Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracownika jest stawienie się w pracy w określonych przez umowę godzinach. Niedopełnienie tego obowiązku oraz brak usprawiedliwienia może spowodować rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia z winy pracownika. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, które pomogą nam zweryfikować nasze prawa w takiej sytuacji.
Spis treści
Nieobecność w pracy – co to jest?
Nieobecność to nic innego jak niestawienie się w miejscu pracy. Jest to poważne uchybienie, które powinno być jak najszybciej wyjaśnione i usprawiedliwione. Jeżeli pracodawca nie otrzyma odpowiednich wyjaśnień od „wagarowicza”, to ma prawo rozwiązać umowę o pracę oraz wpisać to do świadectwa pracy, co może rzutować na rozwój naszej przyszłej kariery.
Usprawiedliwienie nieobecności w pracy
Jeżeli pracownik z przyczyn losowych nie może stawić się w miejscu pracy, to musi poinformować o tym przełożonego (warto także sprawdzić, kiedy pracodawca może odmówić urlopu). Najlepiej zgłosić nieobecność jeszcze przed nastąpieniem tego faktu, jednak nie zawsze jest taka możliwość. Przełożonego o nieobecności można powiadomić także w tym samym dniu za pomocą telefonu czy maila.
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy
Pracownik, który opuścił dzień w pracy, musi usprawiedliwić swoją nieobecność. Nie istnieje możliwość pozostawienia tego faktu bez wyjaśnienia. W Kodeksie Pracy jest też zapis, według którego pracownik może wziąć tak zwany urlop na żądanie. W ciągu roku można wykorzystać 4 takie dni, w których nie musimy podawać powodu nieobecności. Najlepiej w przypadku nieobecności w pracy przedstawić odpowiedni dokument np. zaświadczenie lekarskie o tymczasowej niezdolności do pracy.
Powody nieobecności w pracy
Powodów do opuszczenia dnia w pracy może być kilka. Przede wszystkim jest to choroba pracownika lub innego członka rodziny, nad którym sprawujemy prawną opiekę. Rodzicom przysługuje wolne do opieki nad dzieckiem. Istnieje wiele sytuacji, które mogą przeszkodzić nam w dotarciu do pracy: pewne zdarzenia losowe (np. wypadki samochodowe), śmierć członka rodziny, konieczność stawienia się przed są dem w charakterze świadka, odpoczynek po nocnej podróży służbowej.
Dyscyplinarka za nieobecność w pracy
Jak każde wykroczenie, także nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy prowadzi do pewnych konsekwencji. W związku z tym, że obowiązek pracy jest podstawowym i najważniejszym obowiązkiem każdego pracownika, pracodawca w przypadku nieusprawiedliwionych dni może zastosować dyscyplinarne zwolnienie niesubordynowanego podwładnego. W takiej sytuacji wypowiedzenie jest z reguły natychmiastowe nez zachowania okresu wypowiedzenia, określonego w umowie o pracę.