Komisja Europejska pracuje nad nowym rozwiązaniem dotyczącym rynku pracy. Pracownicy wykonujący ten sam rodzaj pracy w danym państwie członkowskim mają otrzymywać za nią wynagrodzenie w jednakowej wysokości.
Taką propozycję przedstawiła na konferencji w Strasburgu komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen, a poparli ją pozostali unijni komisarze, którzy chcą pogłębiać integrację rynku unijnego.
Nowe przepisy będą w największym stopniu dotyczyć pracowników delegowanych, czyli takich, którzy wyjeżdżają czasowo za granicę w ramach umowy ze swoim dotychczasowym pracodawcą i tam wykonują dla niego pracę. Mają zapewnić ich równe traktowanie we wszystkich krajach członkowskich. Do tej pory zdarzało się bowiem, że pracownicy delegowani wykonywali swoje obowiązki za niższą stawkę niż pracownicy lokalni wykonujący to samo zajęcie.
Wprowadzenie nowej zasady może rodzić potrzebę wprowadzenia zmian w prawie unijnym, a konkretnie w dyrektywie dotyczącej pracowników delegowanych. Teraz przedmiotem prac będzie sprawdzenie, czy taka rewizja przepisów rzeczywiście jest konieczna.
– Możliwe, że dokonamy rewizji dyrektywy o pracownikach delegowanych, aby zakotwiczyć w niej zasadę: „równa płaca za taką samą pracę w tym samym miejscu” – powiedziała komisarz Thyssen, cytowana przez Polską Agencję Prasową.
Długa dyskusja przed UE
Trudno przewidzieć, kiedy i czy w ogóle nowe regulacje wejdą w życie. Niektóre kraje członkowskie obawiają się bowiem, że ich wprowadzenie sprawi, iż delegowanie pracowników za granicę stanie się nieopłacalne.
UE zapowiada zaś, że prace nad zmianami będą toczyć się w taki sposób, by zadbać jednocześnie o konkurencyjność unijnej gospodarki oraz zabezpieczenie praw socjalnych pracowników.
– Nie dokonujemy wyboru między konkurencyjnością a ochroną socjalną. Zależy nam na jednym i drugim. Ale chcemy zorganizować to w uczciwy sposób – podkreśliła Marianne Thyssen.
Cytaty za: PAP