Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ochotnicze Hufce Pracy – co to? Zadania

Ochotnicze Hufce Pracy – co to? Zadania

 
Ochotnicze Hufce Pracy – co to? Zadania

Praca nieletnich w trudnej sytuacji materialnej i życiowej niekiedy jest dla nich jedyną szansą na lepszą przyszłość. Ochotnicze Hufce Pracy, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży oraz Centrum Kształcenia i Wychowania to instytucje, od których młodzi ludzie mogą uzyskać wsparcie.

 

Ochotnicze Hufce Pracy – definicja

 

Ochotnicze Hufce Pracy to jedna z instytucji rynku pracy. Dokładną definicję OHP zawiera Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w art. 6.3.: „Ochotnicze Hufce Pracy są państwową jednostką wyspecjalizowaną w działaniach na rzecz młodzieży, w szczególności młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, oraz bezrobotnych do 25 roku życia”.

To państwowa jednostka budżetowa nadzorowana przez ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli chodzi o strukturę organizacyjną, OHP działa w całej Polsce. Komendzie Głównej OHP podlega 16 Komend Wojewódzkich OHP oraz sieć wyspecjalizowanych jednostek: 49 Centrów Edukacji i Pracy Młodzieży, oraz 7 Centrów Kształcenia i Wychowania.

 

Ochotnicze Hufce Pracy – czym się zajmują?


Najczęściej z OHP kojarzone jest pośrednictwo pracy dla nieletnich czy oferty pracy dla młodzieży. Ochotnicze Hufce pełnią jednak także wiele innych funkcji, mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i marginalizacji młodych ludzi w wieku 15- 25 lat w trudnej sytuacji materialnej (pełen zakres działań tej jednostki znaleźć można w rozdziale 5. cytowanej wyżej ustawy).

Do głównych zadań Ochotniczych Hufców Pracy należą:

  • aktywizacja społeczna, zawodowa i ekonomiczna młodzieży, która ma problemy z nauką (związane z ubóstwem czy niewydolnym wychowawczo środowiskiem) poprzez wspomaganie systemu oświaty – w ramach OHP uczniowie kształcą się w 64 zawodach, mają też szansę wziąć udział w wymianach międzynarodowych, odbyć praktyki i staże za granicą,
  • umożliwienie podwyższania kwalifikacji czy przekwalifikowania się młodych ludzi,
  •  przeciwdziałania bezrobociu wśród młodzieży (ogłoszenia pracy dla niepełnoletnich, pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, warsztaty, szkolenia itp.),
  • organizowanie zatrudnienia u pracodawcy (refundacja z Funduszu Pracy wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne młodocianych przygotowujących się do zawodu),
  •  działania wychowawcze i pedagogiczne, w tym profilaktyka zdrowotna i uzależnień, edukacja społeczna.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?