Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Niewiedza w pracy – dlaczego trudno nam mówić: nie wiem?

Niewiedza w pracy – dlaczego trudno nam mówić: nie wiem?

 
Niewiedza w pracy – dlaczego trudno nam mówić: nie wiem?

W sytuacjach zawodowych bardzo często robimy wszystko, co tylko możliwe, by ukryć swoją niewiedzę. Zarówno podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak i na spotkaniach z kontrahentami czy też w rozmowie z szefem naginamy fakty, dajemy do zrozumienia, że wiemy, o co chodzi, modląc się w duchu, by rozmówca nie drążył tematu. Dlaczego tak trudno powiedzieć: nie wiem? Czy przyznanie się do niekompetencji to błąd?

 

Przyznanie się do niewiedzy w pracy – czemu mamy z tym problem?

 

Powodów ukrywania niewiedzy może być wiele, jest to jednak zjawisko powszechne. Często to wyraz dumy – chcemy ochronić własny wizerunek, pokazać się rozmówcy jako właściwa osoba na właściwym miejscu, kompetentny specjalista. Ponadto ukrywamy niewiedzę przed partnerami biznesowymi – by zadbać o dobrą reputację naszej firmy.

 

Głębszą przyczyną takiego zachowania może być zaniżona samoocena – czujemy się niepewnie, a więc boimy się pokazać jakąkolwiek słabość. Obawiamy się na przykład, że brak znajomości jakiegoś tematu zostanie wykorzystany przeciwko nam, spodziewamy się krytyki – jawnej lub ukrytej, oceniania czy nawet poniesienia bardziej dotkliwych konsekwencji – np. pominięcia w czasie awansu, nieotrzymania premii.

 

Czasami powodem udawania wiedzy jest syndrom oszusta – odczuwamy lęk, że inni odkryją, że tak naprawdę nie nadajemy się na dane stanowisko.

 

Nie wiem – dlaczego warto przyznawać się do niewiedzy w pracy?

 

Dlaczego warto nauczyć się mówić: nie wiem? Przede wszystkim dlatego, że udawanie kompetencji, jeśli ich nie posiadamy, bardzo często prowadzi do nieporozumień. Przykładowo, osoba prowadząca negocjacje z kontrahentem, która do końca nie wie, o czym mówi, może nieświadomie zgodzić się na bardzo niekorzystne warunki kontraktu i narazić własną firmę na poważne straty.

 

Negatywne skutki mniejszego kalibru, ale równie nieprzyjemne, mogą pojawić się wówczas, gdy udajemy wiedzę w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli rekruter od razu nie wyłapie kłamstwa, wyjdzie ono na jaw w początkowym okresie zatrudnienia, być może już pierwszego dnia pracy. Bezradność wobec powierzonych obowiązków najpewniej będzie skutkować szybkim rozwiązaniem umowy.

 

Przyznawanie się do niewiedzy wcale nie jest negatywnie postrzegane. To wyraz odwagi i szczerości – a obie cechy są bardzo wysoko cenione.

 

Co więcej, osoba, która mówi, że czegoś nie wie, bardzo często jest kompetentnym specjalistą. Trzeba bowiem mieć sporą wiedzę, by dostrzegać swoje braki. Znany efekt Duninga-Krugera pokazuje, że to osoby niewykwalifikowane mają tendencję do przeceniania swoich kwalifikacji, nie widzą własnych niedostatków.

 

Jak przyznawać się do braku znajomości jakiegoś zagadnienia? Najlepiej robić to od razu, kiedy pojawi się dany temat. Po słowach: nie wiem / nie znam tego tematu itp. warto od razu dać znać rozmówcy o swojej motywacji do nauki, chęci jak najszybszego uzupełnienia wiedzy. Taka postawa będzie pozytywnie oceniona, a jednocześnie pozwoli uniknąć wielu problemów.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.