak naprawdę wygląda praca latarnika i czy w Polsce jest szansa, by ją dostać? Z okazji Dnia Latarni Morskich, przypadającego 18 sierpnia, zabieramy Was do latarni i wyjaśniamy, czym współcześnie zajmuje się zatrudniona w niej osoba.