Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Metoda ABC w pracy zdalnej

Metoda ABC w pracy zdalnej

 
Metoda ABC w pracy zdalnej

Praca home office wymaga dobrego zaplanowania. Zarządzanie czasem i organizacja pracy są tu szczególnie ważne.

Kiedy przełożony nas nie kontroluje, łatwiej bowiem o spychanie obowiązków na później lub pogubienie się w nawale obowiązków.

 

By zorganizować swoją pracę zdalną na podstawowym poziomie, nie potrzebujemy skomplikowanych narzędzi. Na początek warto sięgnąć po to, co już zostało sprawdzone przez tysięce osób i od lat pomaga w zarządzaniu czasem pracy. Jedną z opcji jest metoda ABC.

 

Metoda ABC w pracy zdalnej – na czym polega?

 

Metoda ABC, czyli z angielskiego activity-based costing, rachunek kosztów działań, została stworzona pod koniec lat 80. przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda. Pomysł opiera się się zasadzie Pareta i pierwotnie odnoszono go do sposobu zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym lub usługowym – metoda pozwala na ewaluację kosztów, w tym kosztów pośrednich i działań, w świetle spodziewanych efektów, wytwarzanych dóbr.

 

Natomiast metoda ABC w zarządzaniu czasem pracy polega na ocenie zadań do wykonania pod względem ich ważności. W grupie A znajdą się więc te najpilniejsze, B – o średnim stopniu ważności i nie aż tak pilne, C – wszystkie, które mogą poczekać.

 

Najważniejszą kwestią w metodzie zarządzania czasem ABC jest zatem dokonanie właściwej oceny. Zgodnie z zasadą Pareta 80/20, którą można sformułować w ten sposób, że 80% generowanych zysków wynika z podjęcia 20% kluczowych zadań, w grupie A nie może znaleźć się więcej niż około 1/5 najpilniejszych punktów do wykonania (w klasycznie sformułowanej metodzie zasoby tej grupy miały wynosić 5-20%).

 

Grupa B – zadania nieco mniej ważne, również nie powinny przekraczać około 20% wszystkich zleceń. Pozostałą część (około 60-80%) mają stanowić zadania z grupy C.

 

Metoda ABC, zarządzanie czasem – zalety

 

Zarządzanie czasem w pracy zgodnie z tą metodą jest łatwe i intuicyjne. Po sporządzeniu listy należy tylko trzymać się tego, by w pierwszej kolejności wykonywać zadania z grupy A, dopiero potem B, a na końcu C. Listę trzeba często aktualizować i trzymać ją zawsze pod ręką – co pozwoli mieć jasny ogląd na wszystkie czynności służbowe, jakie mamy do wykonania na przykład w ciągu dnia lub tygodnia.

 

Na potrzeby pracy zdalnej przez internet możemy zaadaptować również inne rozwiązania, takie jak zarządzanie czasem metodą GTD, Alpen, Pomodoro czy Matrycą Eisenhowera. Warto zastanowić się, co stanowi największy problem podczas organizacji pracy zdalnej z domu. Czy łatwiej nam wywiązywać się z obowiązków, kiedy z góry ustalimy przedział czasu na każde zadanie oraz przerwę (tu warto zastosować Pomodoro), czy też pomogłoby nam jasne określenie, które czynności są ważne/ pilne/ nieważne/ niepilne we wszystkich możliwych kombinacjach tych czterech cech (czego dokonuje Matryca Eisenhowera)?

 

Dobra organizacja, szczególnie w czasie pracy z domu, pozwala nie tylko na osiąganie lepszych wyników, ale też obniża stres i umożliwia oderwanie myśli od obowiązków po godzinach – bez lęku, że zapomnieliśmy o czymś ważnym.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?