Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

 
Niedziele handlowe 2025

W 2023 r. Sejm przyjął nowelizację, zgodnie z którą Wigilia została objęta zakazem handlu i jeśli wypada w niedzielę, automatycznie staje się niedzielą niehandlową. Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawie o dniach wolnych, która ma obowiązywać od lutego 2025 roku, 24 grudnia ma być dniem całkowicie wolnym od pracy, ale jednocześnie w grudniu mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025. Sprawdź, w które weekendy zrobisz niedzielne zakupy!

 

Spis treści

Od kiedy w Polsce niedziele są niehandlowe?

 

Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedzielę (Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – Dz. U. z 2021 r. poz. 936 i 1891) weszła w życie 1 marca 2018 roku. W świetle jej przepisów, zakaz handlu zaczął jednak obowiązywać stopniowo – najpierw mogliśmy zrobić zakupy w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a już rok później – sklepy otwarte były tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. W 2024 roku mieliśmy już tylko 7 niedziel handlowych, w tym wolną od handlu niedzielę, jeśli ta wypadała dnia 24 grudnia. Przypomnijmy:

 

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni

 

Ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy


Art. 8. 1. W dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych:
1) handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
2) powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem 

– po godzinie 14.00 są zakazane [z wyjątkami wymienionymi w ustawie, art. 6. - przyp. red.].
[...]
3. Jeżeli dzień 24 grudnia przypada w niedzielę, zakaz 
[handlu i czynności związanych z handlem - przyp. red.] obowiązuje, z wyjątkiem przypadków określonych w [ustawie - przyp. red.].
Art. 9. 1. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru jego czasu pracy z powodu wykonywania pracy w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy do godziny 14.00.
2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, oblicza się stosując zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.

 

Sytuacja ma się ponownie zmienić w 2025 r. zgodnie z propozycją nowelizacji przepisów o dniach wolnych od pracy i niedzielach handlowych.

 

  • Dlaczego wprowadzono zakaz handlu w niedziele?

 

Wielu pracowników ceni sobie wolne weekendy w miesiącu, nie brakuje jednak także zwolenników zniesienia zakazu handlu w niedziele. Niedzielny zakaz handlu w zamyśle ustawodawcy ma poprawić warunki pracy osób zatrudnionych w handlu oraz odnosi się do ważnego społecznie zagadnienia, jakim jest wzmocnienie więzi rodzinnych. Zgodnie z nim osoby zatrudnione w handlu mają mieć możliwość wspólnego odpoczynku i spędzenia czasu z rodziną. 

 

 

Kiedy są niedziele handlowe 2025?

 

W 2025 roku zakupy w niedzielę zrobimy aż 8 razy. To oznacza wzrost o jedną dodatkową niedzielę na zakupy w porównaniu z handlowymi niedzielami 2024.

 

Niedziela handlowa 2025 przypada w następujące dni: 

 

  • 26 stycznia,

  • 13 kwietnia,

  • 27 kwietnia,

  • 29 czerwca,

  • 31 sierpnia,

  • 7 grudnia,

  • 14 grudnia,

  • 21 grudnia.

 

Pamiętaj! 

 

Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 lutego 2025 roku, przewidują dodatkową handlową niedzielę przed Bożym Narodzeniem. Oznacza to, że w grudniu 2025 zakupy w niedzielę zrobimy 7, 14 i 21 grudnia. Zmiany dotyczą także dni wolnych od pracy w 2025 roku – wprowadzona zostanie wówczas wolna Wigilia (dzień 24 grudnia). 

 

Czytaj takżeKto pracuje w święta?

 

Co jest otwarte w niedziele handlowe?

 

Zgodnie z art. 6 Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, zakaz handlu nie obowiązuje między innymi takich obiektów jak:

 

  • stacje paliw płynnych,

  • placówki handlowe o przeważającej działalności polegającej na handlu kwiatami,

  • apteki i punkty apteczne,

  • zakłady lecznicze dla zwierząt,

  • placówki handlowe o przeważającej działalności polegającej na handlu pamiątkami/dewocjonaliami,

  • piekarnie, cukiernie i lodziarnie, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi,

  • placówki handlowe o przeważającej działalności polegającej na handlu prasą, wyrobami tytoniowymi, biletami komunikacji miejskiej, kuponami gier losowych/zakładów wzajemnych,

  • placówki pocztowe (przeważająca działalność polegająca na świadczeniu usług pocztowych),

  • placówki handlowe w obiektach infrastruktury krytycznej,

  • placówki handlowe w zakładach hotelarskich,

  • strefy wolnocłowe,

  • miejscach handlu organizowanych na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez,

  • placówki handlowe w zakładach o działalności prowadzonej w zakresie kultury, sportu, turystyki i oświaty,

  • hurtownie farmaceutyczne.

 

Zakupy w niedziele można zrobić także w strefach wolnocłowych, punktach handlujących kwiatami, wiązankami i zniczami znajdujących się przy cmentarzach czy w placówkach, gdzie przeważa działalność gastronomiczna.

 

Kto może mieć otwarty sklep w niedzielę niehandlową?

 

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę ma zastosowanie do pracowników i osób fizycznych wykonujących pracę na podstawie umów prawa cywilnego, które świadczą pracę odpłatnie u przedsiębiorcy wykonującego zarobkową działalność handlową. Oznacza to, że zabronione jest powierzanie wykonywania jakichkolwiek czynności związanych z handlem pracownikom zatrudnionym zarówno na umowę o pracę, jak i umowę zlecenie. Wyjątkiem są tutaj właściciele placówek handlowych oraz członkowie ich rodzin, którzy wykonywaliby pracę nieodpłatnie. 

 

Pamiętaj! 

 

Ustawa przewiduje możliwość korzystania z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, rodzeństwa czy wnuków, o ile osoby te nie są zatrudnione w danej placówce handlowej i nie świadczą usług odpłatnie.

 

Czy wrócą niedziele handlowe?

 

Od dłuższego czasu trwa debata nad tematem zakazu handlu w niedziele. Część z nas opowiada się za jego zniesieniem, podnosząc kwestię ograniczenia swobody konsumentów, a przy tym zwracając uwagę na negatywny wpływ ograniczania działalności sklepów na gospodarkę. Zwolennicy handlu w niedziele wskazują, że zakupy w niedzielę mogłyby poprawić sytuację niektórych przedsiębiorców, zapewniając również większą swobodę osobom, które w tygodniu nie mają czasu, by pojechać na cotygodniowe zakupy.

 

Po drugiej stronie barykady stoją natomiast ci, którzy uważają, że niedziela powinna być dniem wolnym i dniem odpoczynku – zarówno dla pracowników handlu, jak i konsumentów. Dzień wolny dla wszystkich ma sprzyjać także pielęgnowaniu więzi z bliskimi.

 

A jakie są prognozy? Czy jest szansa na wielki powrót niedziel handlowych? 

 

Jak wynika z najnowszego badania UCE Research i Grupy Offerista, ponad połowa Polaków chce sklepów otwartych we wszystkie niedziele. W Sejmie cały czas czeka natomiast projekt zakładający wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Na odpowiedź, czy  tak się stanie, musimy jednak zaczekać. 

 

Czytaj takżeWynagrodzenie chorobowe – zwolnienie lekarskie

 

Niedziele handlowe 2025 – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile niedziel handlowych będzie w 2025 roku?

 

Propozycja zmian w ustawie zakłada w 2025 roku 8 niedziel handlowych. Zakupy mamy zrobić 26 stycznia, 13 i 27 kwietnia, 29 czerwca, 31 sierpnia, oraz 7, 14 grudnia i 21 grudnia. Nowelizacja czeka na podpis prezydenta.

 

  • Czy w niedziele handlowe są otwarte galerie handlowe?

 

W dni objęte ustawowym zakazem handlu galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe są zamknięte. 

 

  • Czy sklepikarz może prowadzić handel w niedzielę?

 

Zgodnie z przepisami zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje osób posiadających na przykład własny sklep spożywczy, jeśli osobiście stoją za ladą lub zlecają to zadanie nieodpłatnie członkom swojej rodziny.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.