Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nadgorliwość w pracy - zaleta czy wada

Nadgorliwość w pracy - zaleta czy wada

 
Nadgorliwość w pracy - zaleta czy wada

Nadgorliwość - czym jest?

 

Rozpatrując temat nadgorliwości, skupmy się na definicji tego słowa. Co oznacza? Według Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN człowiek nadgorliwy to ktoś „przesadnie gorliwy”. Określenie „przesadnie” sugeruje zachowanie negatywne. Oznacza nadmierne zaangażowanie, nieodpowiednie do sytuacji.

 

Nadgorliwa osoba wykazuje zdolność do wyolbrzymiania reakcji. Czy więc taka postawa w miejscu pracy może uchodzić za wadę? Czy może jest zaletą? Tak naprawdę wszystko zależy od zakresu działań podejmowanych przez pracownika i od tego jak w kontekście biurowych obowiązków zdefiniuje się osobę nadgorliwą.

 

Nadgorliwość w miejscu pracy - wady

 

Z perspektywy zatrudniającego nadgorliwość w pracy może generować negatywne skutki, jeśli objawia się tym, że dana osoba „idzie na ilość”, nie dbając przy tym o jakość. Na przykład w imieniu firmy pracownik dokonuje obciążającego zakupu w celu przypodobania się klientowi i skorzystania z wyjątkowej okazji. Nie pyta o zgodę przełożonego ani nie posiada podstawowych informacji. Jednak gdyby przyjrzał się transakcji, przeanalizował cenę rynkową, zauważyłby, że dwukrotnie przepłaci. W takiej sytuacji firma traci fundusze, nadmierne zaangażowanie pracownika obraca się przeciwko przedsiębiorstwu.

 

Nadgorliwość można również przeanalizować w kontekście pracownika, który bierze na siebie więcej obowiązków, niż np. wymaga tego umowa. Zostaje dłużej w pracy, rezygnuje z przerw, by pójść do przodu z realizowanym materiałem. Nikt mu jednak za to nie zapłaci - szef nie zauważy, bo nie zostawał po godzinach, ani też nie wydawał takiej dyspozycji. Pracownik wtedy traci nie tylko swój czas. Nie otrzymuje zapłaty za nadgodziny, a ponadto narasta w nim frustracja, że nie jest doceniany. Kiedy taki proces trwa przez dłuższy czas, w nadgorliwych osobach spada motywacja, chęć do pracy.

 

Nadgorliwość w miejscu pracy - zalety

 

Jakie zalety może przynieść pracodawcy nadgorliwość personelu? To korzystna postawa, jeśli w firmie zachodzą jakieś skomplikowane i złożone procesy, a jeden drobny błąd może zaważyć na efektach projektu. Pilne sprawdzanie każdego etapu, kilkukrotna analiza dokumentów pozwoli uniknąć kłopotów w przyszłości.

 

Trudniej znaleźć przykłady pozytywnych skutków, które dotyczą osobiście nadgorliwego pracownika. Jednak i tutaj, przy zbiegu odpowiednich okoliczności, mogą wystąpić plusy. Podejmując się większej liczby zajęć, próbując angażować się w różne projekty, pracownik może zdobyć dodatkową wiedzę i doświadczenie. Przyjmując na siebie masę nowych obowiązków, uczy się organizacji, selekcjonowania zadań i ustalania priorytetów.

 

Co więc zrobić, jeśli mamy do czynienia z nadgorliwym pracownikiem? To wyzwanie dla lidera - umiejętne prowadzenie osoby o przesadnym zaangażowaniu może pomóc w podnoszeniu poprzeczki w grupie, mobilizowaniu zespołu. Jednak trzeba tu bardzo uważać, by nie stawiać przed takim pracownikiem i całą grupą zadań niemożliwych do realizacji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?