Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak negocjować podwyżkę? Podstawowe błędy w negocjacjach z szefem

Jak negocjować podwyżkę? Podstawowe błędy w negocjacjach z szefem

 
Jak negocjować podwyżkę? Podstawowe błędy w negocjacjach z szefem

Płaca minimalna idzie w górę, średnia pensja rośnie. Czy w związku z tym pracownicy powinni czekać, aż szef sam przyzna im wyższe wynagrodzenie? Niekoniecznie. Lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i… porozmawiać z przełożonym. Jak negocjować pensję i czym przekonać szefa, że zasługujemy na podwyżkę?

 

Jak rozmawiać o podwyżce i czego unikać?


Jak negocjować podwyżkę? Przede wszystkim przygotujmy scenariusz rozmowy, argumenty i kontrargumenty. Ustalmy też wcześniej termin. Zaczepianie szefa między stresującymi spotkaniami nie jest dobrym pomysłem.

Do negocjacji trzeba podejść racjonalnie i – choć to bardzo trudne – bez emocji. Pracownik, który uważa, że zasługuje na wyższą pensję, a nie może doczekać się od szefa inicjatywy w tej sprawie, czuje się coraz bardziej sfrustrowany. W rezultacie decyduje się na rozmowę pod wpływem impulsu, bez odpowiedniego przygotowania. Jego argumenty mogą być nieracjonalne i nieprzemyślane. Przełożony z kolei zostaje postawiony pod ścianą, nie ma czasu na przemyślenie, jaką kwotę i czy w ogóle może zaproponować.

Bądźmy też otwarci na propozycje. Negocjacja podwyżki nie powinna opierać się o wybór: „dostanę podwyżkę albo się zwalniam”. Stawiając sprawę na ostrzu noża, nie pozostawiamy właściwie pola do rozmów i wypracowania kompromisu.

 

Rozmowa o podwyżce – argumenty, które trafią do szefa


"Potrzebuję pieniędzy" lub "mam większe wydatki, bo dziecko poszło do szkoły" – to oczywiście świetny argument za tym, by prosić o podniesienie pensji. Świetny dla nas, niestety nie dla szefa. Przedstawiamy się jako ktoś, kto jest potencjalnym obciążeniem, ma postawę roszczeniową, nie potrafi wskazać swoich prawdziwych zalet i nie dba tak naprawdę o firmę, wykonuje pracę bez zaangażowania.

Zupełnie inaczej będzie wyglądać zestawienie argumentów opartych na naszej wartości dla pracodawcy: podpisane kontrakty, szczególne zaangażowanie w sprawy firmowe. Nie należy liczyć na to, że przełożony pamięta o sukcesach poszczególnych pracowników. Lepiej przygotujmy sobie odpowiednie zestawienie. Jeśli byliśmy chwaleni przez szefa za dobrze przeprowadzony projekt, przypomnijmy mu o tym. Postarajmy się, by pracodawca sam ocenił naszą przydatność.

 

Skuteczne negocjowanie

 

Warto przed rozmową zrobić sobie zestawienie swoich zadań. Często, zwłaszcza jeśli w firmie pracujemy już od dłuższego czasu, nazwa stanowiska nie odzwierciedla dobrze zakresu obowiązków i odpowiedzialności. Po prostu w sposób nieformalny, w miarę rozwoju firmy (lub odwrotnie w miarę redukcji etatów) przydzielano nam nowe zadania. Po określeniu ich faktycznego zakresu porównajmy go z opisem stanowisk. Jeśli wykonujemy znacznie więcej, niż w założeniu – śmiało powiedźmy o tym przełożonemu.

Warto wykorzystać oceny okresowe, które są obecnie coraz popularniejsze, zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach. Jeśli w firmie nie ma takiej praktyki, przed rozmową można przygotować odpowiednie zestawienie sukcesów, obejmujące te obszary, w których czujemy się najpewniej. Zaangażowanie, rozwój zawodowy, propozycje innowacji – to wszystko działać będzie na nasza korzyść.

Fakt, że inni pracownicy zarabiają więcej, nie jest dobrym argumentem na rzecz naszej podwyżki. Nie należy go wykorzystywać z różnych przyczyn. Przede wszystkim szef może poczuć się urażony, że kwestionujemy w ten sposób jego kompetencje w ocenie poszczególnych członków zespołu.

 

Jak negocjować warunki zatrudnienia


Rozmowa z szefem o podwyżce powinna być poprzedzona sprawdzeniem danych o sytuacji na rynku. O ile to możliwe, zbadajmy wyniki firmy, koniunkturę i perspektywy w branży. W ten sposób zdobywamy realistyczną ocenę możliwości pracodawcy, ale także możemy wykazać się profesjonalizmem i zaangażowaniem. Pokazujemy szefowi, że los firmy jest dla nas ważny, że interesujemy się jej pozycją na rynku.

Pierwszym celem negocjacji jest wskazanie, że zasługujemy na wyższą pensję i uzmysłowienie lub przypomnienie szefowi, jak cennym jesteśmy pracownikiem. Podwyżka po okresie próbnym bądź po rozszerzeniu zakresu naszych obowiązków jest zazwyczaj łatwa do uzasadnienia. Nawet w przypadku, gdy pracodawca nam odmówi ze względu na trudną sytuację firmy, po tak przeprowadzonej rozmowie nie zostaniemy z niczym. Przede wszystkim, skoro szef zgodził się, że zasługujemy na podwyżkę, ale obecnie nie ma środków, by ją przyznać, ustalmy termin kolejnego spotkania. Możemy też uzyskać dodatkowe korzyści pozapłacowe. Przed spotkaniem powinniśmy zastanowić się, które z nich są dla nas najważniejsze. Przykładowo: może być to korzystniejszy czas pracy, opieka medyczna czy służbowy telefon.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.