Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nieuczciwa konkurencja - o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca

Nieuczciwa konkurencja - o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca

 
Nieuczciwa konkurencja - o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca

Nieuczciwa konkurencja - definicja

 

Według definicji nieuczciwa konkurencja to „działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta”. We wszystkich przemysłowych branżach podmioty gospodarcze chcą pozyskać jak największą liczbę klientów. Może się to wiązać z podjęciem pewnych działań, które są prawnie uznawane za nielegalne.

 

Ustawa o zwalczaniu nielegalnej konkurencji

 

Wyżej przytoczona definicja znajduje się w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Jest to dokument z dnia 16 kwietnia 1993 roku, który dokładnie opisuje kwestie nieuczciwych zachowań przedsiębiorstw. Znajdziemy w nim między innymi przykłady działań, które mogą świadczyć o nieuczciwych zamiarach wobec innych przedsiębiorców.

 

Czyn nieuczciwej konkurencji - przykłady

 

Do czynów nieuczciwej konkurencji zaliczane są między innymi:

• wprowadzające w błąd oznaczanie przedsiębiorstwa na towarach,
• fałszywe podawanie pochodzenia geograficznego produktu,
• naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa,
• naśladownictwo towarów i usług,
• nakłanianie do rozwiązywania umowy,
• pomawianie, nieuczciwe zachwalanie,
• utrudnianie dostępu do rynku,
• przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną,
• nieuczciwa reklama.

 

Nieuczciwa konkurencja - gdzie zgłosić

 

Jeśli przedsiębiorca zauważy działania wskazujące na nieuczciwą konkurencję, ma prawo zgłosić to do sądu. Należy wtedy wystosować odpowiedni pozew, w którym będzie opisana konkretna sytuacja. Warto podkreślić, że wykroczenia z tytułu nieuczciwej konkurencji są egzekwowane wyłącznie na wniosek podmiotu poszkodowanego. W przypadku, gdy w wyniku nielegalnych zachowań inna firma wzbogaciła się kosztem poszkodowanego, najczęściej dochodzi do zwrotu nieuczciwie zarobionych pieniędzy oraz przekazania ich na cel społeczny.

 

Nieuczciwa konkurencja i sposoby jej zwalczania

 

Zwalczanie nieuczciwej konkurencji polega również na likwidowaniu szkód. Jeśli jedna firma zdecydowała się użyć w swoim logo część znaku firmowego przedsiębiorstwa bardziej rozpoznawalnego na rynku, to według prawa należy dany element usunąć. Sąd może także orzec o zniszczeniu lub wydaniu podrobionych towarów firmie, która wniosła pozew. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo boryka się z problemami finansowymi przez nieuczciwą konkurencję, musi udowodnić straty finansowe. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!