Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nieuczciwa konkurencja - o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca

Nieuczciwa konkurencja - o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca

 
Nieuczciwa konkurencja - o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca

Nieuczciwa konkurencja - definicja

 

Według definicji nieuczciwa konkurencja to „działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta”. We wszystkich przemysłowych branżach podmioty gospodarcze chcą pozyskać jak największą liczbę klientów. Może się to wiązać z podjęciem pewnych działań, które są prawnie uznawane za nielegalne.

 

Ustawa o zwalczaniu nielegalnej konkurencji

 

Wyżej przytoczona definicja znajduje się w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Jest to dokument z dnia 16 kwietnia 1993 roku, który dokładnie opisuje kwestie nieuczciwych zachowań przedsiębiorstw. Znajdziemy w nim między innymi przykłady działań, które mogą świadczyć o nieuczciwych zamiarach wobec innych przedsiębiorców.

 

Czyn nieuczciwej konkurencji - przykłady

 

Do czynów nieuczciwej konkurencji zaliczane są między innymi:

• wprowadzające w błąd oznaczanie przedsiębiorstwa na towarach,
• fałszywe podawanie pochodzenia geograficznego produktu,
• naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa,
• naśladownictwo towarów i usług,
• nakłanianie do rozwiązywania umowy,
• pomawianie, nieuczciwe zachwalanie,
• utrudnianie dostępu do rynku,
• przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną,
• nieuczciwa reklama.

 

Nieuczciwa konkurencja - gdzie zgłosić

 

Jeśli przedsiębiorca zauważy działania wskazujące na nieuczciwą konkurencję, ma prawo zgłosić to do sądu. Należy wtedy wystosować odpowiedni pozew, w którym będzie opisana konkretna sytuacja. Warto podkreślić, że wykroczenia z tytułu nieuczciwej konkurencji są egzekwowane wyłącznie na wniosek podmiotu poszkodowanego. W przypadku, gdy w wyniku nielegalnych zachowań inna firma wzbogaciła się kosztem poszkodowanego, najczęściej dochodzi do zwrotu nieuczciwie zarobionych pieniędzy oraz przekazania ich na cel społeczny.

 

Nieuczciwa konkurencja i sposoby jej zwalczania

 

Zwalczanie nieuczciwej konkurencji polega również na likwidowaniu szkód. Jeśli jedna firma zdecydowała się użyć w swoim logo część znaku firmowego przedsiębiorstwa bardziej rozpoznawalnego na rynku, to według prawa należy dany element usunąć. Sąd może także orzec o zniszczeniu lub wydaniu podrobionych towarów firmie, która wniosła pozew. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo boryka się z problemami finansowymi przez nieuczciwą konkurencję, musi udowodnić straty finansowe. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?