Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wprowadzająca obowiązkowe składki ZUS od umów zleceń i dochodów członków rad nadzorczych w spółkach, została podpisana przez Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Obowiązek odprowadzania składek od wszystkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.
Głównym celem zmian jest wyeliminowanie procederu zawierania podwójnych umów w taki sposób, aby unikać ozusowania. Dotychczas unikanie płacenia składek było możliwe przy zawarciu dwóch umów - jednej na niską kwotę, od której odprowadzana była niska składka i drugiej, z wyższą kwotą, która nie była oskładkowana.
Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelizacją, obowiązkowe składki dotyczyć będą wszystkich umów zleceń zawieranych do wysokości aktualnie obowiązującego, minimalnego wynagrodzenia za pracę (od 1 stycznia 2015 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 1750 zł brutto).
Zgodnie z przewidywaniami w pierwszej kolejności obowiązkowym składkom ZUS podlegać będą członkowie rad nadzorczych. Członkowie rad nadzorczych obowiązkowi odprowadzania składek ZUS od swoich dochodów, podlegać będą już od 1 stycznia 2015 r.
Autorzy nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i niektórych innych ustaw, która została właśnie podpisana przez Prezydenta RP, szacują, że dodatkowe wpływy do ZUS z tytułu pobieranych składek sięgną nawet 650 mln złotych. 300 mln złotych dodatkowego przychodu stanowić mają dochody z obowiązkowego oskładkowania wszystkich umów zleceń, a 350 mln zł to dodatkowe środki, jakie już w 2015 r. mają wpłynąć do ZUS z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń członków rad nadzorczych.