Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Najem okazjonalny – co to? Jak działa?

Najem okazjonalny – co to? Jak działa?

 
Najem okazjonalny – co to? Jak działa?

Umowa o najem okazjonalny to coraz częściej stosowana alternatywa dla zwykłej umowy najmu mieszkania i domu. Podpisanie jej wiąże się z koniecznością dopełnienia dodatkowych formalności u notariusza oraz poniesienia pewnych kosztów. W zamian gwarantuje wiele korzyści właścicielowi nieruchomości, jednak uznawany jest za mniej korzystny dla lokatora. A zatem czym się różni wynajem okazjonalny od zwykłego najmu i jaki wygląda wypowiedzenie umowy w przypadku najmu okazjonalnego lokalu? Jakie obowiązki ma w związku z nim lokator, a jakie prawa zyskuje właściciel wynajmowanego lokalu? 

 

Spis treści

Czym jest najem okazjonalny?

 

Najem okazjonalny jest jedną z form umów związanych z wynajmem mieszkania. Choć okazjonalna umowa najmu lokalu ma dokładnie taką samą moc prawną, jak prosta umowa najmu, wynajmujący zyskuje dzięki niej pewnego rodzaju przewagę nad lokatorem. Najem lokalu w trybie okazjonalnym ogranicza nieco wymogi Ustawy o ochronie praw lokatorów, gwarantując jednocześnie właścicielowi nieruchomości możliwość szybkiej egzekucji komorniczej, opróżnienia lokalu oraz usunięcia najemcy. Umowa o najem okazjonalny wiąże się bowiem z obowiązkiem złożenia przez najemcę oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, dzięki czemu wynajmujący może uniknąć postępowania sądowego chociażby w przypadku, gdy lokator po wygaśnięciu umowy najmu nie chce opuścić mieszkania. 

 

Pamiętaj! 

 

Najem okazjonalny to typ najmu nieruchomości, który charakteryzują szczególne zapisy w umowie. Dotyczą one możliwości ominięcia długotrwałego procesu sądowego i podjęcia egzekucji komorniczej, opróżnienia lokalu oraz eksmisji, której osoba wynajmująca mieszkanie musi poddać się we wskazanym terminie. 

 

Czytaj także: Akademik, a może mieszkanie – co lepiej wybrać w trakcie studiów? 

 

Najem okazjonalny – dla kogo? 

 

W świetle przepisów Ustawy o ochronie praw lokatorów najem okazjonalny jest formą najmu, który dotyczy jedynie najmu prywatnego. Z tytułu najmu okazjonalnego nie mogą więc skorzystać firmy, spółki czy podmioty wynajmujące mieszkania w ramach działalności gospodarczej. Stronami najmu okazjonalnego mogą być jedynie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności związanej z wynajmem nieruchomości. 

 

Warto więc pamiętać, że najem lokalu w formie okazjonalnej przysługuje tylko i wyłącznie właścicielom lokali służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. W praktyce oznacza to, że z tej formy najmu nie mogą skorzystać chociażby osoby profesjonalnie zajmujące się rynkiem nieruchomości czy właściciele lokali usługowych. Dla nich, jedną z możliwości pozyskania lokalu może być chociażby leasing nieruchomości

 

Pamiętaj! 

 

Najem okazjonalny to rozwiązanie przysługujące tylko i wyłącznie właścicielom lokali służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. W świetle prawa osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (nie związaną z rynkiem nieruchomości) są osobami fizycznymi, które mają swoje potrzeby mieszkaniowe. W związku z tym w ich przypadku dopuszczalny jest najem okazjonalny. 

 

Umowa najmu okazjonalnego – co powinna zawierać? 

 

Każda umowa najmu mieszkania czy umowa najmu pokoju – by w świetle prawa była ważna – powinna uwzględniać kilka istotnych kwestii, tak w przypadku zwykłej umowy najmu, jak i umowy najmu okazjonalnego lokalu. Najczęściej do zawierania umowy najmu zwykłego dochodzi na piśmie, natomiast zdarzają się przypadki zawarcia umowy ustnej. Warto jednak wiedzieć, że najem okazjonalny rządzi się swoimi prawami. Umowa najmu okazjonalnego może być zawarta jedynie w formie pisemnej pod rygorem nieważności. To jednak nie wszystko. Aby umowa najmu mieszkania w trybie okazjonalnym miała moc prawną, musi składać się ona z kilku niezbędnych załączników do umowy. 

 

Przepisy Ustawy o ochronie praw lokatorów przewidują, że umowa okazjonalna składa się z takich elementów jak: 

 

  • oświadczenie najemcy o poddaniu się rygorowi egzekucji w zakresie opróżnienia i wydania lokalu,

  • wskazania przez najemcę lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w razie przeprowadzenia egzekucji,

  • oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu zastępczego o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących we wskazanym w oświadczeniu lokalu.

 

W przypadku, jeśli umowa najmu okazjonalnego nie uwzględnia któregokolwiek z wyżej wymienionych elementów, w świetle prawa zostanie uznana za prostą umowę najmu uniemożliwiającą chociażby eksmisję lokatora.

 

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji musi zostać złożone w formie aktu notarialnego. Dokument ten jest gwarancją dla właściciela lokalu. Zaświadcza on, że lokator będzie musiał dobrowolnie poddać się eksmisji, jeśli nie będzie przestrzegał warunków umowy czy będzie odpowiedzialny za jakiekolwiek szkody powstałe w wynajmowanej nieruchomości. Innymi słowy, lokator zobowiązuje się do opróżnienia mieszkania i wydania lokalu w terminie wskazanym w żądaniu egzekucyjnym.

 

Najem lokalu mieszkalnego i podpisanie odpowiedniej umowy nie wyczerpuje formalności, jakich dopełnić musi właściciel mieszkania. Niezwykle ważną kwestią jest również opodatkowanie najmu okazjonalnego. Umowa najmu a urząd skarbowy – co trzeba wiedzieć w tej kwestii? Wynajmujący powinien zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela. Na dopełnienie tego obowiązku ma dokładnie 14 dni od daty rozpoczęcia najmu lokalu. 

 

Pamiętaj! 

 

Obowiązkiem wynajmującego lokal mieszkalny jest zgłoszenia najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego. 

 

Czytaj także: Dochód pasywny – co to?

 

Najem okazjonalny mieszkania – kto pokrywa koszty usługi u notariusza? 

 

Wiemy już, najem okazjonalny różni się od zwykłego najmu, a zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu oznacza dla właściciela mieszkania wiele korzyści. Tego rodzaju najem daje bowiem pewność, że w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z lokatorem i jego sposobem użytkowania mieszkania, ten będzie musiał dobrowolnie poddać się egzekucji i opuścić nieruchomość. To, co jednak przez niektórych uznawane jest za wadę tego rozwiązania, to koszty, z jakimi wiąże się podpisanie umowy najmu okazjonalnego. Podpisanie jej wymaga wizyty u notariusza. W tym momencie powstaje więc pytanie – kto pokrywa koszty takiej wizyty? Co warto wiedzieć w kwestii zagadnienia: najem okazjonalny – koszty?

 

Co najważniejsze – prawo w żaden sposób nie określa, do kogo należy dokonanie opłaty za obsługę notarialną. W związku z tym jest to kwestia, która pozostaje do ustalenia jedynie pomiędzy stronami umowy. W praktyce bardzo często to właściciel mieszkania decyduje się na pokrycie kosztów, jednak równie często te dzielone są na pół – połowę ceny za usługę płaci najemca, a drugą połowę wynajmujący. 

 

Wynajem okazjonalny – na jaki okres?

 

Najem okazjonalny jest specyficznym rodzajem umowy, który w odróżnieniu od prostej umowy najmu wymaga dokładnie określonego czasu. Umowa taka zawierana jest w formie pisemnej na czas określony. Ten nie może być jednak dłuższy niż 10 lat. 

 

Pamiętaj! 

 

Najem okazjonalny musi być zawarty na czas określony. Jeśli w umowie nie został sprecyzowany czas najmu, ta pozostaje nieważna.

 

Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego – czy można wyrzucić lokatora?

 

Wokół najmu okazjonalnego narosło już wiele mitów. Jeden z nich dotyczy ułatwionej procedury ekmisji lokatora. Ta wbrew pozorom możliwa jest jedynie w kilku określonych prawem przypadkach.

 

Według Ustawy o ochronie praw lokatorów, rozwiązanie umowy o używanie lokalu możliwe jest jeżeli lokator: 

 

  • pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali,

  • jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności,

  • wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela

  • używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku.

 

Co jednak w sytuacji, jeśli pomimo podpisanej umowy najmu okazjonalnego, która teoretycznie ułatwia proces pozbycia się niechcianego lokatora, ten nie chce opuścić wynajmowanego lokalu? Jakie prawa ma wówczas właściciel? 

 

W sytuacji, gdy lokator nieruchomości nie chce opuścić mieszkania, właściciel musi wręczyć mu żądanie opróżnienia lokalu z dokładnie wskazanym dniem, do którego powinno to nastąpić. Bardzo ważne jest uzyskanie potwierdzenia dostarczenia takiego dokumentu lokatorowi. W przypadku, gdy ten nie zareaguje na wezwanie do opróżnienia nieruchomości, właściciel powinien złożyć w sądzie wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu. Kopię takiego wniosku należy wysłać również do lokatora. Dopiero po rozpatrzeniu takiego wniosku, sąd może uruchomić procedurę uzyskania nakazu eksmisji. 

 

Czytaj także: Księgi wieczyste – czym są? Jak wyrobić? Jakie są koszty?

 

Jak rozliczyć najem okazjonalny nieruchomości?

 

Z zagadnieniem: umowa najmu a urząd skarbowy nierozerwalnie związany jest także podatek od najmu. Ten może przyjąć dwojaką postać – podatek może zostać opłacony w formie ryczałtu lub na zasadach ogólnych. 

 

W przypadku ryczałtu rozliczenie najmu objęte jest stawką 8,5 proc. lub 12,5 proc. od uzyskanych przychodów z najmu nieruchomości. Pierwsza obowiązuje w przypadku dochodów nie przekraczających 100 tys. zł rocznie, natomiast druga, gdy dochody te są wyższe. 

 

A jak wygląda to w przypadku podatku na zasadach ogólnych? Wówczas stawka wynosi 17 proc. (w przypadku, gdy dochody z wynajmu nie przekraczają 120 tys. zł) lub 32 proc. całkowitego dochodu.

 

Pamiętaj!  

 

Od początku 2023 roku obowiązkiem będzie rozliczanie się z wynajmu mieszkania tylko i wyłącznie w formie ryczałtu.

 

Czytaj także: Rozpoczęcie Biznesu Online: Twój Przewodnik po Wirtualnej Przedsiębiorczości

 

Czy najem okazjonalny się opłaca? Wady i zalety 

 

Co do zasady, najem okazjonalny chroni właściciela nieruchomości przed najemcą, który nadużywał swoich praw. Jakie jeszcze korzyści płyną z zawarcia umowy okazjonalnej? Czy tego rodzaju najem ma jakieś wady? 

 

Zalety najmu okazjonalnego:

 

  • zdecydowanie łatwiejsze egzekwowanie praw właściciela lokalu w przypadku konieczności eksmisji lokatora (korzyść dla wynajmującego),

  • właściciel lokalu może zerwać umowę bez okresu wypowiedzenia tylko w sytuacji, gdy lokator rażąco naruszył warunki porozumienia (korzyść dla najemcy).

 

Wady najmu okazjonalnego: 

 

  • skomplikowana forma zawarcia umowy,

  • konieczność notarialnego potwierdzenia umowy i poniesienie związanych z nią kosztów, 

  • obowiązek dostarczenia oświadczenia podpisanego przez właściciela mieszkania zastępczego,

  • brak możliwości podpisania umowy na czas nieokreślony. 

 

Zawarcie umowy o najem okazjonalny – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Co to jest najem okazjonalny?

 

Najem okazjonalny, zwany także krótkoterminowym, to forma wynajmu lokalu, która zabezpiecza interesy najemcy, gwarantując mu, że lokator dobrowolnie podda się eksmisji w przypadku łamania zapisów umowy, szczególnie dotyczących sposobu użytkowania nieruchomości i uiszczania czynszu. 

 

  • Jak powinna wyglądać umowa o najem okazjonalny?

 

Umowa o najem okazjonalny, w przeciwieństwie do zwykłego najmu, musi być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Konieczne są też odpowiednie załączniki do umowy najmu okazjonalnego, w szczególności oświadczenia najemcy o dobrowolnym poddaniu się rygorowi egzekucji i oświadczenia osoby mającej tytuł prawny do lokalu zastępczego o zamieszkaniu tam najemcy w przypadku eksmisji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Księgowa / Księgowy

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentów; dekretowanie i księgowanie operacji gospodarczych; sporządzanie deklaracji podatkowych; sporządzanie raportów finansowych; sporządzanie raportów wewnętrznych; księgowanie list płac;...
  • Inspektor nadzoru budowlanego

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    nadzór na pracownikami, podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych, dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Pracownik produkcji przetworów owocowych i warzywnych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Geldermalsen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    24 godz.
    Obowiązki: pakowanie sezonowych warzyw i owoców, przyklejanie naklejek na produkty, układanie kartonów na specjalnych paletach i przygotowywanie do dalszej spedycji. Praca w systemie 3-zmianowym, co wiąże się z dodatkami! Wymagania: zaangażowanie i motywacja do pracy; mile widziane prawo...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?