Marynarz
Marynarz to osoba będąca członkiem załogi statku wodnego. W zależności od zdobytych kwalifikacji, przebytych praktyk, stażu pracy, a także jednostki na której pływa, może pełnić wielorakie funkcje.
Zawód marynarza charakteryzuje się tym, że przez część roku pracuje się na statku (w trybie ciągłym), a pozostałe miesiące spędza na lądzie, czekając na kolejny rejs. Długość pracy na statku uzależniona jest od kontraktu, na jaki decyduje się marynarz. Przeważnie jest to jednorazowo kilka miesięcy.
Jak zostać marynarzem
Zawód marynarza można wykonywać po ukończeniu specjalnych kursów i szkoleń (np. kurs indywidualnych technik ratunkowych, przeciwpożarowy, elementarne zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej, bezpieczeństwo własne i odpowiedzialność wspólna). Należy pamiętać, że niektóre kursy trzeba odnawiać co 5 lat.
Istnieje również opcja, by kształcenie w kierunku zawodu marynarza rozpocząć już w szkole średniej. Potem można uzupełnić je studiami wyższymi. Odpowiednie kierunki oferują zarówno szkoły państwowe, jak i niepubliczne.
Marynarz, po ukończeniu nauki i zdobyciu niezbędnych kursów, powinien wyrobić sobie książeczkę żeglarską, która uprawnia go do przekraczania granicy morskiej i pobytu we wszystkich portach. Jest też dokumentem potwierdzającym tożsamość marynarza, zawierającym dane o przebiegu pracy.
Marynarz - CV
Marynarzy zatrudnia armator, czyli osoba lub przedsiębiorstwo, która eksploatuje dany statek. Są odpowiednie agencje oraz strony internetowe ułatwiające kontakt między nimi a marynarzami.
Jednak tak jak w każdej branży, tak i w tej występuje konkurencja, więc kandydatom na stanowisko przyda się dobrze skonstruowane CV. Aby znaleźć zatrudnienie na statku trzeba mieć ukończone odpowiednie kursy i szkolenia. Ze względu na specyfikację konkretnego stanowiska i konkretnej jednostki pływającej można zdobywać kolejne kwalifikacje, a informacja o nich powinna bezwzględnie pojawić się w życiorysie zawodowym.
Dodatkowym atutem, który będzie rozpatrywany przez pracodawcę, jest znajomość języka angielskiego. Praca marynarza ma często charakter międzynarodowy. Statki dokują w portach na całym świecie, członkowie załogi pochodzą z różnych krajów – wtedy język angielski będzie niezbędnym, by swobodnie komunikować się między sobą.
Praca dla marynarzy
Praca marynarza wymaga dobrej kondycji fizycznej i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji. Osoba na tym stanowisku powinna też być odpowiedzialna, mieć silny charakter. Przyszły marynarz będzie musiał umieć pracować z różnymi grupami ludzi, w różnych warunkach atmosferycznych.
Jest to bardzo często praca niebezpieczna. Na statku trzeba uważać na każdy krok. Różne zagrożenia pojawiają się i ze względu na warunki atmosferyczne, na rodzaj przewożonego ładunku, a także – w przypadku kursów międzynarodowych – na działania piratów.
Warto też zwrócić uwagę na jeszcze jeden, specyficzny aspekt tego zawodu. Praca dla marynarzy oznacza rozłąkę z rodziną, z przyjaciółmi i z życiem na lądzie. Wymaga więc silnego charakteru i umiejętności radzenia sobie z takimi zostaniami, ale też z powrotami.
Ile zarabia marynarz
To, ile zarabia marynarz, jest uzależnione od stanowiska, które zajmuje na statku, od obowiązków jakie wykonuje, a także od jednostki na której pływa. Wynagrodzenie oscyluje między takimi kwotami jak 1000 euro do nawet 8000 euro. (W związku z tym, że kontrakty marynarzy mają często charakter międzynarodowy, stawki najczęściej podawane są w euro lub dolarach).
Mimo że zarobki marynarzy wyglądają dość korzystnie, to należy jednak pamiętać, że są to kwoty, które marynarz zarabia w trakcie trwania kontraktu. Jeśli niczego sobie nie zorganizuje podczas pobytu na lądzie, pozostanie przez ten czas bez dochodu.