Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Metoda dyskusji 66 – czym jest? Jaką rolę odgrywa w pracy?

Metoda dyskusji 66 – czym jest? Jaką rolę odgrywa w pracy?

 
Metoda dyskusji 66 – czym jest? Jaką rolę odgrywa w pracy?

Chyba każdy z nas słyszał o burzy mózgów. Wiele osób z powodzeniem korzysta z tej metody pracy w grupie. Nie każdy jednak wie, że ma ona kilka modyfikacji. Jedną z nich jest metoda dyskusji 66. Na czym polega? Kiedy – i czy w ogóle warto – ją stosować?

 

Metoda dyskusji 66 – na czym polega?

 

Dyskusja 66, inaczej zwana metodą Philipsa, od nazwiska jej twórcy, to odmiana burzy mózgów. Kiedy zespół jest duży, nie każdy jego członek ma czas i możliwość, aby zabrać głos, co stanowi spory problem pracy w grupie. Często też milczenie wynika z indywidualnych obaw danej osoby – że nie zostanie zrozumiana lub że nie ma nic wartościowego do dodania. Tutaj rozwiązaniem jest właśnie dyskusja 66.

Szóstki są w niej kluczowe. Zespół należy podzielić na 6-osobowe podgrupy. W każdej z nich zostaje wyznaczona osoba, która będzie spisywać, a następnie przedstawiać wyniki prac. Moderator dyskusji podaje temat do rozważenia. Musi to być zwięzły i zrozumiały dla wszystkich komunikat, aby nikt nie miał wątpliwości, co należy zrobić. Jeśli zagadnienie jest złożone i skomplikowane, można je podzielić na mniejsze części i omawiać kolejno, zapisując wyniki prac. Następnie każdy z zespołów opracowuje przedstawione zagadnienie. Ma 6 minut na przeanalizowanie problemu, kreatywne myślenie i opracowanie pomysłów. Kolejny krok to przedstawienie wniosków na forum.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, można kontynuować dyskusję w podgrupach i po kolejnych 6 minutach przedstawić jej wyniki. Czynność powtarza się nawet kilkukrotnie, aż powstanie nowy pomysł. Jeśli podczas pracy w tradycyjnej burzy mózgów często w grupie zapada cisza albo wręcz przeciwnie – wszyscy się przekrzykują, to dyskusja 66, może być bardzo dobrą alternatywą.

Warto też wspomnieć o podobnej do metody Philipsa technice buzz session. Tutaj także dużą grupę dzieli się na mniejsze zespoły i wyznacza krótki czas na opracowanie problemu. Każda z podgrup może pracować nad tym samym zagadnieniem albo opracowywać określone aspekty. Na koniec przedstawiciele zespołów prezentują wyniki prac.

 

Dyskusja 66 – zalety dla firmy

 

Dyskusja 66, jak wyżej wspomniano, jest bardzo przydatna w wieloosobowych zespołach. Pozwala poznać opinię większej liczby uczestników, zaangażować wszystkich w kreatywne myślenie. Z góry narzucona forma i krótki czas – jedynie 6 minut na omówienie problemu niejako wymusza na członkach zespołu współpracę i nadaje tempo. Dzięki temu można uniknąć sytuacji zawieszenia całego zespołu nad jednym zagadnieniem.

Wiele osób, które nie zdecydowałyby się na zabieranie głosu na forum, w mniejszej grupie może swobodnie zaprezentować swój pomysł. Zgodnie z założeniami dyskusji 66 każdy głos się liczy i uczestnicy spotkania powinni wiedzieć, że mogą przedstawić każdy swój pomysł.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.