Do klasyfikacji zawodów medycznych zostały dopisane trzy nowe profesje. O uwzględnienie ich w wykazie zabiegało między innymi Polskie Stowarzyszenie Sterylizacji Medycznej. O jakich nowych zawodach mowa oraz jakie kwalifikacje trzeba zdobyć, by podjąć w nich pracę?
Nowe zawody na rynku pracy od 2022 roku
Podstawą prawną zmian jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2022 r. klasyfikacja zawodów zostaje uzupełniona o następujące profesje:
- starszy technik sterylizacji medycznej,
- technik sterylizacji medycznej,
- pracownik ochrony oddziału psychiatrii sądowej.
Nowe zawody a wymagane kwalifikacje zawodowe
By podjąć pracę w ochronie zdrowie, należy spełnić określone ustawowo wymagania dotyczące kwalifikacji na poszczególnych stanowiskach. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem kandydat na technika i starszego technika sterylizacji medycznej:
- rozpoczął po dniu 31 sierpnia 2019 r. i ukończył szkołę policealną publiczną lub niepubliczną i uzyskał dyplom zawodowy w zawodzie technik sterylizacji medycznej albo
- rozpoczął przed dniem 1 września 2019 r. i ukończył szkołę policealną publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskał tytuł zawodowego technika sterylizacji medycznej lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik sterylizacji medycznej.
Twórcy rozporządzenia przypomnieli także, że kształcenie do zawodu technika sterylizacji odbywa się w Polsce już od 2012 r. W Klasyfikacji zawodów i specjalności profesję można znaleźć za pomocą kodu 321104. Zgodnie z nią technik sterylizacji:
- wykonuje dezynfekcję i sterylizację medyczną z uwzględnieniem obowiązujących procesów i procedur; przeprowadza kontrole procesów dezynfekcji i sterylizacji; prowadzi dokumentację mycia, dezynfekcji i sterylizacji medycznej.
Z kolei od kandydata na pracownika ochrony oddziału psychiatrii sądowej wymaga się średniego lub podstawowego wykształcenia oraz przeszkolenia zawodowego. Profesja ta póki co nie została uwzględniona w Klasyfikacji zawodów i specjalności.
Do podstawowych obowiązków pracowników należy ochrona personelu medycznego, pacjentów i innych osób przebywających na oddziałach psychiatrii sądowej, a także poza placówkami medycznymi – np. w czasie konwojowania pacjentów psychiatrii sądowej w wyznaczane miejsca.
Sprawdź, jakie są zawody przyszłości 2020/2030.