Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Obowiązek podatkowy - definicja, moment powstania

Obowiązek podatkowy - definicja, moment powstania

 
Obowiązek podatkowy - definicja, moment powstania

Każdy podatnik jest zobligowany do opłacania podatków. Czym jest obowiązek podatkowy i z czego wynika? Czy obowiązek podatkowy a zobowiązanie podatkowe czymś się różnią? Jak wygląda powstanie obowiązku podatkowego w zależności od różnego typu podatków opłacanych przez podatników?


Obowiązek podatkowy - definicja

 

Podatki to przymusowe świadczenia pieniężne, które pobierane są przez państwo bądź jednostkę samorządu terytorialnego. Do opłacania podatków zobowiązani są podatnicy, a konieczność ich opłacania wynika z odpowiednich ustaw. Ta powinność to właśnie obowiązek podatkowy.


Definicja pojęcia pojawia się w art. 4 Ordynacji Podatkowej i brzmi tak: „Obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach”.


Moment powstania obowiązku podatkowego

 

Moment podatkowy to sytuacja, w której dochodzi do pojawienia się obowiązku podatkowego. Dwa najbardziej powszechne obowiązki podatkowe, to obowiązek VAT oraz obowiązek podatkowy w podatku dochodowym.


Obowiązek podatkowy VAT


Powstanie obowiązku podatkowego VAT określa Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Co do zasady, obowiązek VAT powstaje z chwilą dostarczenia towaru bądź wykonania usługi.


W ustawie określono również takie pojęcie jak szczególny moment podatkowy. Jest to sytuacja, w której moment podatkowy VAT powstaje w innej sytuacji niż określona zasadami ogólnymi. Szczególny moment powstania obowiązku podatkowego VAT to sytuacje kiedy:
• obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości (lub części) zapłaty,
• obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż z chwilą upływu terminu do jej wystawienia,
• obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż z chwilą upływu terminu płatności.


Każdy opisany wyżej szczególny moment podatkowy w VAT odnosi się do określonego zestawu czynności. I tak na przykład, powołując się na stronę polskiego rządu, sytuacja, w której obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż z chwilą upływu terminu płatności dotyczy jedynie takich sytuacji jak:
• dostawa energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
• lub świadczenie usług z obszaru:
-telekomunikacji,
-wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy (dotyczy to m.in. usług związanych z dostarczaniem wody czy odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków),
-najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
-ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
-stałej obsługi prawnej i biurowej,
dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

 

Obowiązek podatkowy PIT


Aby zrozumieć obowiązek podatkowy w zakresie PIT, trzeba odwołać się do pojęcia przychodu. Przychody podatkowe to wszystkie kwoty należne, z wyłączeniem wartości zwróconych towarów i udzielonych bonifikat. Dla VAT-owców przychód jest pomniejszony o podatek VAT.


Moment przychodu w podatku dochodowym to data przychodu, czyli dzień wydania towaru bądź wykonania usługi, ale nie później niż dzień: wystawienia faktury bądź uregulowania należności.


Trzeba pamiętać, że przychód podatkowy to kwota należna, nawet jeśli nie została faktycznie otrzymana. Innym słowy mówiąc, obowiązek podatkowy powstaje u przedsiębiorcy niezależnie od tego, czy podatnik otrzymał zapłatę za wystawioną fakturę, czy też nie.


Usługi rozliczane w okresach rozliczeniowych (np. miesiąc lub kwartał) mają moment powstania obowiązku podatkowego określany na ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie.

 

Obowiązek podatkowy a zobowiązanie podatkowe

 

Dla większości podatników terminy: obowiązek podatkowy oraz zobowiązanie podatkowe oznaczają to samo i są stosowane wymiennie. W prawodawstwie nie są to jednak równoważne pojęcia.


Obowiązek podatkowy oznacza powinność, którą na podatnika nakłada ustawa. Jest ona związana z ogólną sytuacją podatnika. Zobowiązanie podatkowe jest zaś już ukonkretyzowaniem obowiązku podatkowego. Powstaje wtedy, kiedy pojawi się sytuacja lub czynność, która podlega opodatkowaniu.


Przykładem obowiązku podatkowego może być np. konieczność odprowadzania podatku VAT przez przedsiębiorcę będącego płatnikiem VAT. Zobowiązanie podatkowe to zaś konkretna kwota podatku VAT, którą podatnik musi uiścić konkretnemu organowi (Urzędowi Skarbowemu), w określonym terminie. Ta kwota jest uzależniona od konkretnych zdarzeń w życiu podatnika – czyli tego ile sprzedał towaru objętego stawką VAT oraz jakie miał koszty. Wartość tego zobowiązania podatkowego określa składana przez podatnika deklaracja VAT.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat   5 600 zł / mies. (w zal. od umowy)
    9 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Krótkie spotkanie podczas lunchu, półoficjalne wyjście po pracy, wystawna kolacja wigilijna w restauracji... Niezależnie od tego, jak w Twojej firmie obchodzi się święta, pewne jest, że w czasie spotkania obowiązuje pewien dress code. – Wigilia firmowa to nie czas na eksperymenty – zaznacza stylistka Klaudia Budzyńska. Podpowiadamy, jak się ubrać, by uniknąć modowej wpadki.

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.