Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Negocjacje płacowe z pracodawcą - jak rozmawiać o podwyżce?

Negocjacje płacowe z pracodawcą - jak rozmawiać o podwyżce?

 
Negocjacje płacowe z pracodawcą - jak rozmawiać o podwyżce?

Pracuję tu już od 2 lat.
Zbieram na kampera, żeby podróżować po Europie.
Mam teraz większe wydatki, bo wynajęłam mieszkanie bliżej centrum.
Mój kolega pracuje w konkurencyjnej firmie i zarabia dużo więcej.

 

To nie jest dobry wstęp do rozmowy o podwyżce. Jak zacząć, jak prowadzić negocjacje z szefem, aby zakończyły się porozumieniem?

 

Spis treści

Jak negocjować podwyżkę

 

Rozmowa o podwyżce jest zazwyczaj stresującym momentem. Aby zniwelować zdenerwowanie warto solidnie przygotować grunt pod negocjacje wynagrodzenia. Tutaj spontaniczność raczej się nie sprawdzi, dlatego na spotkanie z szefem lepiej udać się z konkretnym zbiorem argumentów, a także z dobrym nastawieniem. Choć sama pewność siebie nie wystarczy, osobie, która jest przekonana o własnej wartości i umiejętnościach będzie łatwiej osiągnąć cel.

 

Jak rozmawiać o podwyżce? Przede wszystkim ze spokojem i opanowaniem, we wcześniej ustalonym z pracodawcą terminie. Łapanie szefa na korytarzu, między stresującym spotkaniem z kluczowym klientem a naradą ze wspólnikami, jest bardzo złym pomysłem. Przełożony, podobnie jak i my, powinien mieć możliwość przygotowania się do rozmowy.

 

Nie traktujmy także spotkania jak bitwy. Nie myślmy, że jako osoba, która chce zarabiać więcej, znajdziemy się na początku listy pracowników do zwolnienia. Każdy ma prawo rozwijać się zawodowo. Wraz ze stażem w firmie rośnie nasze doświadczenie, wiedza i kompetencje. Zazwyczaj z czasem jesteśmy także obdarzani większą odpowiedzialnością. To wszystko sprawia, że możemy oczekiwać większego wynagrodzenia i jest dobrym uzasadnieniem podwyżki.

 

Jak wiadomo, im mniejsze są koszty prowadzenia biznesu, tym większy zysk przedsiębiorstwa. Wyższe pensje mogą zatem nie iść w parze z optymalizacją wydatków firmy. Jednak podniesienie płacy dobremu pracownikowi, który angażuje się w swoje obowiązki, często jest bardzo opłacalne. Mając na uwadze znaczące koszty rekrutacji i wdrażania nowej osoby, pracodawcy bardzo często wolą inwestować w rozwój zatrudnionych już osób. Podwyżka wynagrodzenia powinna więc przekładać się na realny zysk firmy.

 

Z tego względu uzasadnienie prośby należy sformułować tak, aby pokazać, że nasza gratyfikacja finansowa będzie opłacalna. Nigdy jednak nie stawiajmy szefa pod ścianą. Zdanie: „Albo dostanę podwyżkę, albo się zwalniam!” nie najlepiej o nas świadczy i taki emocjonalny szantaż raczej zamyka nam drogę do większych zarobków. Może się zdarzyć tak, że firma w danej chwili nie ma środków na podwyższenie pensji, ale jest szansa na poprawę tej sytuacji za jakiś czas. Jeśli uzyskamy właśnie taką informację - poprośmy o konkrety, a także ustalmy wstępny termin kolejnej rozmowy.

 

Na sukces w negocjacjach o podwyżkę składa się wiele elementów. Jeśli dostrzeżemy, że raczej nie istnieją szanse na uzyskanie oczekiwanego wynagrodzenia, sprawdźmy możliwości w innych firmach. Udział w rozmowach rekrutacyjnych, kiedy mamy pracę, zazwyczaj nie jest tak bardzo stresujący, jak w przypadku długiego bezrobocia. Dlatego szansa na znalezienie lepszego stanowiska wzrasta i łatwiej też będzie prowadzić negocjacje płacowe z pracodawcą.


Podwyżka po okresie próbnym

 

Koniec okresu próbnego i rozmowa o przedłużenie umowy o pracę to świetna okazja do negocjacji podwyżki. Pierwsze tygodnie w nowym miejscu zazwyczaj poświęca się na wdrażanie w obowiązki i procedury obowiązujące w firmie. Pracownik po wstępnym okresie z założenia powinien być już samodzielny i kompetentny w zakresie swoich zadań.

 

Dlatego, jeśli pokażemy, że jesteśmy nastawieni na rozwój i zaangażowani w pracę, mamy szansę, że szef to doceni i przyzna nam podwyżkę. Prawdopodobieństwo tego wzrasta, jeśli na początku współpracy zaznaczyliśmy, że zależy nam zarówno na długotrwałym zatrudnieniu, jak i rozwoju w firmie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.
  • Specjalista ds. Strategii Marketingowej B2B

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych B2B. Tworzenie treści marketingowych; Dbanie o spójność wizerunkową marki. Organizacja i uczestnictwo w targach lub w kongresach krajowych czy zagranicznych. Współpraca z międzynarodowymi zespołami w projektach...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Geldermalsen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?