Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Niedozwolone klauzule w umowie o pracę – najczęstsze haczyki stosowane przez pracodawców

Niedozwolone klauzule w umowie o pracę – najczęstsze haczyki stosowane przez pracodawców

 
Niedozwolone klauzule w umowie o pracę – najczęstsze haczyki stosowane przez pracodawców

Umowa o pracę jest ważnym dokumentem, zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Trzeba zadbać, by została sporządzona we właściwej formie i co najważniejsze, nie zawierała elementów sprzecznych z przepisami prawa.

Czego nie powinna zawierać umowa o pracę?

 

Niedozwolone zapisy w umowie o pracę

 

Choć obecnie często mówi się, że rynek pracy jest rynkiem pracownika, nie we wszystkich miejscowościach łatwo znaleźć zatrudnienie w swoim zawodzie. Ponadto są branże, w których na jedno miejsce pracy czeka nawet kilkunastu chętnych.

Zdarzają się pracodawcy, którzy to wykorzystują i proponują w umowach zapisy źle wpływające na sytuację podwładnego.

 

Trudność polega na tym, że pracodawcy są świadomi, iż wszelkie postanowienia umowne sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami nie obowiązują, w związku z czym proponują rozwiązania w granicach prawa, które są jednak bardzo niekorzystne dla pracowników. Dotyczą one m.in. kwestii wypowiedzenia umowy, wynagrodzeń czy działalności konkurencyjnej.

 

 

Haczyki w umowie o pracę

 

W umowach o pracę obowiązuje termin wypowiedzenia określony w Kodeksie pracy, którego długość zależy od rodzaju umowy oraz stażu pracy w danej firmie. Natychmiastowe rozwiązanie umowy co do zasady jest możliwe tylko w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracownika lub pracodawcę.

 

Tymczasem przedsiębiorcy nieraz przy zawieraniu umowy o pracę żądają jednocześnie podpisania in blanco porozumienia stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę. Sygnowanie takiego dokumentu jest bardzo ryzykowne, gdyż wystarczy, by pracodawca uzupełnił jego treść o datę, z którą następuje skutek w postaci rozwiązania umowy i pracownik zostaje bez pracy. W dodatku niejako na własne życzenie, skoro dobrowolnie wyraził zgodę na taki tryb ustania zatrudnienia.

 

Niestety w praktyce niezwykle trudno byłoby udowodnić faktyczną datę podpisania takiego dokumentu oraz wykazać, że od jego podpisania pracodawca uzależniał zawarcie umowy o pracę. A to może stanowić problem, gdy dojdzie do rozpatrywania sprawy przez sąd pracy.

 

Poza ogromną niepewnością zatrudnienia jaka wiąże się z podpisaniem takiego dokumentu należy jeszcze mieć na uwadze, że w przypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron pracownik traci prawo do zasiłku dla bezrobotnych przez pierwsze 3 miesiące. Na mocy umowy nie można także skracać kodeksowych okresów wypowiedzenia.

 

Niedozwolone klauzule w umowie o pracę – lojalka

 

Czasem jednak pracodawcy zainteresowani są dokładnie przeciwnym rozwiązaniem, tj. jak najtrwalszym związaniem pracownika z firmą poprzez maksymalne utrudnienie mu możliwości zwolnienia się z pracy. W tym celu wykorzystują umowy o podnoszeniu kwalifikacji pracowników, którymi można zobowiązać pracowników do pozostawania w zatrudnieniu przez okres maksymalnie 3 lat od ukończenia szkoły, kursu lub szkolenia.


Jeśli mimo to pracownik chciałby zwolnić się z firmy (najczęściej w celu przyjęcia korzystniejszej oferty pracy), musi zwrócić koszty poniesione przez pracodawcę na podnoszenie przezeń kwalifikacji w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia. Do tego momentu wszystko jest zgodne z przepisami.

 

Problem polega na tym, że rzadko który pracownik żąda od pracodawcy okazania dokumentów potwierdzających rzeczywisty koszt związany z nauką. A powinien, gdyż zdarza się, że pracodawcy zawyżają owe wydatki i przy rozwiązywaniu umowy okazuje się, że np. 3-dniowe szkolenie kosztowało kilkadziesiąt tysięcy euro. Roszczenie zwrócenia takiej kwoty może skutecznie powstrzymać pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę zanim upłynie okres odpracowania nauki.

 

Czego nie może zawierać umowa o pracę? Wynagrodzenia


Niektórzy pracodawcy chcą również wymusić na pracownikach zobowiązanie (na mocy umowy o pracę lub regulaminu) do zachowania poufności wysokości wynagrodzeń. Argumentują na przykład, że ewentualne rozmowy o finansach mogą negatywnie wpłynąć na relacje w zespole. Jednak takie rozwiązanie, co potwierdził Sąd Najwyższy, jest sprzeczne z zasadą równego traktowania pracowników, gdyż uniemożliwia sprawdzenie, czy dana osoba nie pada ofiarą dyskryminacji pod względem finansowym.

 

Natomiast nie trzeba obawiać się klauzul dotyczących zrzeczenia się przez pracownika prawa do wynagrodzenia czy innych świadczeń ze stosunku pracy. Takie postanowienie jako sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa pracy jest po prostu nieważne.

 

Inne niedozwolone klauzule w umowie o pracę

 

Podobnie jest w przypadku zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości przynajmniej 1/4 dotychczasowego wynagrodzenia. Ponieważ tak stanowi przepis prawa, nawet jeśli w umowie pominięto kwestię odszkodowania, musi być ono wypłacane. W przeciwnym wypadku zakaz konkurencji nie obowiązuje.

 

Zdarza się jednak, że pracodawcy próbują rozszerzyć zakaz konkurencji na członków rodziny pracownika (małżonka, rodziców, rodzeństwo, dzieci). Takie działanie jest nieuprawnione, gdyż pracownik nie może podejmować zobowiązań w imieniu dorosłych członków swojej rodziny.

 

Skutki prawne umowy z niedozwolonymi klauzulami

 

Na straży praw osób zatrudnionych stoi art. 18. Kodeksu pracy. Mówi on wprost, że „Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy”. Jeśli takie mniej korzystne zapisy znajdą się w umowie, to z mocy prawa nie mają zastosowania.

 

W razie wątpliwości czy umowa jest skonstruowana w zgodzie z przepisami prawa, można ją skonsultować z prawnikiem.

 

Porady prawne udzielane są bezpłatnie m.in. np. w Państwowej Inspekcji Pracy, która doradza zarówno telefonicznie, jak i osobiście oraz pisemnie (w tym również mailowo). Profesjonalista nie tylko oceni zgodność umowy z przepisami prawa, ale wskaże też na możliwe konsekwencje praktyczne jej poszczególnych postanowień oraz związane z nimi ryzyko dla pracownika.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.
  • Specjalista ds. Strategii Marketingowej B2B

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych B2B. Tworzenie treści marketingowych; Dbanie o spójność wizerunkową marki. Organizacja i uczestnictwo w targach lub w kongresach krajowych czy zagranicznych. Współpraca z międzynarodowymi zespołami w projektach...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Geldermalsen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?