Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Mieszkanie służbowe po ustaniu stosunku pracy i śmierci głównego najemcy

Mieszkanie służbowe po ustaniu stosunku pracy i śmierci głównego najemcy

 
Mieszkanie służbowe po ustaniu stosunku pracy i śmierci głównego najemcy

Mobilność zawodowa Polaków przybiera na sile. Mieszkanie służbowe, choć jest przywilejem przysługującym zazwyczaj wybranym grupom zawodowym, bardzo często staje się kartą przetargową, której pracodawca może użyć w celu przekonania do siebie wybranego kandydata. A jak wygląda kwestia zatrzymania mieszkania służbowego po ustaniu stosunku pracy? Czy były pracownik powinien opuścić lokum?


Mieszkanie służbowe - co to jest i komu przysługuje?


Jak mówi definicja, mieszkanie służbowe to lokal mieszkalny, pozostający w dyspozycji zakładu pracy i przydzielony pracownikowi w związku ze stosunkiem pracy. Dawniej, podstawowym warunkiem ubiegania się o mieszkanie służbowe dla pracownika, była znaczna odległość między miejscem zamieszkania a zakładem pracy. Przykładowo - mieszkanie służbowe dla nauczyciela na terenie gminy, w której położona była szkoła, było normą dla pedagogów zatrudnionych na terenach wiejskich oraz w miastach liczących do 5 tys. mieszkańców. Obecnie koszty poniesione ze względu na dojazd do zakładu pracy rekompensowane są zazwyczaj za pomocą dodatku do wynagrodzenia zasadniczego. A jak wygląda to w przypadku innych grup zawodowych?

Warto wiedzieć, że istnieją takie grupy, które mają ustawowo określone warunki przyznawania lokali wynajmowanych przez pracodawców. Na mieszkanie służbowe najczęściej mogą także liczyć strażacy, wojskowi, policjanci czy leśnicy.

Przydzielenie mieszkania służbowego następuje poprzez zawarcie pisemnej umowy, której stronami są zakład pracy i pracownik. W tym samym dokumencie ustalone zostają warunki przydziału lokalu, a także osoby uprawnione do zamieszkania razem z głównym najemca. W świetle przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie mieszkań służbowych i zakładowych, od zamieszkania w przydzielonej kwaterze nie mogą być wyłączeni najbliżsi członkowie rodziny pracownika, którzy żyją z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

Mieszkanie służbowe po ustaniu stosunku pracy

 

O ile zasady korzystania z lokalu zapewnionego przez pracodawcę są oczywiste w momencie trwania zatrudnienia, tak wiele pytań rodzi kwestia prawa do mieszkania służbowego po ustaniu stosunku pracy. Jak to wygląda w świetle prawa? Zgodnie z przepisami, w przypadku rozwiązania stosunku pracy, pracownik wraz z osobami zajmującymi lokal, jest zobowiązany zwolnić go na żądanie zakładu pracy. Termin opuszczenia musi zostać wskazany w piśmie wzywającym do wyprowadzenia się z mieszkania służbowego, jednak nie może być on krótszy niż 1 miesiąc.

Jedno z częściej pojawiających się pytań w kontekście mieszkań zakładowych dotyczy prawa do mieszkania służbowego wojskowego po rozwodzie. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Agencji Mienia Wojskowego, zasady rozkwaterowania żołnierza zawodowego i jego małżonka po orzeczonym rozwodzie uzależnione są przede wszystkim od tego, czy żołnierz posiada dziecko, czy też nie. W drugim przypadku, według przepisów, były małżonek ma 30 dni na opuszczenie lokalu mieszkalnego, a Agencja nie ma obowiązku zapewniania mu mieszkania zastępczego. W przypadku emerytów i rencistów, a także osób niepełnosprawnych i chorych, na podstawie wyroku sądowego, przysługuje im lokal socjalny.

 

Mieszkanie służbowe po śmierci głównego najemcy


Nieco inaczej będzie wyglądać kwestia prawa do zajmowania lokalu w przypadku śmierci osoby, której przysługiwał on ze względu na wykonywany zawód. W świetle przepisów, mieszkanie służbowe po śmierci głównego najemcy może być nadal zamieszkiwane przez bliskie mu osoby. Za te uznaje się małżonka, wspólnie zamieszkałe dzieci własne oraz przysposobione, jak również dzieci małżonka (do ukończenia przez nich 25. roku życia).

Jest jednak pewien warunek, który musi zostać spełniony, aby osoby te mogły pozostać w mieszkaniu służbowym przysługującym osobie zmarłej. Muszą one zamieszkiwać w lokalu wspólnie z głównym najemcą w chwili jego śmierci, a lokal ten musi stanowić centrum życiowe danej osoby.


Jak wykupić mieszkanie służbowe?


Służbowe mieszkanie, doinwestowane przez nas w ciągu wielu lat, może stać się obiektem, który chcielibyśmy mieć na własność. Co na to prawo? Czy jest szansa na przejęcie mieszkania na własność? Jak wykupić mieszkanie służbowe? Wykup zakładowych mieszkań jest opłacalnym rozwiązaniem dla wszystkich najemców lokali należących do prywatnych i państwowych przedsiębiorstw, i to nie podlega żadnej wątpliwości. Wiele pytań rodzi ustawa o zasadach zbywania między innymi mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych czy niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa.

Pierwszeństwo wykupu mają ci, którzy wynajmowali lokal mieszkalny na podstawie umowy najmu na czas nieokreślony, są pracownikami lub byłymi pracownikami firmy, która chce sprzedać mieszkanie lub też są osobą bliską takiego pracownika. Warto jednak wiedzieć, że o możliwości wykupu mieszkania służbowego, decyduje w pełni jego właściciel. Jeśli firma zdecyduje się sprzedać mieszkanie służbowe, jego najemca otrzyma odpowiednią informację pocztą, a wówczas będzie miał 30 dni na złożenie wniosku o wykup mieszkania zakładowego. Wykup takiego mieszkania nie będzie możliwy, jeśli najemca posiada jakiekolwiek zaległości czynszowe.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.