Istnieją takie dane, takie zbiory informacji, które powinny być dostępne tylko odpowiednim osobom lub instytucjom. Są tajemnice mogące zaszkodzić poszczególnym osobom, ich rodzinom, ale też dotyczące bezpieczeństwa całego kraju. W jaki sposób państwo je chroni, jak zarządza taką informacją? O tym poniżej.
Ochrona informacji niejawnych
Ochrona informacji niejawnych to ochrona takich zasobów wiedzy, których ujawnienie w nieodpowiedni sposób miałoby negatywne konsekwencje dla Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi nie tylko o gotową informację, ale też informacje w trakcie opracowywania, oraz sposób i formę ich wyrażania.
Dla zachowania odpowiednich standardów chronienia szczególnych informacji zatrudnia się specjalistę ochrony informacji niejawnych. To właśnie taka osoba zajmuje się organizacją polityki bezpieczeństwa, planu ochrony informacji niejawnych. Do jej zadań należy też między innymi monitorowanie i analizowanie aktualnych procesów ochrony informacji. Osoba, która zostanie na tym stanowisku zatrudniona, musi spełnić odpowiednie warunki. Charakterystyka zawodu, w klasyfikacji zamieszczonej na Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia podaje, że konieczne jest np. przedłożenie „poświadczenia bezpieczeństwa wydanego przez właściwy organ lub pisemnego upoważnienia wydanego przez kierownika jednostki organizacyjnej oraz zaświadczenia o odbytym szkoleniu w zakresie ochrony informacji niejawnych”.
Ustawa o ochronie informacji niejawnych
Wszelkie regulacje dotyczące ochrony reguluje Ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych. W związku z tym, że cały czas doskonali się procedury związane z ochroną, dokument ulega aktualizacjom. Ostatniej zmiany dokonano dokumentem o nazwie: Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 lutego 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie informacji niejawnych.
Ustawa o ochronie informacji niejawnych zawiera wytyczne dotyczące między innymi klasyfikacji poszczególnych informacji, organizacji ochrony, przetwarzania takich informacji. Określa również, wobec kogo ma zastosowanie.
Klauzula tajności
Oprócz tego, że dana informacja jest określona jako niejawna, dodatkowo tę niejawność kategoryzuje się wedle stopnia tajności. W ustawie o informacjach niejawnych występuje podział na 4 kategorie:
• ściśle tajne,
• tajne,
• poufne,
• zastrzeżone.
Klasyfikacja ta opiera się na rodzaju szkód (m. in. zagrożeń, utrudnień, zakłóceń), jakie mogłoby wyrządzić ujawnienie informacji niejawnych.
Oprócz tego, na podstawie rodzaju klauzuli tajności, określa się np. okres, na jaki wydaje się poświadczenie bezpieczeństwa (dokument, który upoważnia do dostępu do określonych informacji) lub świadectwo, które potwierdza zdolność do ochrony danych niejawnych.