Chyba każdy z nas słyszał o burzy mózgów. Wiele osób z powodzeniem korzysta z tej metody pracy w grupie. Nie każdy jednak wie, że ma ona kilka modyfikacji. Jedną z nich jest metoda dyskusji 66. Na czym polega? Kiedy – i czy w ogóle warto – ją stosować?
Metoda dyskusji 66 – na czym polega?
Dyskusja 66, inaczej zwana metodą Philipsa, od nazwiska jej twórcy, to odmiana burzy mózgów. Kiedy zespół jest duży, nie każdy jego członek ma czas i możliwość, aby zabrać głos, co stanowi spory problem pracy w grupie. Często też milczenie wynika z indywidualnych obaw danej osoby – że nie zostanie zrozumiana lub że nie ma nic wartościowego do dodania. Tutaj rozwiązaniem jest właśnie dyskusja 66.
Szóstki są w niej kluczowe. Zespół należy podzielić na 6-osobowe podgrupy. W każdej z nich zostaje wyznaczona osoba, która będzie spisywać, a następnie przedstawiać wyniki prac. Moderator dyskusji podaje temat do rozważenia. Musi to być zwięzły i zrozumiały dla wszystkich komunikat, aby nikt nie miał wątpliwości, co należy zrobić. Jeśli zagadnienie jest złożone i skomplikowane, można je podzielić na mniejsze części i omawiać kolejno, zapisując wyniki prac. Następnie każdy z zespołów opracowuje przedstawione zagadnienie. Ma 6 minut na przeanalizowanie problemu, kreatywne myślenie i opracowanie pomysłów. Kolejny krok to przedstawienie wniosków na forum.
Jeśli zachodzi taka potrzeba, można kontynuować dyskusję w podgrupach i po kolejnych 6 minutach przedstawić jej wyniki. Czynność powtarza się nawet kilkukrotnie, aż powstanie nowy pomysł. Jeśli podczas pracy w tradycyjnej burzy mózgów często w grupie zapada cisza albo wręcz przeciwnie – wszyscy się przekrzykują, to dyskusja 66, może być bardzo dobrą alternatywą.
Warto też wspomnieć o podobnej do metody Philipsa technice buzz session. Tutaj także dużą grupę dzieli się na mniejsze zespoły i wyznacza krótki czas na opracowanie problemu. Każda z podgrup może pracować nad tym samym zagadnieniem albo opracowywać określone aspekty. Na koniec przedstawiciele zespołów prezentują wyniki prac.
Dyskusja 66 – zalety dla firmy
Dyskusja 66, jak wyżej wspomniano, jest bardzo przydatna w wieloosobowych zespołach. Pozwala poznać opinię większej liczby uczestników, zaangażować wszystkich w kreatywne myślenie. Z góry narzucona forma i krótki czas – jedynie 6 minut na omówienie problemu niejako wymusza na członkach zespołu współpracę i nadaje tempo. Dzięki temu można uniknąć sytuacji zawieszenia całego zespołu nad jednym zagadnieniem.
Wiele osób, które nie zdecydowałyby się na zabieranie głosu na forum, w mniejszej grupie może swobodnie zaprezentować swój pomysł. Zgodnie z założeniami dyskusji 66 każdy głos się liczy i uczestnicy spotkania powinni wiedzieć, że mogą przedstawić każdy swój pomysł.