Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Negocjacje płacowe z pracodawcą - jak rozmawiać o podwyżce?

Negocjacje płacowe z pracodawcą - jak rozmawiać o podwyżce?

 
Negocjacje płacowe z pracodawcą - jak rozmawiać o podwyżce?

Pracuję tu już od 2 lat.
Zbieram na kampera, żeby podróżować po Europie.
Mam teraz większe wydatki, bo wynajęłam mieszkanie bliżej centrum.
Mój kolega pracuje w konkurencyjnej firmie i zarabia dużo więcej.

 

To nie jest dobry wstęp do rozmowy o podwyżce. Jak zacząć, jak prowadzić negocjacje z szefem, aby zakończyły się porozumieniem?

 

Spis treści

Jak negocjować podwyżkę

 

Rozmowa o podwyżce jest zazwyczaj stresującym momentem. Aby zniwelować zdenerwowanie warto solidnie przygotować grunt pod negocjacje wynagrodzenia. Tutaj spontaniczność raczej się nie sprawdzi, dlatego na spotkanie z szefem lepiej udać się z konkretnym zbiorem argumentów, a także z dobrym nastawieniem. Choć sama pewność siebie nie wystarczy, osobie, która jest przekonana o własnej wartości i umiejętnościach będzie łatwiej osiągnąć cel.

 

Jak rozmawiać o podwyżce? Przede wszystkim ze spokojem i opanowaniem, we wcześniej ustalonym z pracodawcą terminie. Łapanie szefa na korytarzu, między stresującym spotkaniem z kluczowym klientem a naradą ze wspólnikami, jest bardzo złym pomysłem. Przełożony, podobnie jak i my, powinien mieć możliwość przygotowania się do rozmowy.

 

Nie traktujmy także spotkania jak bitwy. Nie myślmy, że jako osoba, która chce zarabiać więcej, znajdziemy się na początku listy pracowników do zwolnienia. Każdy ma prawo rozwijać się zawodowo. Wraz ze stażem w firmie rośnie nasze doświadczenie, wiedza i kompetencje. Zazwyczaj z czasem jesteśmy także obdarzani większą odpowiedzialnością. To wszystko sprawia, że możemy oczekiwać większego wynagrodzenia i jest dobrym uzasadnieniem podwyżki.

 

Jak wiadomo, im mniejsze są koszty prowadzenia biznesu, tym większy zysk przedsiębiorstwa. Wyższe pensje mogą zatem nie iść w parze z optymalizacją wydatków firmy. Jednak podniesienie płacy dobremu pracownikowi, który angażuje się w swoje obowiązki, często jest bardzo opłacalne. Mając na uwadze znaczące koszty rekrutacji i wdrażania nowej osoby, pracodawcy bardzo często wolą inwestować w rozwój zatrudnionych już osób. Podwyżka wynagrodzenia powinna więc przekładać się na realny zysk firmy.

 

Z tego względu uzasadnienie prośby należy sformułować tak, aby pokazać, że nasza gratyfikacja finansowa będzie opłacalna. Nigdy jednak nie stawiajmy szefa pod ścianą. Zdanie: „Albo dostanę podwyżkę, albo się zwalniam!” nie najlepiej o nas świadczy i taki emocjonalny szantaż raczej zamyka nam drogę do większych zarobków. Może się zdarzyć tak, że firma w danej chwili nie ma środków na podwyższenie pensji, ale jest szansa na poprawę tej sytuacji za jakiś czas. Jeśli uzyskamy właśnie taką informację - poprośmy o konkrety, a także ustalmy wstępny termin kolejnej rozmowy.

 

Na sukces w negocjacjach o podwyżkę składa się wiele elementów. Jeśli dostrzeżemy, że raczej nie istnieją szanse na uzyskanie oczekiwanego wynagrodzenia, sprawdźmy możliwości w innych firmach. Udział w rozmowach rekrutacyjnych, kiedy mamy pracę, zazwyczaj nie jest tak bardzo stresujący, jak w przypadku długiego bezrobocia. Dlatego szansa na znalezienie lepszego stanowiska wzrasta i łatwiej też będzie prowadzić negocjacje płacowe z pracodawcą.


Podwyżka po okresie próbnym

 

Koniec okresu próbnego i rozmowa o przedłużenie umowy o pracę to świetna okazja do negocjacji podwyżki. Pierwsze tygodnie w nowym miejscu zazwyczaj poświęca się na wdrażanie w obowiązki i procedury obowiązujące w firmie. Pracownik po wstępnym okresie z założenia powinien być już samodzielny i kompetentny w zakresie swoich zadań.

 

Dlatego, jeśli pokażemy, że jesteśmy nastawieni na rozwój i zaangażowani w pracę, mamy szansę, że szef to doceni i przyzna nam podwyżkę. Prawdopodobieństwo tego wzrasta, jeśli na początku współpracy zaznaczyliśmy, że zależy nam zarówno na długotrwałym zatrudnieniu, jak i rozwoju w firmie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Elektryk / Elektromonter

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Lider sekcji w dziale elektrycznym

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    kierownik/koordynator / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    MIEJSCE PRACY: DELEGACJE NA TERENIE EUROPY Zakres obowiązków: zarządzanie i koordynację pracy podległego zespołu elektryków oraz wykonywanie prac elektrycznych, nadzór nad terminową realizacją zleceń i zamówień, nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp, ppoż. w miejscu pracy,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.