Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Motywacja pracownika – premia retencyjna

Motywacja pracownika – premia retencyjna

 
Motywacja pracownika – premia retencyjna

Sytuacja na rynku pracy sprzyja pracownikom. Bezrobocie jest niskie, w wielu branżach obserwuje się znaczne deficyty kadrowe. Pracodawcy dokładają więc starań, by przyciągnąć do firmy utalentowane osoby i jak najdłużej je zatrzymać. Wysoka pensja przestała być jedynym motywatorem do pracy. Kandydaci poszukujący zatrudnienia zwracają uwagę także na warunki pracy, atmosferę w zespole i benefity. Wśród tych ostatnich coraz popularniejsza jest premia retencyjna. Co to takiego? Jak zmotywować pracownika do pracy?

 

Premia retencyjna – co to?

 

Ta premia motywacyjna przyznawana jest indywidualnie. Najczęściej polega na tym, że dana osoba otrzymuje od firmy wsparcie, np. sfinansowanie studiów podyplomowych czy kursów. Podpisywana jest przy tym umowa lojalnościowa za szkolenia, która zobowiązuje pracownika do pozostania w firmie przez określony czas. Takie rozwiązanie ma zagwarantować pracodawcy, że inwestycja się zwróci, a wykwalifikowany na jego koszt specjalista nie zasili szeregów konkurencji ani nie założy własnej odrębnej działalności. Premia retencyjna może też być przyznawana za przepracowanie określonego czasu, np. potrzebnego, by zrealizować konkretny projekt.

 

Zasady przyznawania premii retencyjnej

 

Retencja to właściwie zatrzymanie, powstrzymanie przed czymś, a w kontekście zarządzania zasobami ludzkimi wiąże się z zapobieganiem fluktuacji. Umowa lojalnościowa podpisywana w zamian za wsparcie finansowe pełni taką funkcję.

Wysoka retencja to pożądane zjawisko. Ma miejsce, gdy system motywacyjny jest dobrze opracowany. Oznacza, że ludzie są zadowoleni z pracy, lojalni wobec firmy, a oferty konkurencji nie są wystarczająco przekonujące, by odejść. Może się jednak okazać, że w firmie spada efektywność pracowników, wobec których wymagania są niskie. Polityka nastawiona na rozwój umiejętności i kompetencji pracowników wspiera ich wydajność, a jednocześnie motywuje do pozostania w strukturach organizacji.

Umowa lojalnościowa za szkolenia pracownika jest jak najbardziej zgodna z prawem i ma chronić prawa pracownika, ale też zabezpieczać pracodawcę. Zasady nie mogą być mniej korzystne, niż przewiduje Kodeks pracy. Np. maksymalny czas zobowiązania do pozostania w firmie to 3 lata. Osoba, która podnosi kompetencje zawodowe na koszt firmy, ale bez uzasadnionych przyczyn zrezygnuje z kursu albo taka, z którą pracodawca rozwiąże stosunek pracy z jej winy, jest zobowiązana zwrócić poniesione przez przedsiębiorstwo koszty szkolenia.

 

Sposoby motywowania pracowników

 

Umowy lojalnościowe w pracy bardzo często obejmują:

  • finansowanie studiów – podyplomówki z kierunkami związanymi z obszarem działalności przedsiębiorstwa to duża, ale opłacalna inwestycja. Zyskuje się bowiem pracownika o szerszych kwalifikacjach, któremu będzie można powierzyć bardziej skomplikowane niż dotychczas zadania i wyższe stanowisko,

  • kursy językowe – bardzo pożądane przez pracowników i korzystne w firmach z międzynarodowym środowiskiem pracy,

  • kursy i szkolenia – zazwyczaj krótkie szkolenia wiążą się z zobowiązaniem do pozostania w firmie przez krótszy czas, kilka miesięcy czy rok,

  • hobby – premia retencyjna może też na wniosek pracownika objąć dofinansowanie aktywności niezwiązanych z jego stanowiskiem.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?