Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Negatywne cechy charakteru - trudne pytania, jak na nie odpowiedzieć

Negatywne cechy charakteru - trudne pytania, jak na nie odpowiedzieć

 
Negatywne cechy charakteru - trudne pytania, jak na nie odpowiedzieć

Rozmowa kwalifikacyjna - trudne pytania o negatywne cechy charakteru

 

Osoby aplikujące na stanowisko pracy muszą przejść rozmowę kwalifikacyjną. Nie jest to łatwe zadanie. Rekruterzy sprawdzają z każdej możliwej strony przygotowanie do danego stanowiska pracy. Pytania rekrutacyjne mają zbadać naszą wiedzę, ale jednocześnie (w pośredni sposób) odkryć nasze słabe i mocne strony.

 

Często jednak prosi się kandydata, by sam dokonał takiej oceny. O ile łatwo jest określić, jaki ma się typ charakteru, rodzaj osobowości, o tyle trudno poradzić sobie z pytaniem o wady i słabości. Kandydaci często boją się, że zostaną poproszeni o przedstawienie negatywnych cech charakteru. Jest to nadal popularny proceder pojawiający się podczas rozmowy rekrutacyjnej.

 

Najczęściej stawia się zadanie typu: „proszę przedstawić swoje ujemne cechy charakteru” lub „proszę podać swoje mocne i słabe strony”. Tak sformułowany problem wydaje się barierą nie do przejścia. Jednak są odpowiednie sposoby, by nawet takie i podobne pytania, obrócić swoją stronę.

 

Negatywne cechy charakteru - jak je przedstawić na rozmowie o pracę

 

Jak wady człowieka mogą działać na jego korzyść? W przypadku pytania na rozmowie kwalifikacyjnej wystarczy wybrać wadę, która tak naprawdę może okazać się zaletą.

 

Chociaż trzeba na to uważać. Popularny kiedyś pracoholizm, podawany właśnie w przypadku takiego pytania, obecnie „wyszedł z mody”. Rekruterzy już znają taką odpowiedź. Nie dość, że nie jest oryginalna, to może postawić nas w kłopotliwej sytuacji - rekruter może zarzucić nam, że powielamy schematy i nie jesteśmy wiarygodni.
Ale np. niechęć do delegowania zadań innym może już być całkiem pożądaną cechą na jakimś samodzielnym stanowisku, gdzie i tak wszystko będziemy musieli wykonywać samemu.

 

Są jeszcze inne metody przedstawiania złych cech charakteru. Jeśli już musimy je wymienić, to wymieńmy te, które nie będą miały wpływu na nasze obowiązki służbowe. Jeśli np. programista powie, że ma problemy z prezentacjami, lub wypowiedziami przed większą grupą ludzi – nikt nie powinien mieć mu tego za złe.
Można też przedstawić swoje dawne wady i opisać, w jaki sposób udało się je pokonać. Praca nad sobą i samoświadomość to duże zalety u pracowników.

 

Dobrze jest podkreślić jeszcze jedną ważną informację – odpowiedź typu „nie mam żadnych wad” raczej nie jest wskazana.

 

Wyłania się tu jedna główna zasada – nie ma człowieka bez wad, bo nikt nie jest idealny. Jeśli jednak rekruter lub przyszły pracodawca zobaczy, że jesteśmy świadomi zarówno swoich słabych i mocnych stron i wiedzę tę umiemy w odpowiedni sposób wykorzystać, na pewno się nami zainteresuje.

 

Co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Częściowo jesteśmy w stanie przewidzieć to, jak przebiegnie rozmowa kwalifikacyjna. Pytania i odpowiedzi powielają się w różnych firmach, w przypadku rekrutacji na różne stanowiska. Dzięki poradnikom, ale też przemyśleniom i próbie ułożenia w głowie krótkiego scenariusza rozmowy kwalifikacyjnej będziemy czuli się pewniej.

 

Dobrze też przećwiczyć w domu krótką samoocenę. Bardzo możliwe, że zamiast podziału na pozytywne lub negatywne cechy osobowości człowieka, będziemy musieli po prostu powiedzieć coś o sobie.

To „coś” może być dla nas nagrodą lub pułapką. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przykłady naszych sukcesów powinny być jednym z elementów prowadzących do przyszłego zatrudnienia. Jednak trzeba uważać, by nie przesadzić i by taka rekrutacja nie przekształciła się w samouwielbienie.

 

Jakąkolwiek cechę przedstawiamy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, co może ona dać pracodawcy i czego nauczyła nas - przyszłych pracowników. Z kolei te cechy, słabe strony charakteru, które musimy podać, należy opisać w taki sposób, by pracodawca nie widział w nich zagrożenia dla swojego przedsiębiorstwa. Te zasady pomogą odnieść sukces podczas rozmowy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.