Wiemy już, że w 2023 roku, zgodnie z nowelizacją ustawy przyjętą przez Sejm, Wigilia (24 grudnia) została objęta zakazem handlu, a więc dwie ostatnie niedziele handlowe tego roku wypadają 10 grudnia i 17 grudnia. Zmiany przepisów dotyczyły jednak sytuacji, w której niedziela handlowa pokrywa się z Wigilią Bożego Narodzenia, nie zmieniły natomiast ogólnej zasady dotyczącej zakazu handlu i związanych z handlem prac w niedziele. Zatem w które niedziele zrobimy zakupy w przyszłym roku? Zgodnie z nowym kalendarzem w 2024 roku będziemy mieć siedem niedziel handlowych. Sprawdź, w które weekendy w miesiącu i roku zrobisz niedzielne zakupy!
Spis treści
Od kiedy w Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedziele?
Wielu pracowników ceni sobie wolne weekendy w miesiącu, nie brakuje jednak także zwolenników zniesienia zakazu handlu w niedziele przez nowy rząd. Niedzielny zakaz handlu w zamyśle ustawodawcy odnosi się do ważnego społecznie zagadnienia, jakim jest wzmocnienie więzi rodzinnych. Zgodnie z nim osoby zatrudnione w handlu mają mieć możliwość wspólnego odpoczynku i spędzenia czasu z rodziną.
Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedzielę (Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – Dz. U. z 2021 r. poz. 936 i 1891) weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z przepisami zakaz ten nie obowiązuje osób posiadających na przykład własny sklep spożywczy, które osobiście stoją za ladą lub zlecają to zadanie członkom swojej rodziny.
Kiedy są niedziele handlowe?
Niedziele handlowe w 2024 roku to 7 dni, w trakcie których nie będzie obowiązywał zakaz handlu. Aktualne przepisy przewidują handlowe niedziele w następujące dni:
-
28 stycznia;
-
24 marca;
-
28 kwietnia;
-
30 czerwca;
-
25 sierpnia;
-
15 grudnia;
-
22 grudnia.
A zatem pierwsza niedziela handlowa w 2024 roku wypada w ostatnią niedzielę stycznia.
Co jest otwarte w niedziele handlowe?
Zgodnie z art. 6. Ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta zakaz handlu nie dotyczy takich miejsc jak między innymi:
-
stacje paliw płynnych;
-
placówki handlowe o przeważającej działalności polegającej na handlu kwiatami;
-
apteki i punkty medyczne;
-
zakłady lecznicze dla zwierząt;
-
placówki handlowe o przeważającej działalności polegającej na handlu pamiątkami/dewocjonaliami;
-
placówki handlowe o przeważającej działalności polegającej na handlu prasą, wyrobami tytoniowymi, biletami komunikacji miejskiej, kuponami gier losowych/zakładów wzajemnych;
-
placówki pocztowe (przeważająca działalność polegająca na świadczeniu usług pocztowych);
-
placówki handlowe w obiektach infrastruktury krytycznej;
-
placówki handlowe w zakładach hotelarskich;
-
placówki handlowe w zakładach o działalności prowadzonej w zakresie kultury, sportu, turystyki i oświaty;
-
hurtownie farmaceutyczne.
Zakupy w niedziele można zrobić także w strefach wolnocłowych, punktach handlujących kwiatami, wiązankami i zniczami znajdujących się przy cmentarzach, w placówkach, gdzie przeważa działalność gastronomiczna czy w piekarniach, lodziarniach i cukierniach.
Kto może mieć otwarty sklep w niedzielę niehandlową?
Zakaz handlu w niedziele i święta oznacza, że zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek czynności związanych z handlem (proces sprzedaży, magazynowanie towarów lub inwentaryzacja). Nie można ich powierzać ani pracownikom (umowa o pracę), ani innym osobom zatrudnionym (umowa zlecenie). Wyłączenia dotyczą właścicieli placówek handlowych i wykonujących pracę nieodpłatnie członków rodzin (współmałżonek, dziecko, rodzic, rodzeństwo itp.).
Zmiany w zakazie handlu
Sejm przyjął poprawkę do ustawy o zakazie handlu. Jak czytamy w ustawie:
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni
Art. 8.
1. W dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych:
1) handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
2) powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – po godzinie 14.00 są zakazane [z wyjątkami wymienionymi w ustawie, art. 6. - przyp. red.].
2. Jeżeli dzień 24 grudnia przypada w niedzielę przepis ust. 1 stosuje się.
Art. 9.
1. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru jego czasu pracy z powodu
wykonywania pracy w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy do godziny 14.00.
2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, oblicza się stosując zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
Czytaj także: Dodatek wyrównawczy – co to jest i kiedy przysługuje
Czy zakaz handlu zostanie zniesiony? Program wyborczy Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi zakładał zmiany w zakazie handlu. Jeśli do nich dojdzie, można spodziewać się całkowitego zniesienia zakazu handlu (sklepy otwarte we wszystkie niedziele w roku kalendarzowym) lub wprowadzenia stałych dwóch niedziel handlowych w miesiącu (wyjątkiem mają być miesiące, w których przypadają święta bądź dni ustawowo wolne od pracy).
Niedziele handlowe 2024 – najczęściej zadawane pytania:
-
Ile niedziel handlowych będzie w 2024 roku?
Niedziele handlowe 2024 to 7 dni, w których zakaz handlu nie będzie obowiązywał. Według aktualnych informacji zakupy w niedzielę mają być możliwe 28 stycznia, 24 marca, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia i 22 grudnia.
-
Czy w niedziele handlowe są otwarte galerie?
Zakaz handlu w niedzielę dotyczy placówek handlowych, w których prowadzony jest handel/wykonywane są czynności związane z handlem. Oznacza to sklepy, stoiska, stragany, hurtownie, domy wysyłkowe czy składy materiałów budowlanych. Galeria handlowa stanowi miejsce, w którym zlokalizowane są poszczególne punkty handlowe i usługowe, do których odnosi się Ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta – punkty te nie mogą być otwarte. Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje punktów prowadzących przeważającą działalność gastronomiczną, które mogą normalnie funkcjonować, pomimo niedostępności niektórych placówek zlokalizowanych na terenie galerii.