Właśnie rozpoczął się ogólnopolski cykl konferencji dla trenerów, szkoleniowców, nauczycieli, wykładowców i wszystkich, którzy są związani z sektorem szkoleń. Będzie to bez wątpienia największe i tym samym najważniejsze wydarzenie w branży. Organizatorem Projektu jest Nowoczesna Firma – Portal wiedzy dla biznesu, a jednym z Patronów Praca.pl
Jest przewidziane w sumie 25 dwudniowych konferencji, które będą odbywały się w największych polskich miastach. Projekt skierowany jest do wszystkich typów instytucji szkoleniowych (firm szkoleniowych, organizacji pozarządowych - NGO, szkół wyższych i różnorodnych placówek kształcenia dorosłych) i docelowo ma objąć przynajmniej 2000 osób z minimum 1000 różnych instytucji.
Konferencje są bezpłatne dla uczestników, gdyż cały program jest finansowany z Europejskich Funduszy Społecznych. Celem konferencji jest pokazanie zmian, które zachodzą na rynku szkoleniowym w związku z jego dynamicznym rozwojem.
Aktualna wiedza o rynku szkoleń w Polsce i na świecie pozwala rzetelnie określić szanse i zagrożenia jakie są związane z zawodem trenera w najbliższych latach. Coraz większe wymagania przedsiębiorstw jak i rosnąca świadomość sponsorów projektów: zarządów firm, decydentów środków UE – wspomagają decyzje o dalszym rozwoju osobistym.
Program składa się z czterech modułów tematycznych i jest tak skonstruowany aby pokazywał zachodzące zjawiska z różnej perspektywy: trenera, firmy szkoleniowej, beneficjentów szkoleń (szczególnie MSP), decydentów środków UE. Ma to pozwolić na rzetelny odbiór informacji i wzajemne zrozumienie stron.
W module I intuicyjna wiedza na temat szkoleń w Polsce zostanie skonfrontowana z oczekiwaniami przedsiębiorców i ich faktycznymi działaniami. Szczególnie podkreślone będą potrzeby sektora MSP, który przy wykorzystaniu środków UE staje się coraz bardziej atrakcyjnym odbiorcą projektów szkoleniowo - doradczych. To co nas czeka w najbliższej przyszłości to zniwelowanie różnic pomiędzy Polską a krajami UE, co widać w danych Eurostatu oraz wytycznych Komisji Europejskiej. To szanse i zagrożenia - możemy ten czas wykorzystać będąc na czasie z tym co się dzieje na świcie - korzystając i wdrażając sprawdzone rozwiązania. Jak zbudować wizerunek profesjonalnego szkoleniowca i trenera w oparciu o kompetencyjne wyznaczniki zawodu (polskie i międzynarodowe standardy kompetencyjne w szkoleniach takie jak standardy kompetencyjne Chartered Institute for Personel & Development oraz model kompetencji American Society for Training and Development czy certyfikat PMS). Sukces w pełni gwarantuje znalezienie swojej niszy i podnoszenie kwalifikacji zawodowych w ramach planowanego PARP poświeconego certyfikatom trenerskim.
Podczas II modułu konferencji poruszony zostanie temat roli trenera jako dostawcy wiedzy i jego roli dla klienta. Tylko jako Partner biznesowy można prawidłowo rozpoznawać potrzeby oraz właściwie sformułować ofertę. Więc czy na obecnym rynku trzeba pracować dla każdego, czy lepiej sprzedawać swoje pomysły tym, którzy myślą tak samo? Jak każdy przedsiębiorca trener ma wiele ograniczeń - brak wystarczająco wielkich pieniędzy, ludzi, czasu - dotyczy to każdego z nas. Jak stosować narzędzia, które zmieszczą się w ograniczeniach i pozwolą na rozwój. Szkolenia to nie cukierki i reklama nie pomoże. Liczy się promocja poprzez wiedzę i lojalność klienta a mały też może zrobić wartościowe projekty. Czas @biznesu pozwala na nowe produkty, inne formy kontaktu, dotarcie do nowych klientów z każdego miejsca. Jak można prowadzić aktywną firmę nie zważając na konkurencję a w zgodzie z dobrymi praktykami?
W module III omówione zostaną czynniki skutecznej realizacji szkolenia czyli podejście procesowe wynikające prosto z celów biznesowych firmy poprzez jego realizację aż do oceny efektywności.
Jakie kanony koncepcyjne i narzędziowe realizacji projektów szkoleniowych funkcjonują na świecie i jak je wykorzystać w polskich warunkach? Skąd się biorą przekłamania w określaniu potrzeb szkoleniowych i jak omijać te bariery? Jakie narzędzia wspierają proces analizowania potrzeby szkoleniowej w wymiarze strategicznym przez trenera jako Partnera biznesowego a nie działania interwencyjne i zleceniodawcę od doraźnych potrzeb.
W jaki sposób oceniać efektywność projektów szkoleniowych, co jest mitem, a co faktem. Jakie są polskie i międzynarodowe doświadczenia w szacowaniu rentowności inwestycji szkoleniowych.
Ostatni moduł poświęcony zostanie pozyskiwaniu i wykorzystywaniu środków UE w okresie programowania 2007 – 2013. Nowy okres programowania dostarczy zapewne szeregu emocji, nie mniejszych niż - wejście EFSu na rynek szkoleń w 2004 roku. Alokacja kompetencji i 70% finansów na regiony oraz możliwość przygotowania projektów bezpośrednio przez przedsiębiorców stwarza zupełnie nowy układ sił. Efekt działań w kierunku MSP zapewne zaowocuje wieloma innowacyjnymi projektami. Program Operacyjny Kapitał Ludzki w jednym miejscu agreguje projekty związane z kapitałem ludzkim, ale w innych programach na zasadzie cross financing`u jest również wiele możliwości. Dla ambitnych są też możliwości udziału w projektach międzynarodowych lub aplikowanie bezpośrednio do Brukseli. Pokazane zostaną również dobre praktyki projektów zakończonych sukcesem, zarówno dla beneficjentów jak i firmy szkoleniowej.
Więcej informacji o konferencjach mogą Państwo uzyskać na stronie www.szkolenia.nf.pl/trenerzy lub bezpośrednio w biurze Nowoczesnej Firmy u Pani Anny Partyki, tel.: (022) 331-44-66
12.12.2006 - Nowoczesna Firma