Dla jednych drugie śniadanie, dla innych wczesny obiad. Niezależnie od definicji lunchu przerwa na posiłek w czasie pracy ma wpływ na nasze samopoczucie i efektywność. Kiedy wyrwać się na lunch? Co przygotować, aby jeść zdrowo i smacznie? Oto kilka sprawdzonych pomysłów.
Pory posiłków – kiedy jeść lunch w pracy?
Jeść powinno się regularnie i w miarę możliwości o stałych porach. Nie jest tutaj wyjątkiem spożywanie posiłków w miejscu pracy. Osoba, która duży obiad jada późnym popołudniem, a na 8 godzin zabiera do biura jedynie szybkie przekąski do pracy, w przekonaniu, że mały batonik zastąpi jej lunch, a na śniadanie można wypić tylko kawę, nie ma wielkich szans na dobre samopoczucie. Regularne posiłki pozwalają zapanować nad głodem i utrzymać organizm na optymalnych obrotach. Kiedy jednak jeść? Nie ma tu jednej wytycznej, typu: przerwa na posiłek w pracy powinna odbyć się dokładnie w połowie dnia. Pora jest sprawą indywidualną, ważne natomiast, by nie rezygnować z prawa do chwili pauzy i wykorzystać ją na zdrowy posiłek.
Szybki obiad do pracy – co przygotować?
Choć lubimy dobrze zjeść, nie każdy ma czas i ochotę codziennie poświęcać cały wieczór, by upichcić lunch do pracy na kolejny dzień. Gotowe dania do kupienia w marketach to z kolei spory wydatek i podliczając koszty, np. w perspektywie tygodnia, zazwyczaj dostrzega się, że bardziej opłaca się samodzielnie przygotowywać posiłki. Przedstawiamy kilka prostych i szybkich dań dla osób, które niekoniecznie kochają gotowanie, a chcą jeść smacznie.
Sałatki – dobry pomysł na obiad do pracy, zważywszy na fakt, że daje niekończone możliwości kombinacji składników.
Danie jednogarnkowe to ciepły posiłek w pracy, który przygotowuje się niemal sam. Leczo, gulasz z soczewicą, zdrowe kaszotto czy aromatyczne curry – jeśli tylko mamy możliwość podgrzania jedzenia w firmowej kuchni, sprawdzą się świetnie.
Szybkie dania do pracy można też przygotować w piekarniku. Zapiekanki makaronowe, ziemniaczane czy warzywne to także okazja do zużycia produktów, które zalegają w lodówce od dłuższego czasu.
Zupy – w zimowe dni rozgrzewają i dodają energii. Warto wykorzystywać do ich przygotowywania mrożonki, ale też sezonowe warzywa: wiosną – nowalijki, bób, szparagi, latem – boćwinę, pomidory, bakłażan, jesienią – dynię, brokuły i cukinią, a zimą – brukselkę czy buraki.
Dobrą propozycją jest też lunchbox do pracy. Warto dołożyć do niego świeże owoce i warzywa. Stanowią one niezwykle ważny składnik naszej diety, dlatego nie tylko lunch, ale też pomysły na śniadania do pracy powinny je uwzględniać.