Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Negocjacje – z jakimi nieetycznymi zachowaniami możemy się spotkać podczas nich?

Negocjacje – z jakimi nieetycznymi zachowaniami możemy się spotkać podczas nich?

 
Negocjacje – z jakimi nieetycznymi zachowaniami możemy się spotkać podczas nich?

Negocjacje, czy to finansowe, czy z klientami firmy lub pracodawcą, bywają bardzo trudne. Każda strona chce osiągnąć korzyści i prawdziwą sztuką jest opracować rozwiązanie, które wszyscy będą skłonni zaakceptować. Nieetyczne zachowanie w procesie negocjacyjnym jest łatwą drogą na skróty. Jakie ma konsekwencje?

 

Nieetyczne zachowanie w negocjacjach – jakie czynniki je wywołują?

 

Etyka zawodowa czy też etyka w biznesie to nie tylko ładnie brzmiące hasła, ale coś, do czego warto się stosować, chcąc budować długofalowe relacje, oparte na wzajemnym szacunku i szczerości. Nawet jednorazowe kłamstwo podkopuje budowane przez lata zaufanie.

Co ma wpływ na to, że ludzie decydują się nie grać fair i stosować nieetyczne zachowania? Jednym z powodów jest wizja łatwej do zdobycia nagrody. Korupcja to często bardzo złożony proceder. W niektórych kręgach wręcz utarło się przez lata, że łapówki są naturalnym, elementem załatwiania czegoś, dlatego tak trudno walczyć z przyzwoleniem na nie.

Brak poszanowania etyki w negocjacjach może też wynikać z przekonania, że trzeba walczyć o swoje za wszelką cenę, a moralność w takich sytuacjach ma drugorzędne znaczenie. Negocjator przekonany, że jego interesy są najważniejsze, nie zawaha się składać obietnic bez pokrycia, rywalizację stawia ponad budowaniem relacji i dążeniem do porozumienia.

Skłonność do nieetycznych zachowań mają też negocjatorzy nie do końca pewni swoich racji. Kiedy brakuje realnych argumentów, uciekają się do kłamstwa, manipulują danymi, by osiągnąć swój cel. Trudności w zachowywaniu się etycznie mogą też wystąpić, kiedy brakuje jasnych zasad negocjacji, ściśle określonych procedur.

Negocjacje – jak zachowywać się w nich etycznie?


Zwykło się uważać, że negocjacje są grą, w której liczy się przede wszystkim dobra taktyka. I jest to oczywiście prawda, ale każda rozgrywka powinna przebiegać wg etycznych zasad.

Warto więc postępować tak, aby nasze zachowanie – gdyby miało zostać upublicznione – nie byłoby rysą na wizerunku. Brak uczciwości, nawet jeśli pozwoli nam jednorazowo wygrać negocjacje, w dłuższej perspektywie sprawi, że będziemy odbierani jako osoba czy firma niegodna zaufania.

Etyczne zachowanie w negocjacjach przejawia się m.in. w przestrzeganiu przyjętych procedur, niestosowaniu technik manipulacyjnych i agresji czy niewywieraniu presji na drugiej stronie. Bardzo ważna jest też uczciwość w wymianie i zdobywaniu informacji, niezatajanie niewygodnych faktów.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor Oddziału – laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium. Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Dyrektor Laboratorium Diagnostycznego

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Zarządzanie codzienną pracą laboratorium, w tym nadzór nad zespołem, kontrola budżetu oraz realizacja operacji. Wprowadzanie innowacji i nowych technologii. Budowanie i utrzymywanie relacji z ważnymi klientami i partnerami. Garantowanie przestrzegania norm jakościowych i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.