Obniżenie wynagrodzenia - kiedy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie
Wypłata wynagrodzenia jest jednym z obowiązków każdego pracodawcy. Przełożony musi poinformować podwładnych o wszystkich warunkach pracy, w tym także o wysokości pensji.
Zarobki powinny być zależne od wykonywanych obowiązków, kwalifikacji pracownika oraz wymiaru etatu, na jaki został zatrudniony.
Zdarzają się jednak pewne sytuacje, kiedy właściciel firmy jest zmuszony do obniżenia pensji pracowników. Jest to możliwe w przypadku znacznego pogorszenia sytuacji finansowej firmy. Z reguły pracodawcy starają się przeprowadzić taką zmianę polubownie. Jeżeli jednak nie można tak rozwiązać zaistniałej sytuacji, to aby doszło do zmniejszenia wynagrodzenia zasadniczego, przełożony może przedsięwziąć kroki, które są zapisane w Kodeksie pracy.
Zmniejszenie wynagrodzenia – zasady
Jeżeli sytuacja firmy jest bardzo zła można spróbować zawrzeć porozumienie stron. W takiej sytuacji należy sporządzić aneks do umowy i określić, które części dokumentu ulegają zmianie. Oprócz tego należy podać datę, od której nowe zasady będą wchodziły w życie. Pracownik musi takie rozwiązanie zaakceptować. W porozumieniu stron można napisać, że np. zmienione wynagrodzenie będzie obowiązywało tylko przez jakiś czas.
Przy obniżeniu pensji można zastosować także wypowiedzenie zmieniające. W przypadku tego rozwiązania modyfikowane są zarobki pracowników na mniej korzystne. Taki dokument może być przedstawiony zarówno pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, jak również tym, którzy są na 3-miesięcznym okresie próbnym. Warto tutaj pokreślić, że wypowiedzenie zmieniające opiera się na zasadzie równości stron.
Pracownik nie jest jednak zobowiązany do przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego. W takiej sytuacji musi się liczyć z tym, że automatycznie następuje rozwiązanie stosunku pracy.
Pracodawca może także obniżyć wynagrodzenie w przypadku, gdy ma to być forma zdyscyplinowania podwładnego, który dopuścił się naruszenia obowiązków pracowniczych. Jeżeli zakres obowiązków podwładnego został zmniejszony (lub wymiar czasu pracy), to w takiej sytuacji przełożony także ma prawo zmodyfikować wymiar pensji danej osobie. Kolejną możliwością jest redukcja zarobków ze względu na zasadę równego traktowania zatrudnionych osób pod względem uposażenia.
Obniżenie wynagrodzenia przez pracodawcę – ustawa
Pracodawca musi pamiętać, że nie może zmniejszyć wynagrodzenia podwładnych bez poinformowania ich o zaistnieniu takiego faktu. Przepisy, które dotyczą wypowiedzenia zmieniającego, można znaleźć w 43. artykule Kodeksu pracy. Przedsiębiorcy muszą także być świadomi, że bezpodstawne obniżenie pensji pracownika może podlegać finansowym sankcjom od 1000 zł do 30 000 zł (artykuł 282. Kodeksu Pracy).