W telewizji, radiu, internecie, na ulicach… reklamy są dziś wszechobecne, co sprawia, że te średniej jakości, nieprzemyślane, stają się dla odbiorców w po prostu niewidzialne. Mówi się nawet o tzw. banner blindness, czyli ślepocie banerowej. Model AIDA określa cztery podstawowe warunki, jakie musi spełnić reklama, aby była skuteczna.
Model AIDA – na czym polega?
Model AIDA pokazuje, w jaki sposób reklama oddziałuje na konsumentów, a tym samym pozwala stworzyć skuteczny komunikat. Co kryje się pod AIDA?
A jak attention, czyli uwaga.
Przyciągnięcie uwagi to pierwszy krok dla marketingowca, chcącego tworzyć dobre kampanie reklamowe. Jak zainteresować odbiorcę, zaistnieć w jego świadomości? Aby reklama przyniosła swój efekt, musi zostać zauważona. Liczy się forma przekazu, niebanalny miejsce reklamy czy przykuwająca uwagę grafika.
I jak interest, czyli zainteresowanie produktem lub usługą.
Aby konsument poczuł, że chce zapoznać się z ofertą, przeczytał tekst sponsorowany czy obejrzał reklamę do końca, trzeba go zainteresować. Chwytliwy slogan reklamowy, ciekawa fabuła reklamy mogą sprawić, że potencjalny klient poświęci swój czas na zapoznanie się z komunikatem.
D jak desire, czyli pożądanie.
Trzeci etap oczekiwanej reakcji konsumenta na reklamę to pożądanie przez niego danego produktu, zyskanie przekonania, że zakup zaspokoi potrzebę. Jeśli reklama sprawi, że konsument zacznie odczuwać chęć posiadania reklamowanego produktu, szansa, że ostatecznie zdecyduje się na zakup, jest już bardzo duża.
A jak action, czyli działanie.
Dobra reklama ma pobudzać potencjalnego klienta do działania, czyli zakupu. To też ostateczny cel kampanii marketingowych. W reklamach często pojawiają się informacje, gdzie dostępny jest dany produkt czy też bezpośrednie wezwania do działania, czyli CTA.
Model AIDA – zalety stosowania
Model AIDA znany jest od dziesięcioleci. Nadal jednak uważa się go za podstawowy i niezbędny przy tworzeniu skutecznego komunikatu reklamy. Trudno bowiem pominąć którykolwiek z kroków AIDA. Bez wstępnego przyciągnięcia uwagi konsument nie zainteresuje się reklamą produktu. Jeśli nie uzna, że dana rzecz jest mu potrzebna, zaspokoi jego potrzeby (istniejące wcześniej albo wytworzone po zapoznaniu się z reklamą), nie zdecyduje się na zakup.
Odpowiednia konstrukcja reklamy powinna więc spełniać założenia modelu. Warto też wspomnieć, że AIDA ma współcześnie kilka dodatkowych opcji. Do koncepcji AIDA dodaje się też L jak loyalty (lojalność) lub S jak satisfaction (satysfakcja), które wiążą się z przywiązaniem klienta do marki i budowaniem długofalowych relacji.