Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Negatywne cechy charakteru - trudne pytania, jak na nie odpowiedzieć

Negatywne cechy charakteru - trudne pytania, jak na nie odpowiedzieć

 
Negatywne cechy charakteru - trudne pytania, jak na nie odpowiedzieć

Rozmowa kwalifikacyjna - trudne pytania o negatywne cechy charakteru

 

Osoby aplikujące na stanowisko pracy muszą przejść rozmowę kwalifikacyjną. Nie jest to łatwe zadanie. Rekruterzy sprawdzają z każdej możliwej strony przygotowanie do danego stanowiska pracy. Pytania rekrutacyjne mają zbadać naszą wiedzę, ale jednocześnie (w pośredni sposób) odkryć nasze słabe i mocne strony.

 

Często jednak prosi się kandydata, by sam dokonał takiej oceny. O ile łatwo jest określić, jaki ma się typ charakteru, rodzaj osobowości, o tyle trudno poradzić sobie z pytaniem o wady i słabości. Kandydaci często boją się, że zostaną poproszeni o przedstawienie negatywnych cech charakteru. Jest to nadal popularny proceder pojawiający się podczas rozmowy rekrutacyjnej.

 

Najczęściej stawia się zadanie typu: „proszę przedstawić swoje ujemne cechy charakteru” lub „proszę podać swoje mocne i słabe strony”. Tak sformułowany problem wydaje się barierą nie do przejścia. Jednak są odpowiednie sposoby, by nawet takie i podobne pytania, obrócić swoją stronę.

 

Negatywne cechy charakteru - jak je przedstawić na rozmowie o pracę

 

Jak wady człowieka mogą działać na jego korzyść? W przypadku pytania na rozmowie kwalifikacyjnej wystarczy wybrać wadę, która tak naprawdę może okazać się zaletą.

 

Chociaż trzeba na to uważać. Popularny kiedyś pracoholizm, podawany właśnie w przypadku takiego pytania, obecnie „wyszedł z mody”. Rekruterzy już znają taką odpowiedź. Nie dość, że nie jest oryginalna, to może postawić nas w kłopotliwej sytuacji - rekruter może zarzucić nam, że powielamy schematy i nie jesteśmy wiarygodni.
Ale np. niechęć do delegowania zadań innym może już być całkiem pożądaną cechą na jakimś samodzielnym stanowisku, gdzie i tak wszystko będziemy musieli wykonywać samemu.

 

Są jeszcze inne metody przedstawiania złych cech charakteru. Jeśli już musimy je wymienić, to wymieńmy te, które nie będą miały wpływu na nasze obowiązki służbowe. Jeśli np. programista powie, że ma problemy z prezentacjami, lub wypowiedziami przed większą grupą ludzi – nikt nie powinien mieć mu tego za złe.
Można też przedstawić swoje dawne wady i opisać, w jaki sposób udało się je pokonać. Praca nad sobą i samoświadomość to duże zalety u pracowników.

 

Dobrze jest podkreślić jeszcze jedną ważną informację – odpowiedź typu „nie mam żadnych wad” raczej nie jest wskazana.

 

Wyłania się tu jedna główna zasada – nie ma człowieka bez wad, bo nikt nie jest idealny. Jeśli jednak rekruter lub przyszły pracodawca zobaczy, że jesteśmy świadomi zarówno swoich słabych i mocnych stron i wiedzę tę umiemy w odpowiedni sposób wykorzystać, na pewno się nami zainteresuje.

 

Co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Częściowo jesteśmy w stanie przewidzieć to, jak przebiegnie rozmowa kwalifikacyjna. Pytania i odpowiedzi powielają się w różnych firmach, w przypadku rekrutacji na różne stanowiska. Dzięki poradnikom, ale też przemyśleniom i próbie ułożenia w głowie krótkiego scenariusza rozmowy kwalifikacyjnej będziemy czuli się pewniej.

 

Dobrze też przećwiczyć w domu krótką samoocenę. Bardzo możliwe, że zamiast podziału na pozytywne lub negatywne cechy osobowości człowieka, będziemy musieli po prostu powiedzieć coś o sobie.

To „coś” może być dla nas nagrodą lub pułapką. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przykłady naszych sukcesów powinny być jednym z elementów prowadzących do przyszłego zatrudnienia. Jednak trzeba uważać, by nie przesadzić i by taka rekrutacja nie przekształciła się w samouwielbienie.

 

Jakąkolwiek cechę przedstawiamy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, co może ona dać pracodawcy i czego nauczyła nas - przyszłych pracowników. Z kolei te cechy, słabe strony charakteru, które musimy podać, należy opisać w taki sposób, by pracodawca nie widział w nich zagrożenia dla swojego przedsiębiorstwa. Te zasady pomogą odnieść sukces podczas rozmowy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!