Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Niezapłacony ZUS - konsekwencje, sankcje

Niezapłacony ZUS - konsekwencje, sankcje

 
Niezapłacony ZUS - konsekwencje, sankcje

Nieopłacenie składek ZUS przez pracodawcę


Prawo pracy określa, jakie zadania musi spełnić każdy pracodawca. Jednym z obowiązków właścicieli firm jest opłacenie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za siebie i pracowników. Są to składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, zdrowotne oraz opcjonalnie chorobowe.
Jeżeli pracodawca nie wywiązuje się z tego zadania, to może spodziewać się poważnych konsekwencji finansowych.

 

ZUS niezapłacony w terminie – sankcje


Prowadząc przedsiębiorstwo musimy zapoznać się z terminami wypełnienia wszystkich finansowych zobowiązań. Ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne powinny być opłacone do 10 dnia każdego miesiąca. Jeżeli zatrudniamy pracowników, to na zapłacenie ich składek jest czas do 15 dnia miesiąca. Powyższe daty obowiązują każdego przedsiębiorcę i są ustalone odgórnie. ZUS nie przypomina o tym w żaden sposób, dlatego w interesie przedsiębiorców jest przestrzeganie wyznaczonych terminów.
Jakie konsekwencje mogą wystąpić w przypadku niepłacenia ZUS-u w terminie? Jeżeli spóźniliśmy się z opłatą to musimy mieć świadomość, że trzeba będzie spłacić odsetki. Warto tutaj zaznaczyć, że ZUS raczej nie zapomina i nie bierze pod uwagę żadnych okoliczności łagodzących. Wartość odsetek przedsiębiorca powinien obliczyć samodzielnie i uregulować je przy kolejnej (już terminowej) wpłacie. Jeżeli zaległości wynoszą mniej niż 6,60 zł, to nie ma obowiązku ich płacenia.

 

Niezapłacone składki ZUS – konsekwencje


Naliczenie odsetek to nie jedyna forma kary, jaką stosuje ZUS wobec zapominalskich lub niesubordynowanych przedsiębiorców. Oprócz tego możemy być zmuszeni do zapłacenia kary w wysokości maksymalnie 100% nieopłaconych składek. Jeżeli przedsiębiorca nie regulował składek przez bardzo długi czas, to może dojść do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. W takiej sytuacji będzie trzeba uiścić następujące opłaty: zaległe składki, odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne oraz koszty upomnienia.

Natomiast jeżeli przedsiębiorca nie zapłacił składek za ubezpieczenie chorobowe, to przestaje ono obowiązywać od pierwszego dnia miesiąca, za który nie zostały one zapłacone. W momencie, gdy uregulujemy zaległości, ubezpieczenie znowu ma moc prawną.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy z powodów problemów finansowych przedsiębiorca nie może zapłacić składek? Należy wtedy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty. Jednak nawet w przypadku odroczenia składki za ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne i emerytalne pracowników muszą być opłacane. Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzył nasz wniosek, to w późniejszym czasie jesteśmy zwolnieni z płacenia możliwych odsetek. Warto tutaj także zaznaczyć, że roszczenia wobec pracodawcy, który nie zapłacił składek, przedawniają się po upływie 5 lat od ustawowego terminu płatności.

A jak to wygląda od strony pracownika? Przede wszystkim pracownicy nie mają żadnego obowiązku kontrolowania pracodawcy pod względem zapłaconych składek. Podwładni nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za brak terminowych wpłat ze strony przełożonego. Oznacza to, że nie wpływa to na wypłatę należnych zasiłków chorobowych, macierzyńskich oraz na wysokość emerytury.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!