Maszynista
Na portalach branżowych pojawia się wiele informacji dotyczących deficytu w zawodzie maszynisty. Może więc przy planowaniu przyszłej kariery zainteresować się tym stanowiskiem. Czym zajmuje się maszynista i na czym polega jego praca?
Najprościej można określić maszynistę, jako osobę obsługującą lokomotywy i pociągi o różnym przeznaczeniu – do prac budowlanych, przewożenia towarów i usług. Maszynista do wykonywania swojego zawodu powinien posiadać odpowiednie uprawnienia oraz kompetencje. Stanowisko maszynisty wiąże się z pracą w nocy, weekendy oraz święta.
Zawód maszynisty to nie tylko prowadzenie pociągów. Kontrola techniczna obsługiwanego pojazdu trakcyjnego, wypełnianie poleceń kierownika pociągu, a także wydawanie poleceń pomocnikom to kolejne aspekty pracy na kolei.
Maszynista - uprawnienia
Podstawowe uprawnienia maszynisty to licencja i świadectwo. Uzyskiwane są po zdaniu specjalnych egzaminów.
Do ich zdania potrzebne są między innymi szkolenia na maszynistę (w ściśle określonej liczbie godzin). Prowadzą je profesjonalne podmioty, posiadające odpowiednie uprawnienia.
Wykaz instytucji prowadzących szkolenia i egzaminy na poszczególnych etapach znajduje się na stronie Urzędu Transportu Kolejowego.
Jak zostać maszynistą
Wskazówki do tego, jak zostać maszynistą można również znaleźć na stronie wyżej wspomnianej instytucji.
Podstawowe wymagania dla kandydata to:
• wiek – ukończone 20 lat,
• wykształcenie - minimum zasadnicze zawodowe,
• niekaralność z tytułu przestępstw popełnionych umyślnie,
• szkolenia i badania odpowiednie do dokumentu które chcemy uzyskać (najpierw na licencje, potem na świadectwo maszynisty).
W przypadku badań lekarskich na maszynistę podstawowymi są badania wzroku i słuchu oraz test obecności na narkotyki. Sprawdzane są również predyspozycje psychologiczne. Są to badania, które wykonuje się okresowo. Występują też choroby, które wykluczają kandydata do pretendowania na stanowisko maszynisty (np. cukrzyca).
Praca maszynisty wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Trzeba być przygotowanym na nietypowe zdarzenia związane z wypadkami na torach (przeszkody, problemy związane z czynnikiem ludzkim, usterki techniczne itp.).
Kurs na maszynistę
Do zdania egzaminów na licencję i świadectwo maszynisty potrzebna jest odpowiednia wiedza teoretyczna i praktyczna. Można ją zdobyć na odpowiednich kursach i szkoleniach w wymiarze niecałych 300 godzin na licencję i maksymalnie 2480 na kolejnym szczeblu.
Do zawodu maszynisty przygotowują również niektóre szkoły zawodowe o odpowiedniej specjalizacji. Absolwenci o tytule zawodowym technika transportu kolejowego oraz technika elektroenergetyka transportu szynowego podczas edukacji mają w podstawie programowej poruszane wszelkie zagadnienia, których wymaga ustawa o transporcie kolejowym, nie muszą więc przystępować do kursów na maszynistę. Mogą przystąpić do egzaminu na licencję w trybie eksternistycznym.
Ile zarabia maszynista
Według raportu opublikowanego przez Sedlak & Sedlak całkowite miesięczne wynagrodzenie na stanowisku maszynisty lokomotywy wynosi 5178 PLN brutto. To, ile zarabia maszynista, będzie zależało między innymi od miejsca zatrudnienia. Pracę można znaleźć w kolejach państwowych, ale także wśród prywatnych przewoźników.
W związku z tym, że aktualnie (grudzień 2018) panuje duży deficyt w tym zawodzie, a transport kolejowy nadal się rozwija, można powiedzieć, że praca maszynisty jest zawodem przyszłościowym.